Ο Παναθηναϊκός λύγισε στην παράταση (82-78) χάνοντας για δεύτερη φορά από την Λαμποράλ

Ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ καλύτερος στο δεύτερο παιχνίδι του στη Βιτόρια με την Λαμποράλ, αλλά πέταξε την ευκαιρία για να κάνει το μπρέικ και χάνοντας στην παράταση με 82-78 βρίσκεται πλέον με την πλάτη στον τοίχο.

Ο Παναθηναϊκός είχε τις ευκαιρίες του, αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκε και έτσι έφυγε για δεύτερη φορά με σκυμμένο το κεφάλι από την Βιτόρια, όπου έχασε με 82-78 στην παράταση από την Λαμποράλ.

Οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς εμφανίστηκαν πολύ καλύτεροι, συγκριτικά με τον αγώνα της Τετάρτης, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό, με τον Δημήτρη Διαμαντίδη να είναι συγκλονιστικός.

Αν και ξεκίνησαν πολύ καλά και προηγήθηκαν με 13-21,  οι πράσινοι δεν κράτησαν την διαφορά και με κάποια μεγάλα σουτ από τον Άνταμς η Λαμποράλ ισοφάρισε 22-22 και πήγε στο ημίχρονο μπροστά με 38-36.

Ο Παναθηναϊκός όπως και στο πρώτο ματς, έτσι και σήμερα ήταν κάκιστος στην εκκίνηση της 3ης περιόδου κι από το πουθενά βρέθηκε πίσω στο σκορ με εννιά πόντους (50-41), αλλά κάπου εκεί άρχισε να μιλά ο Διαμαντίδης με τον αρχηγό να μειώνει σε 50-47 και η διαφορά των τριών πόντων να μένει ως το τέλος της περιόδου (54-51).

Εφιαλτικό το ξεκίνημα των πράσινων και στην 4η περίοδο με την Λαμποράλ να φτάνει στο +10 (61-51), αλλά Διαμαντίδης και Κούζμιτς κράτησαν όρθιο τον ΠΑΟ που μείωσε σε 62-58.

Ο Άνταμς με δύο τρίποντα φάνηκε να σκοτώνει τον Παναθηναϊκό αφού αρχικά διαμόρφωσε το 68-60 και λίγο αργότερα το 73-67 ενώ απέμεναν 25 δευτερόλεπτα για το φινάλε που είχε φοβερή εξέλιξη.

Ο Χέινς με τρίποντο μείωσε σε 73-70 και μετά την παγίδα των Διαμαντίδη, Γκιστ ο αρχηγός του ΠΑΟ με νέο τρίποντο ισοφάρισε 73-73 στα 8'' με την Λαμποράλ να μην ευστοχεί στην επίθεση και το ματς να πηγαίνει στην παράταση.

Εκεί όμως ο Γιάννης Μπουρούσης ήταν μια ομάδα μόνος του σκοράροντας τους πρώτους 7 πόντους των Βάσκων που προηγήθηκαν με 80-75, αλλά με κάρφωμα του Ουίλιαμς ο ΠΑΟ έκανε το 80-78.

Ο Μπουρούσης αστόχησε στην επόμενη επίθεση, ωστόσο ο Ραντούλιτσα από κοντά δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει (σ' αυτή τη φάση οι άνθρωποι του Παναθηναϊκού διαμαρτύρονται για φάουλ του Μπουρούση) κι ο Τζέιμς με δύο βολές διαμόρφωσε το τελικό 82-78.

Έτσι πλέον ο Παναθηναϊκός πρέπει να κερδίσει και τα δύο παιχνίδια στην Αθήνα, για να αποκτήσει το δικαίωμα να διεκδικήσει την πρόκριση σε 5ο παιχνίδι στην Βιτόρια.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 38-36, 54-51, 73-73 (κ.α.), 82-78.

Λαμποράλ Κούτσα: Τζέιμς 13 (1), Πλάνινιτς, Μπουρούσης 14 (1), Μπλάζιτς 4, Ντιόπ Ιλ. 2, Τιγί 10, Άνταμς 24 (5), Κορμπάτσο, Μπερτάνς 15 (4).

Παναθηναϊκός: Χέινς 8 (2), Πάβλοβιτς 3, Φώτσης 2, Ραντούλιτσα 10, Φελντέιν 5 (1), Διαμαντίδης 17 (3), Γκιστ 6, Καλάθης 4, Κούζμιτς 11, Ουίλιαμς 12 (1), Χάντερ.