Με... τριάρα και σκορ 0-3 «σκόρπισε» η Λίβερπουλ την Μπάγερν

Για τα ημιτελικά του φιλικού τουρνουά Audi Cup

Οι Βαυαροί κατάφεραν να κυριαρχήσουν μόνο στα πρώτα λεπτά. Και όταν λέμε στα πρώτα λεπτά εννοούμε μέχρι το 6’.

Γιατί στο 7’ ο Μανέ, που επέστρεψε για την Λίβερπουλ, άνοιξε το σκορ. Οι παίκτες του Αντελότι επηρεάστηκαν, έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο και στο 13’ ο Ούλραϊχ έβγαλε δύσκολα την προσπάθεια του Σαλάχ, ενώ στο 21’ ο Τιάγκο στάθηκε άτυχος, καθώς τραυματίστηκε και έδωσε τη θέση του στον Ρενάτο Σάντσες. Στη συνέχεια ευκαιρίες μέχρι το ημίχρονο είχαν μόνο οι κόκκινοι, που έφτασαν και σε δεύτερο γκολ στο 34’. Εκπληκτική προσπάθεια του Μανέ, σέντρα του Μορένο και 0-2 με τον Σαλάχ στο δεύτερο δοκάρι.

Η εικόνα δεν άλλαξε στην επανάληψη, με την Μπάγερν να απογοητεύει σε ακόμη ένα φιλικό και την Λίβερπουλ να κυριαρχεί. Ο Γκρούγιτς σκόραρε, το γκολ του ακυρώθηκε για οφσάιντ στον Λαλάνα, όμως το 0-3 έμοιαζε θέμα χρόνου και ήρθε στο τέλος. Εκπληκτική κούρσα του Στάριτζ στο 84’ και υπέροχη λόγο, με τον Άγγλο επιθετικό να τραυματίζεται στην προσπάθεια και λίγα λεπτά αργότερα να δίνει τη θέση του στον Σολάνκε... Στον τελικό του τουρνουά η Λίβερπουλ θα αντιμετωπίσει την Ατλέτικο.