Προμηθέας – ΠΑΟΚ 73-75: Απίθανη ανατροπή από το -10 και νίκη στην παράταση

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε να χάνει 59-49 λίγο πριν το τέλος του αγώνα, αλλά κατάφερε να κάνει την ανατροπή και νικήσει στην παράταση  τον Προμηθέα στην Πάτρα πετυχαίνοντας την έκτη του νίκη στο πρωτάθλημα

Ο ΠΑΟΚ με ψυχή και με την εμπειρία του, νίκησε στην παράταση 75-73 (κ.α. 64-64) τον Προμηθέα στην Πάτρα, στο πλαίσιο της δέκατης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ και έφτασε στο 6-4 το ρεκόρ του στη διοργάνωση, ανεβαίνοντας στην τέταρτη θέση, και αφήνοντας τους νεοφώτιστους στο 5-5 στην έβδομη θέση.

Ο «Δικέφαλος» προηγήθηκε με διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο, στη συνέχεια βρέθηκε πίσω σταθερά, όμως στην τέταρτη περίοδο κατάφερε με επιμέρους σκορ 5-15 να «ανατρέψει» το -10 και να πάει το ματς στην παράταση, όπου με κορυφαίο τον Μπράιαντ και την ψυχραιμία στις κρίσιμες φάσεις πήρε το ροζ φύλλο.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Γλυνιαδάκης, Πέινερς και Μπράιαντ με 14 πόντους, ενώ για τους Πατρινούς ξεχώρισε ο Τόντιτς με 19 πόντους.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 4-12 στην αρχή της αναμέτρησης με πρωταγωνιστές τους Γλυνιαδάκη και Μιλιένοβιτς και ο Έλληνας σέντερ διατηρούσε ένα +8 με +9 για τον «Δικέφαλο» με την κυριαρχία του στο αντίπαλο καλάθι. Ο Χρυσικόπουλος έκανε το 7-16 και το 10-18 και ο Γερομίχαλος ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο στο 12-18.

Ο Κρομά με 4-0 σερί μείωσε σε 16-18 για τους Πατρινούς και με 10-0 σερί, με πρωταγωνιστή τον Τόντιτς, ο Προμηθέας έφτασε στο 26-20 με λύσεις μέσα και έξω από τη ρακέτα. Ο Πέινερς με προσωπικό σερί 6-0 από περιφέρεια και ρακέτα ισοφάρισε για τον «Δικέφαλο» και το προβάδισμα εναλλασσόταν σταθερά σε εκείνο το διάστημα, όμως με σερί 10-0 ο Προμηθέας έφτασε στο +6 μέσα από τη ρακέτα των «ασπρόμαυρων» και με επιμέρους σκορ 6-3 με Τόντιτς και Γκίκα, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο +9 για τους νεοφώτιστους.

Οι ξένοι του ΠΑΟΚ έκαναν 8-0 σερί στην αρχή της τρίτης περιόδου και μείωσαν σε 42-41 με σωστές επιλογές μέσα στη ρακέτα, την ώρα που τα ριμπάουντ βοηθούσαν τον «Δικέφαλο» να μπει στο ματς. Με 6-0 σερί, ο Προμηθέας έφτασε στο 48-41, επίσης, από κοντά. Νέο σερί του «Δικεφάλου» 6-0 με τους Αμερικανούς του, μείωσε σε 48-47, όμως, στη συνέχεια, οι κακές επιλογέςτψν φιλοξενούμενων έφεραν ένα 4-0 για τον Προμηθέα που ολοκλήρωσε το τριαντάλεπτο στο 51-47.

Πολλές άστοχες επιλογές στην αρχή της τέταρτης περιόδου έφεραν τον «Δικέφαλο» στο -4, όμως το τρίποντο του Γκίκα έφερε το 56-49 για τον Προμηθέα, που εκμεταλλεύτηκε τα ριμπάουντ στα άστοχα σουτ των παικτών του Σούλη Μαρκόπουλου. Ο Μουρ έφερε το 59-49, με τον «Δικέφαλο» να έχει 1//14 τρίποντα και περισσότερα ριμπάουντ και τον Προμηθέα να υπερέχει σε δίποντα, βολές και ασίστ.

Οι γκαρντ του ΠΑΟΚ μείωσαν σε 59-53, όμως ο Γερομίχαλος έκανε το 61-53. Ένα 4-0 σερί του ΠΑΟΚ έφερε το 61-57 με λύσεις μέσα στη ρακέτα, ο Τόντις έκανε το 62-57 και με 5-0 σερί με Μιλιένοβιτς και Τσόχλα, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε. Ο Τόντιτς έκανε το 64-62, ο Μπράιαντ ισοφάρισε και ο δύο ομάδες έχασαν από μία επίθεση στο τέλος για να οδηγηθούμε στην παράταση.

Ο Μουρ με τρίποντο έφερε το 67-64 στην αρχή του έξτρα πεντάλεπτου, όμως με τα συνεχόμενα φάουλ που κέρδιζε ο ΠΑΟΚ τον έφεραν μπροστά με 68-70 με πρωταγωνιστή τον Μπράιαντ. Τα λάθη εκατέρωθεν και οι βολές που κέρδιζε ο «Δικέφαλος» τον διατηρούσαν στο +1 με +3. Ο Μουρ με καλάθι και φάουλ ισοφάρισε σε 72-72 και ο Μπράιαντ έκανε το 72-74.

Οι Τόντιτς και Μπράιαντ αστόχησαν, ο Κλαρκ έκανε λάθος και ο Γκίκας φάουλ στον Σάιμπερτ στα 7’’. Ο Αμερικανός έβαλε τη μία βολή και έκανε το 72-75, ο Πέινερς έκανε το πέμπτο του φάουλ στον Μουρ, ο οποίος έκανε το 73-75 και υπέπεσε σε παράβαση, προσπαθώντας να χάσει επίτηδες τη δεύτερη. Ο Τέιλορ κέρδισε το φάουλ από τον Μουρ, αστόχησε, όμως, και στις δύο και το τρίποντο of ballance του Κλαρκ ήταν άστοχο και ο ΠΑΟΚ πήρε την έκτη του νίκη.

Δεκάλεπτα: 12-18, 42-33, 51-47, 73-75 (64-64 κ.α.)
Προμηθέας (Βετούλας): Κλαρκ 6, Κρόμα 8, Γιαννικόπουλος, Γκίκας 9 (3), Πέττας, Γερομιχαλός 10, Γράβας, Τσάμης, Ντίκερσον 2, Τόντιτς 19 (3), Σαρικόπουλος 1, Μουρ 18 (3)
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος 6, Κόνιαρης 2, Τσόχλας 5 (1), Τέιλορ, Μιλιένοβιτς 12, Γλυνιαδάκης 14, Σάιμπερτ 3, Μπράιαντ 14, Πέινερς 14 (1), Κλάντον 5