Μουντομπάσκετ 2019, Τουρκία - Νέα Ζηλανδία 101-102: Με φοβερό ματς και ψηλά το κεφάλι αποχαιρέτησαν οι Νεοζηλανδοί

Η Νέα Ζηλανδία αποχαιρέτησε το Παγκόσμιο Κύπελλο με τον καλύτερο τρόπο, επικρατώντας της Τουρκίας με σκορ 101-102 σε αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 17-32

TOYRKIA-NEA_ZILANDIA
Ο Ισαάκ Φοτού σκόραρε στα 30" για το φινάλε, ο Τσέντι Οσμάν αστόχησε στην τελευταία επίθεση της Τουρκίας, ο Τάι Ουέμπστερ μάζεψε το αμυντικό ριμπάουντ και οι Νεοζηλανδοί πανηγύρισαν τη νίκη, ολοκληρώνοντας τις υποχρεώσεις τους στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Η Τουρκία βρήκε ρυθμό στην επίθεση στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τη Νέα Ζηλανδία, ο Οσμάν διαμόρφωσε το 27-21 με layup στο 8:27 ενώ η ομάδα του Ουφούκ Σαρίτσα έκλεισε το δεκάλεπτο στο υπέρ της 21-26.

Οι Νεοζηλανδοί αντέδρασαν, ο Αμπερκρόμπι έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με 33-34 όμως ο Μελίχ Μαχμούτογλου έκανε το 53-50 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ως το φινάλε, εκεί όπου ο Οσμάν έκανε το 101-100 στα 34", οι Νεοζηλανδοί πήραν timeout και ο Φοτού ευστόχησε για το 101-102, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 31-26, 53-50, 77-74, 101-102