Μάγκας ευρωπαίος ΠΑΟΚ, 75-70 τη Bαρέζε στην Ιταλία

Τη δεύτερη νίκη του στον 3ο όμιλο του Basketball Champions League πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ, που επικράτησε 75-70 της Βαρέζε στην Ιταλία για την 3η αγωνιστική της διοργάνωσης

Στην πρεμιέρα απέναντι στην άσημη Ρόζα Ράντομ ο ΠΑΟΚ έφυγε ταπεινωμένος μετά από τρεις παρατάσεις, αλλά φαίνεται πως το καμπανάκι του άκουσαν καλά οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου, που έκτοτε βαδίζουν από νίκη σε νίκη.

Νέο θύμα τους, η ιστορική Βαρέζε στην Ιταλία με σκορ 75-70. Πολύ καλή απόδοση από τους Πέινερς και Τέιλορ, καθοριστική η συμβολή του Χρυσικόπουλου, σημαντικές βοήθειες στο τέλος και από τον Μπράιαντ. Έτσι ο δικέφαλος του βορρά έφτασε στο 2-1 στον 3ο όμιλο, υποχρεώνοντας την αντίπαλό του στη δεύτερη ήττα της.

Το ματς:

Με τον Τέιλορ να προσφέρει λύσεις στο σκοράρισμα και παίζοντας καλή άμυνα, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 14-8 στο 8΄ και 17-12 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, αν και ήταν άστοχος στα δίποντα. Η Βαρέζε είχε 4/16 σουτ εντός παιδιάς και έκανε λάθη, την ώρα που ο δικέφαλος του βορρά ήλεγχε τα ριμπάουντ και ήταν πιο δημιουργικός.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ βρήκε επιθετικά στηρίγματα και στους Χρυσικόπουλο-Πέινερς, με αποτέλεσμα να προηγηθεί 31-24, τέσσερα λεπτά πριν την ανάπαυλα. Οι γηπεδούχοι ήταν απελπιστικοί έξω από τα 6.75 (0/7 στο ημίχρονο), όμως παρέμεναν σε επαφή στο σκορ χάρη στον εξαιρετικό Εγένκα (15π. στο πρώτο μέρος), στην ευχέρειά τους να παίρνουν πόντους στο «ανοικτό» γήπεδο, αλλά και λόγω των λαθών που έκανε πριν το ημίχρονο (35-38) η ελληνική ομάδα.

Ο ρυθμός του αγώνα ανήκε στον ΠΑΟΚ και στο πρώτο πεντάλεπτο του τρίτου δεκαλέπτου, καθώς με «οδηγό» τον Σίμπερτ, προηγήθηκε 46-38 στο 24΄. Η Βαρέζε μείωσε στους τρείς με τρίποντα των Μέινορ και Καβαλιέρο, πήρε ψυχολογία και με συνολικό επί μέρους 13-2 στα επόμενα τέσσερα αγωνιστικά λεπτά, προηγήθηκε 51-48. Ο δικέφαλος έκανε λάθη στη κυκλοφορία της μπάλας που επέφεραν και αρκετά κλεψίματα για την ιταλική ομάδα, που μπήκε στην τέταρτη περίοδο, προηγούμενη με σκορ 55-52.

Με περισσότερη πίεση στην άμυνα και σκόρερ τον Πέινερς, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 57-57 και προηγήθηκε 64-60 στο 37΄ χάρη στον Χρυσικόπουλο. Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου και ιδιαίτερα ο Κλάντον έχαναν το έναν λέι απ μετά το άλλο και δε μπορούσαν να εκμεταλλευτούν τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ που μάζευαν. Έτσι το υπέρ τους 66-60, έγινε 66-64, 50΄΄ πριν το φινάλε. Ακολούθησαν δύο εύστοχες βολές του Πέινερς για το 68-64, με 28΄΄ να απομένουν, το γαϊτανάκι των φάουλ και των βολών συνεχίστηκε ως το τέλος, με τον Χρυσικόπουλο να χάνει δύο, αλλά τον Κλάντον να παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ του αγώνα και με δική του 1/2 βολή να κάνει το 69-66.

Τσόχλας και Μπράιαντ απάντησαν με εύστοχα «ζευγάρια» από τη γραμμή για το 73-70, η Βαρέζε αστόχησε στο τρίποντο της ισοφάρισης και ο δικέφαλος του βορρά σφράγισε μία σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 12-17, 35-38, 55-52, 70-75.

Βαρέζε (Μορέτι): Ανοσίκε, Μέινορ 10 (1), Αβράμοβιτς 12, Πελέ 2, Καβαλιέρο 12 (1), Καμπάνι 4, Κανγκούρ, Φερέρο 2, Εγένκα 23, Τζόνσον 5.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος 11, Κόνιαρης 2, Τσόχλας 7 (1), Τέιλορ 10 (2), Μιλιένοβιτς 2, Γλυνιαδάκης 6 (6ριμπ.), Σίμπερτ 7 (1), Μπράιαντ 11, Πέινερς 14 (1), Κλάντον 5 (13ριμπ.).

Πηγή: sport-fm.gr