Superleague: Kατήφορος χωρίς τέλος για ΑΕΚ-ΠΑΟΚ - Δείτε όλα τα γκολ της αγωνιστικής

Ισοπαλία με Ατρόμητο η ΑΕΚ, ήττα από τον Πανιώνιο ο ΠΑΟΚ - Δείτε τα αποτελέσματα και τη βαθμολογία

Από τον θρίαμβο του Ολυμπιακού επί του αιωνίου αντιπάλου Παναθηναϊκού σημαδεύτηκε η 10η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας. Οι πρωταθλητές Ελλάδας χωρίς να φορτσάρουν, επικράτησαν με 3-0 σκορ που διαμορφώθηκε από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, κατά το οποίο οι παίκτες του Πάουλο Μπέντο είχαν ένα εκρηκτικό 20λεπτο. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Πειραιώτες... κατέβασαν ταχύτητα και το σκορ έμεινε σε φυσιολογικά επίπεδα. Ήταν η δεύτερη «τριάρα» επί φιλόδοξου διεκδικητή του τίτλου μετά από αυτή στην ΑΕΚ.

Το πρωτάθλημα αρχίζει από τώρα να βάφεται με ερυθρόλευκα χρώματα και ο Μπέντο απολαμβάνει το «νέκταρ» της επιτυχίας, αφού βρίσκεται πολύ κοντά και σε πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League.

Από την άλλη πλευρά, ΑΕΚ και ΠΑΟΚ όχι μόνο δεν κατάφεραν να διατηρηθούν κοντά στην πρώτη θέση, αλλά έχασαν και άλλο έδαφος, με αποτέλεσμα να βρίσκονται στην 5η και 6η θέση της βαθμολογίας, καθώς ΠΑΣ Γιάννινα και Πανιώνιος είναι από πάνω τους. Η ΑΕΚ απογοήτευσε για ακόμη μια φορά με το 2-2 απέναντι στον Ατρόμητο στο ΟΑΚΑ και οι παίκτες αποδοκιμάστηκαν, όπως και αυτοί του ΠΑΟΚ που έχασαν 1-0 στη Νέα Σμύρνη από τον Πανιώνιο.