Γουίμπλεντον: Aποκλείστηκε η Σερένα Γουίλιαμς

Το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου αποκλείστηκε από τη Γαλλίδα, Αλίζ Κορνέ με 2-1 σετ

Μεγάλη έκπληξη σημειώθηκε στην φάση των «16» του τουρνουά τένις Γουίμπλεντον, καθώς το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου, Σερένα Γουίλιαμς, αποκλείστηκε από τη Γαλλίδα, Αλίζ Κορνέ με 2-1 σετ.

Η 32χρονη Αμερικανίδα διεκδικούσε τον έκτο τίτλο της καριέρας της στο βρετανικό γκραν σλαμ και στην αρχή έδειξε ότι δεν θα είχε κανένα πρόβλημα με την αντίπαλό της. Η τετράωρη διακοπή του αγώναλόγω βροχής και η επανέναρξή του βρήκε τη Γουίλιαμς να επικρατεί άνετα με 6-1.

Στη συνέχεια, όμως, η 24χρονη Γαλλίδα αντέδρασε και σε συνδυασμό με την αδικαιολόγητη νευρικότητα της Γουίλιαμς ισοφάρισε κι έφτασε στη μεγάλη νίκη.

Στους άνδρες, αντίθετα, δεν υπήρξαν ανάλογες εκπλήξεις. Ο Ράφα Ναδάλ επικράτησε 3-1 του Μιχαϊλ Κουκούσκιν από το Καζακστάν, ενώ στους «16» προκρίθηκε άνετα και ο Ρότζερ Φέντερερ, ο οποίος χρειάστηκε μόλις 81 λεπτά για να επιβληθεί του Κολομβιανού Σαντιάγκο Χιράλδο με 6-3, 6-1, 6-3.