Euroleague, Ρεάλ-Βαλένθια 111-99: Βασίλισσα... NBA με 17 ασίστ του Καμπάτσο

Στην κορυφή της βαθμολογίας η ομάδα του Πάμπλο Λάσο με 9-3

real_vale_main
Ο Φακούντο Καμπάτσο μοίρασε 17 ασίστ και η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Βαλένθια με σκορ 111-99, έχοντας έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων!

Ο Αργεντινός γκαρντ έκανε ρεκόρ στην ιστορία της Ρεάλ με τις 17 ασίστ ενώ η ομάδα του Πάμπλο Λάσο ανέβηκε στο 9-3 στην κατάταξη της Euroleague και πάτησε κορυφή (σ.σ. εκκρεμεί ο αγώνας της Εφές στη Βιτόρια), ρίχνοντας τη Βαλένθια στο 4-8.

Δείτε βίντεο με τα highlights του αγώνα:

Real Madrid - Valencia Basket Highlights | Turkish Airlines EuroLeague, RS Round 12

Ο Άντονι Ράντολφ ηγήθηκε επιθετικά της Ρεάλ Μαδρίτης στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τη Βαλένθια, σκοράροντας για το 28-27 στο 8:28 κι έχοντας 9 πόντους με 3/3 τρίποντα σε αυτό το διάστημα. Η «Βασίλισσα» έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 30-29 ενώ οι δυο ομάδες... πρόλαβαν να σουτάρουν 20 τρίποντα, από τα οποία βρήκαν στόχο τα 11!

Ακολούθως ο Ρούντι Φερνάντεθ ανέβασε τη διαφορά στο +8, κάνοντας το 53-45 με 2/2 βολές ενώ η ομάδα του Πάμπλο Λάσο πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 53-49. Ο Τζόρνταν Λόιντ μείωσε σε 53-52 ενώ ο εξαιρετικός Ράντολφ έκανε το 72-62 με 2/2 βολές για τη Ρεάλ που άντεξε στην πίεση (80-70, 30'), προηγήθηκε με +17 (87-70, 31:31) κι έφτασε στη νίκη με το υπέρ της 111-99.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ρεάλ παρουσίασε πολυφωνία στην επίθεση και σούταρε με 58.6% πίσω από τα 6μ.75, έχοντας 17/29 εύστοχα τρίποντα.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Άντονι Ράντολφ είχε 18 πόντους και ο Φακούντο Καμπάτσο μοίρασε 17 ασίστ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Έντι Ταβάρες είχε 12 πόντους με 6/7 δίποντα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Βάνια Μαρίνκοβιτς είχε 0/4 σουτ εντός πεδιάς και 2 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 30-29, 53-49, 80-70, 111-99.