EuroCup, Ουλμ-Προμηθέας Πατρών 67-70: Οι Πατρινοί πήραν μεγάλη νίκη μέσα στη Γερμανία

Με εκπληκτικό παιχνίδι από τον Λάνγκστον Χολ που είχε 16 πόντους και 11 ασίστ, ο Προμηθέας «άλωσε» την έδρα της Ουλμ (70-67) και έφτασε τις δύο νίκες στο EuroCup

PROM
Με εξαιρετική ωριμότητα στην τελευταία περίοδο, ο Προμηθέας νίκησε μέσα στην Γερμανία την Ουλμ με 70-67 και έφτασε στην 2η εκτός έδρας νίκη του στον 1ο όμιλο του Eurocup, σε ισάριθμα ματς, ρεφάροντας την εντός έδρας ήττα από την Μονακό. Άξιοι συμπαραστάτες του Χολ, οι Λίποβι με 13 πόντους, αλλά και ο Έλις που είχε 14 πόντους και 8 ριμπάουντ, με τον Προμηθέα να είναι πολύ ψύχραιμος στο φινάλε και τον Λάνγκστον Χολ να σημειώνει το καθοριστικό καλάθι 14’’ πριν το φινάλε.

Ο Προμηθέας δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι, ειδικά κάτω από τη ρακέτα, αλλά και με λάθη του. Ένα πρώτο εξάλεπτο όπου οι Γερμανοί ανανέωσαν πέντε φορές επιθέσεις, με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω μετά από τρίποντο του Ζόραν Ντράγκιτς με 16-12. Ωστόσο τα τρίποντα κράτησαν τον Προμηθέα στο σκορ και μάλιστα με ένα 8-3 στα τελευταία τέσσερα λεπτά, οι Πατρινοί έφτασαν να προηγούνται με 20-19 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν εξαιρετικά κλειστό, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται σε ισοπαλίες ανά τακτά διαστήματα (22-22, 26-26, 31-31), σε ένα διάστημα που οι Χολ και Έλις έδιναν λύσεις, αλλά κυρίως οι Πατρινοί κατάφερναν να ελέγχουν τον ρυθμό του αγώνα. Κάπου εκεί ο Προμηθέας θα κάνει ένα σερί 7-0, για να πάει το σκορ στο 31-38 με κεντρικό πρόσωπο τον Λίποβι που έφτασε σε εκείνο το σημείο τους 11 πόντους. Ο Ζόραν Ντράγκιτς με τρίποντο θα κατεβάσει τη διαφορά στους τέσσερις 34-38 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Ο Προμηθέας κρατάει μια μικρή διαφορά μέχρι το 25’ με 39-44, με τις βολές των Χολ και Μπόγρη όμως ένα 10-5 των Γερμανών με κακές επιλογές για την ομάδα του Μάκη Γιατρά και τον Μπαμπ να συνεχίζει να είναι άστοχος, φέρνει το ματς στο 49-49 με τρίποντο του Χίνριχς στο 27’, ενώ 1:04 πριν λήξει η 3η περίοδος, θα πάρει προβάδισμα μετά από ώρα με 51-50, από λέι-απ του Ντράγκιτς, με το δεκάλεπτο να βρίσκει την Ουλμ να προηγείται με 53-50 στο φινάλε του.

Oι Πατρινοί μπαίνουν αποφασιστικά στην τελευταία περίοδο και ένα σερί 8-0, θα ξαναπάρει κεφάλι στο σκορ, στα 7:25 πριν τη λήξη του ματς με απανωτά τρίποντα από Αγραβάνη και Χολ. Mάλιστα ο τελευταίος θα γράψει με καλάθι και φάουλ και το 55-61 στα 6:42 πριν το φινάλε. Ο Έλις με φόλοου θα βάλει ένα κρίσιμο καλάθι για το 59-63, 4:37 πριν το τέλος. Ο Ντράγκιτς στο 3:33 θα κάνει το 63-63 για την Ουλμ και με δύο βολές θα φέρει την Ουλμ μπροστά στα 2:20 πριν το τέλος, όμως ο Αγραβάνης απαντά για το 65-65. Ο Φίλερ με την είσοδο στο τελευταίο λεπτό φέρνει μπροστά τον Προμηθέα με 67-68 και ο Χολ με τον 16ο πόντο του, παίρνει αέρα τριών πόντων με 67-70, 14’’ πριν το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 34-38, 53-50, 67-70

Ουλμ (Λάκοβιτς): Χέιζ 8, Ντράγκιτς 17 (4 ριμπ., 4 ασίστ), Γκίντερ 3, Τζέρετ 14 (11 ριμπ.), Ομπστ 4, Χάινριχς 10 (5 ριμπ.), Χέκμαν 2 (5 ριμπ.), Γουίλις 9 (6 ριμπ.), Φίλιπς, Σίλινγκ.

Προμηθέας (Γιατράς): Χολ 16 (11 ασίστ, 4 ριμπ.), Μπαμπ 5 (4 ριμπ.), Λίποβι 13 (4 ριμπ.), Αγραβάνης 9 (7 ριμπ.), Κατσίβελης 2, Φίλερ 6, Μπόγρης 5, Έλις 14 (8 ριμπ., 4 κλεψ.), Λόουερι, Κασελάκης.