Μουντομπάσκετ 2019, Ισπανία-Πολωνία 90-78: Έτοιμη για μετάλλιο η «ρόχα»

Η πιο έμπειρη Ισπανία επικράτησε της Πολωνίας με 90-78 στον προημιτελικό και μπήκε στη ζώνη μεταλλιών στο Παγκόσμιο Κύπελλο ενώ πλησίασε την πρόκριση στους Ολυμπιακούς

SPAIN-POLAND
Οι Ισπανοί ήταν σοβαροί και προσηλωμένοι καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα και πήραν τελική την πρόκριση στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου ενώ βρίσκονται μία ανάσα μακριά από το να βρεθούν και στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Με το τρίποντο του Ρούντι οι Ισπανοί κατάφεραν να προηγηθούν στο 5' με 16-9, αλλά οι Πολωνοί δεν πτοήθηκαν. Με καλάθι του Κούλιγκ στο 9' εφεραν γρήγορα το ματς στα ίσα. Το σκορ του δεκαλέπτου ήταν 22-18, αφού ο Ουίλι Ερνανγκόμεθ δεν είχε πρόβλημα να σκοράρει.

Η Ισπανία με 3 σερί τρίποντα από Χουάντσο Ερνανγκόμεθ και Ρούντι, εκτόξευσαν τη διαφορά στους 10 (38-28), αναγκάζοντας τους Πολωνούς να καλέσουν timeout. H oμάδα του Τέιλορ απάντησε και με τον Χρίτσανιουκ πήγε τη διαφορά στους 2 (39-37) στο 17'. Ο Ρούμπιο με 1/2 βολές έκανε το 46-41 και διαμόρφωσε το αποτέλεσμα του ημιχρόνου (46-41). Ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ είχε 14 πόντους στο ημίχρονο με 4/4 σουτ. Η ομάδα του Σκαριόλο είχε 7/14 τρίποντα στο ημίχρονο και ο Χουάντσο μέτρησε 3/3.

O Ρούντι ανέλαβε δράση στην τρίτη περίοδο και με 2 σερί τρίποντο έδωσε προβάδισμα 12 πόντων (56-44) στη ρόχα. Ο Κούλιγκ με τρίποντο έγραψε το 62-52 στο 25'. Ο Σοκολόφσκι βοήθησε πολύ με την είσοδο του και με 4 πόντους, έκανε το 65-58, 2 λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου.

Ο Σλότερ με γκολ-φάουλ έκανε το 67-61 στο 31', αλλά ο Ουίλι Ερναγνκόμεθ με 5 σερί πόντους, έγραψε το 72-61. Ο Βαζίνσκι με όμορφο καλαθι μείωσε σε 76-72, 6 λεπτά για τη λήξη, όμως ο Ερνανγκόμεθ απάντησε για το 79-72, με τους Ισπανούς να κάνουν συνολικά σερί 7-0 και να γράφουν το 87-72 με τον Κλαβέρ. Τελικά δεν είχαν πρόβλημα να φτάσουν στην πρόκριση (90-78).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ισπανία είχε παραπάνω ασίστ (28 αντί 19), ενώ δεν πτήθηκε όταν η Πολωνία πλησιάσε στους 5 (76-72), 5 λεπτά για το τέλος. Πήρε σωστές αποφάσεις με Ρούμπιο και Ερνανγκόμεθ (Ουίλι).

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ρούμπιο συνεχίζει να εντυπωσιάζει, αφού μέτρησε 19 πόντους και 9 ασίστ, ενώ έβαλε μεγάλα τρίποντα στο τέλος.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Ουίλι Ερνανγκόμεθ είχε 18 πόντους και 4 ριμπάουντ, δίνοντας σημαντικές λύσεις στο 4ο δεκάλεπτο.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Πονίτκα έμεινε χαμηλά με 9 πόντους και 3/9 σουτ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Οι Ισπανοί με σερί 11-0 στο 76-72, έκαναν το 87-72 με τον Κλαβέρ και τελειώσαν το ματς.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι Ισπανοί τίποτα, ενώ οι Πολωνοί τα 15 λάθη, τα 29/60 εντός πεδιάς και την αδυναμία στην άμυνα στο τελευταίο 4λεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 46-41, 67-58, 90-78