Eurobasket 2017: Οι Τσέχοι «γονάτισαν» τους οικοδεσπότες Ρουμάνους

Ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετό για την Τσεχία, ώστε να νικήσει 81-68 την οικοδέσποινα Ρουμανία και να μπει με το… δεξί στο Ευρωμπάσκετ

Με κορυφαίους τους Χρούμπαν-Σατοράνσκι και ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή της στο δεύτερο ημίχρονο, η Τσεχία νίκησε 81-68 τη Ρουμανία, κάνοντας… ποδαρικό στο Ευρωμπάσκετ.

Ο πρώτος τελείωσε την αναμέτρηση με 25 πόντους, ενώ ο γκαρντ των Γουίζαρντς έκανε ηγετική εμφάνιση με είχε 20 πόντους, 13 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Από τους οικοδεσπότες έκανε ό,τι μπορούσε ο Μολντοβεάνου με 24 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Μοιρασμένο ήταν το παιχνίδι από το ξεκίνημά του, με τη Ρουμανία να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο με το ελάχιστο προβάδισμα (22-21). Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, με την Τσεχία να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη 40-38, χάρη σε καλάθι του Χρούμπαν στο τέλος.

Εξαιρετική εκκίνηση έκανε στο δεύτερο ημίχρονο η Τσεχία, καθώς με ένα επιμέρους σκορ 1-10 στα πρώτα πέντε λεπτά, πήγε την υπέρ της διαφορά στο +13 (39-52). Η Ρουμανία δεν είχε απάντηση και έτσι οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την περίοδο στο +15 (47-62). Με τρίποντο του Χρούμπαν μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Τσέχοι (47-65) και ελέγχοντας την κατάσταση μέχρι τη λήξη, έφτασαν στη νίκη με το τελικό 81-68.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 38-40, 47-62, 68-81

Πηγή: sport-fm.gr