Μουντομπάσκετ 2019: «Αλάνθαστη» στο δεύτερο γύρο η Πολωνία

Το «3 στα 3» έκανε η Πολωνία, που επικράτησε 80-63 της Ακτής Ελεφαντοστού και πέρασε με το απόλυτο στον επόμενο γύρο

polonia-mundo
Μπορεί η Πολωνία να ζορίστηκε μέχρι ενός σημείου, αλλά επικράτησε 80-63 της Ακτής Ελεφαντοστού και πέρασε με το απόλυτο των νικών στο δεύτερο γύρο του Μουντομπάσκετ 2019.

Η ομάδα του Τέιλορ τα βρήκε μπαστούνια, ειδικά στο πρώτο μέρος, όμως χάρη στην καλή άμυνά της στη δεύτερη περίοδο ανέτρεψε το μομέντουμ και έφτασε στο ροζ φύλλο αγώνα.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Βατσίνσκι, ο οποίος σημείωσε 16 πόντους, ενώ μοίρασε και 6 ασίστ. Από την, για τους Ιβοριανούς -που ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στον όμιλο με 3 ήττες- διακρίθηκαν οι Αμπουό (21 πόντοι), Τόμπσον (18 πόντοι), όμως ήταν απελπιστικά μόνοι.

Η Ακτή Ελεφαντοστού μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε 13-8 στο πρώτο πεντάλεπτο, αλλά οι Πολωνοί αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά (17-19 στο 8’). Εντούτοις, με ένα επιμέρους σκορ 7-1 στο τελευταίο δίλεπτο, οι Αφρικανοί έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +4 (24-20), με τον Αμπουό να ευστοχεί σε buzzer beater τρίποντο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το συγκρότημα του Τέιλορ έσφιξε την άμυνά του και με σερί 8-0 μετέτρεψε το 26-20 σε 26-28 (14’). Συν τοις άλλοις, βρήκε λύσεις επιθετικά για να ξεφύγει ακόμα και με 8 πόντους (28-36 στο 18’). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ένα 4-0 των Ιβοριανών, που μείωσαν σε 32-36.

Μετά την ανάπαυλα, οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι (43-45 στο 25’), με τον Αμπουό να καθοδηγεί την Ακτή Ελεφαντοστού. Στο δεύτερο μισό της τρίτης περιόδου, η Πολωνία βελτίωσε πάλι την αμυντική λειτουργία της και απομακρύνθηκε με +6 (49-55 στο 30’).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ανήκε στο σύνολο του Τέιλορ, που κυριάρχησε και στις δύο άκρες του παρκέ. Με ένα επιμέρους σκορ 8-2, έχτισε διψήφια διαφορά (51-63 στο 34’) και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη του.

Οι Πολωνοί είχαν βρει ρυθμό και απομακρύνθηκαν ακόμα περισσότερο, με τους Κούλιγκ και Μπαλτσερόφσκι να μπαίνουν στην εξίσωση επιθετικά. Το μόνο που έμενε να διαπιστωθεί ήταν το τελικό σκορ, με την παρέα του Σλότερ να φτάνει στο 63-80.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 32-36, 49-55, 63-80.

Πηγή: sport-fm.gr