Τρίκαλα-Λαύριο 75-78: Ονειρεύεται ακόμη και την 6η θέση

Πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό αποτέλεσμα, το Λαύριο επικράτησε των Τρικάλων 78-75 για τη 15η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ και μπήκε στο γκρουπ των ομάδων που ίσως παλέψουν για την έκτη θέση

Το Λαύριο νίκησε 78-75 στα Τρίκαλα την τοπική ομάδα για τη 16η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ και μπήκε στο γκρουπ των ομάδων που θα διεκδικήσουν, υπό προϋποθέσεις, την έκτη θέση που οδηγεί στα πλέι οφ, εκεί που βρίσκονταν ήδη οι γηπεδούχοι που έχασαν την ευκαιρία να ανέβουν ψηλότερα.

Η ομάδα των ανατολικών προαστίων απέκτησε διψήφια διαφορά από το δεύτερο δεκάλεπτο και ύστερα, τα Τρίκαλα με αντεπίθεση μείωσαν στο -2 στα τελευταία δευτερόλεπτα, όμως η τεχνική ποινή στον Μανωλόπουλο έκρινε οριστικά την αναμέτρηση.

Οι παίκτες του Δημήτρη Σερέλη μπήκαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν με 3-6 και 4-9 με τους Αμερικανούς. Ο Μπολντς έφερε το 6-12, όμως ένα σερί 9-0 με πρωταγωνιστή τον Μπιρούτα έφερε το 15-12 και το προβάδισμα εναλλασσόταν σταθερά, οπότε το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε ισόπαλο.

Ένα εκπληκτικό σερί 11-0 στην αρχή της δεύτερης περιόδου έφερε το 19-30 για το Λαύριο με λύσεις από την περιφέρεια και κυριαρχία στα ριμπάουντ με πρωταγωνιστές τους Αθανασσούλα και Εβανς. Με νέο σερί 4-0, η διαφορά πήγε στο +13 και με τον Νίξον το +16, με τους παίκτες του Γιάννη Καστρίτη να μην έχουν βρει τις λύσεις για να μειώσουν. Μόνο ένα «ξέσπασμα» στο τελευταίο δίλεπτο, έφερε ένα σερί 6-0 και το 32-41 στη λήξη του ημιχρόνου για τους Θεσσαλούς με επιθετική πολυφωνία.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Χρήστου Σερέλη διατήρησε τα «ηνία» της αναμέτρησης, έχοντας τον έλεγχο του ρυθμού. Τα Τρίκαλα δεν μπορούσαν να απαντήσουν επιθετικά, με αποτέλεσμα στο τέλος του τριαντάλεπτου να φτάσουμε στο 54-67.

Στην τέταρτη περίοδο, οι γηπεδούχοι πίεσαν και, εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των φιλοξενούμενων, στο 37’ μείωσαν σε 71-76, ενώ στο τελευταίο λεπτό με τρίποντο του Μανωλόπουλου, έφτασαν στο 75-77. Ο ίδιος εκνευρίστηκε και ζήτησε φάουλ του Μπολντς από τους διαιτητές, όμως δέχτηκε την τεχνική ποινή και ο δεύτερος με μια εύστοχη βολή διαμόρφωσε το τελικό 75-78.

Δεκάλεπτα: 19-19, 32-41, 54-67, 75-78
Τρίκαλα (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 7 (1), Κάφεϊ 9 (1), Λίποβι 12 (3), Εζιούκου 4, Μπιρούτα 16 (2), Πουλιανίτης 4 (1), Μπάρλοου 13 (1), Καλογιαννίδης, Χότον 7, Βαρυτιμιάδης 3 (1)
Λαύριο (Σερέλης): Νίξον 3 (8ασ), Χάμιλτον 7 (1), Πάντερ 11 (3), Εβανς 25, Γκρέι 5 (1), Στεφανίδης 3 (1), Αθανασούλας 5 (1), Περράκης 3 (1), Γιαννακόπουλος, Κακλαμανάκης 5, Μπολντς 11 (1)