Η Ιταλία ο αντίπαλος της Εθνικής Εφήβων στους «8» του Ευρωμπάσκετ

Οι έφηβοι διεθνείς επικράτησαν άνετα του Μαυροβουνίου 72-57 και έκλεισαν ραντεβού με τους άτζουρι για την Παρασκευή

Πιστή στο καθήκον, η Εθνική Εφήβων νίκησε εύκολα το Μαυροβούνιο με 72-57 στον τελευταίο αγώνα της για τη δεύτερη φάση, κατετάγη τρίτη στον έκτο όμιλο και στον προημιτελικό της Παρασκευής (14:00) θα αντιμετωπίσει τη δεύτερη του πέμπτου γκρουπ Ιταλία, που συνετρίβη από την Κροατία (81-65). Κορυφαίος ο Χαραλαμπόπουλος με 15 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ, ακολούθησε ο Σταμάτης με 15 πόντους και 4 ασίστ, ενώ ο Τσαλμπούρης είχε 16 πόντους με 4/5 τρίποντα.

Η Εθνική είδε μόλις μια φορά την πλάτη του Μαυροβουνίου στο σκορ (10-9) κι αμέσως μετά αντέδρασε με ένα σερί 10-0 παίρνοντας για τα καλά τα ηνία του αγώνα (10-19). Με τους Σταμάτη και Μήτογλου συνεπείς στο σκοράρισμα και άσο στο μανίκι τον Τσαλμπούρη, η ελληνική ομάδα έφτασε γρήγορα στο +20 (15-35), προτού ο Πόποβιτς οδηγήσει την ομάδα του στο «ψαλίδισμα» της διαφοράς στους 14 (27-41) με τη λήξη του πρώτου μέρους. Μέσα σε έξι λεπτά στην τρίτη περίοδο το Μαυροβούνιο μείωσε στους επτά (41-48), αλλά με πρωταγωνιστή τον Χαραλαμπόπουλο η Εθνική αντέδρασε σωστά ξεφεύγοντας ξανά με 13 (41-54). Η ύστατη προσπάθεια ανατροπής (55-63, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος) σταμάτησε από τον… Σταμάτη που έδωσε λύσεις στο σκοράρισμα (55-67) και κράτησε σε απόσταση ασφαλείας τους αντιπάλους.