Υποβιβάστηκε η Εθνική ομάδα στίβου

Δεν τα κατάφερε να παραμείνει στη Σούπερ Λίγκα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ομάδων στίβου η Εθνική ομάδα στο Γκέιτσχεντ.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα πήρε την 11η και προτελευταία θέση στη γενική κατάταξη, σε 12 ομάδες, και υποβιβάστηκε στην πρώτη κατηγορία, συγκεντρώνοντας συνολικά το διήμερο 152 βαθμούς, με κάποιους εκ των Ελλήνων πρωταθλητών να επηρεάζονται από τις άσχημες καιρικές συνθήκες.

Στο δεύτερο μέρος των κυριακάτικων αγώνων, την καλύτερη εμφάνιση έκανε η Σοφία Γαλένη, η οποία πήρε την τέταρτη θέση στο μήκος με 6.28. Πρώτη ήταν η Γαλλίδα Λεσουέρ με 6.44, δεύτερη η πρωταθλήτρια Ευρώπης στον κλειστό, Ντάρια Κλίσινα με 6.43 και τρίτη η Βρετανίδα Σάρα Πρόκτορ με το ίδιο άλμα.

Την ίδια θέση πήρε στο τριπλούν και ο Δημήτρης Τσιάμης με άλμα στα 16.30. Πρώτος ήταν ο Ρώσος Αλεκσέι Φοντόροφ με 16.70, δεύτερος ο παγκόσμιος ρέκορντμαν κλειστού, ο Τεντί Ταμγκό με 16.62 και τρίτος ο Βρετανός Νάθαν Ντάγκλας με 16.45.

Απογοητευτικός ήταν ο Σπύρος Λεμπέσης, με τον έβδομο Ολυμπιονίκη του Λονδίνου, να κατακτά την ίδια θέση με βολή στα 75.48. Ο πρώτος, ο Ρώσος Ντμίτρι Ταραμπίν, σημείωσε ατομικό ρεκόρ με βολή στα 85.99.

Ο Γιώργος Τρέμος ήταν δέκατος στη δισκοβολία με 53.51. Πρώτος ήταν ο «χρυσός» Ολυμπιονίκης και παγκόσμιος πρωταθλητής, Ρόμπερτ Χάρτινγκ με 64.25.

Ο Λυκούργος Τσάκωνας πήρε την έβδομη θέση συνολικά στα 200 μέτρα και τη δεύτερη στη σειρά του με 20.79. Πρώτος ήταν ο πρωταθλητής Ευρώπης το 2010, ο Κριστόφ Λεμέτρ με 20.27.

Η Γρηγορία Κεραμιδά κατάφερε να τερματίσει τρίτη στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών, όμως ακυρώθηκε.

Η Ολυμπία Ρεμπούλη σημείωσε την καλύτερη φετινή της επίδοση στα 5.000 μέτρα με 16.26.66, πλησιάζοντας το ατομικό της ρεκόρ και πήρε την 11η θέση.

Η Τόνια Στεργίου πήρε την έβδομη θέση στο ύψος με 1.85, έχοντας αποτύχει τρεις φορές στο 1.89.

Στη σφαιροβολία, η Ευαγγελία Σοφάνη ήταν 11η με βολή στα 14.82.

Στα 3.000 μέτρα στιπλ, ο Ηλίας Κάσσος ήταν 12ος με χρόνο 9.53.67.

Η ομάδα σκυταλοδρομίας 4Χ400 των ανδρών (Γράβαλος, Κυριακίδης, Χατζηδημητρίου και Λουλάς) πήρε την ένατη θέση με 3.10.46.

Η αντίστοιχη ομάδα των γυναικών (Δερβένη, Πιντή, Πετρίδου και Ζυγόρη) ακυρώθηκε, αφού η πρώτη πάτησε την εσωτερική γραμμή.

Νικήτρια ομάδα ήταν η Ρωσία με 354,4 και ακολούθησαν Γερμανία (347,5), Μ. Βρετανία (338), Γαλλία (310,5), Πολωνία (305,5), Ουκρανία (291,5), Ιταλία (260,5), Ισπανία (251), Τουρκία (197,5), Λευκορωσία (155,5), Ελλάδα 152, Νορβηγία (137).

Πηγή: sport-fm.gr