Euroleague F4, Φενέρμπαχτσε – Ρεάλ 75-94: Η «Βασίλισσα» στην τρίτη θέση

Η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε… εκρηκτικό ξεκίνημα στο τέταρτο δεκάλεπτο του μικρού τελικού με τη Φενέρμπαχτσε, επικρατώντας με 75-94 και κατακτώντας την τρίτη θέση στο Final 4 της Euroleague, έχοντας ως κορυφαίο παίκτη τον Γκουστάβο Αγιόν (23π., 11 ριμπ.)

gustavo-ayon-real-madrid-final-four-vitoria-gasteiz-2019-eb18_1
Το ζητούμενο για τη Φενέρμπαχτσε και τη Ρεάλ Μαδρίτης στον μικρό τελικό του Final 4 της Βιτόρια ήταν να βρουν κίνητρο έπειτα από τον αποκλεισμό τους στα ημιτελικά από την Εφές και την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, αντίστοιχα. Εν τέλει, η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έκανε σερί 15-0 στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, μετατρέποντας το… εύθραυστο 63-69 του 30’ σε 63-84 στο 36:12 και φτάνοντας στην εύκολη νίκη.

Ο αγώνας
Η πρόθεση της Ρεάλ Μαδρίτης να χτυπήσει στο ζωγραφιστό ήταν ξεκάθαρη στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τη Φενέρμπαχτσε, εκεί όπου ο Γκουστάβο Αγιόν σκόραρε για το 5-13 στο 4:37 κι έφτασε τους 8 πόντους με 4/4 δίποντα. Ο Μεξικανός σέντερ ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα κάνοντας το 9-19 από τη γραμμή των βολών, το τρίποντο του Ρούντι Φερνάντεθ έγραψε το +13 (9-22) και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 16-24 για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο που σούταρε με 75% στο δίποντο (6/8) και μοίρασε 10 ασίστ!

Η Φενέρ αντέδρασε άμεσα και ισορρόπησε το ματς στο δεύτερο δεκάλεπτο με κορυφαίους τους Κώστα Σλούκα (6π.), Νικολό Μέλι (7π.) ο οποίος μάλιστα έδωσε το προβάδισμα στους Τούρκους, σκοράροντας για τρεις και κάνοντας το 32-31 στο 15:59. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς βελτίωσε τα ποσοστά της στην επίθεση στο δεύτερο δεκάλεπτο (6/10 δίπ., 2/4 τρίπ.) και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 40-38, υποχρεώνοντας τη Ρεάλ σε 6 λάθη σε αυτό το διάστημα. O Γκουστάβο Αγιόν μπήκε φουριόζος στην τρίτη περίοδο, πετυχαίνοντας οκτώ συνεχόμενους πόντους για το 48-49!

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ενώ τα back2back τρίποντα του Σλούκα διαμόρφωσαν το 59-56 για τη Φενέρμπαχτσε όμως ο Αγιόν έκανε τη διαφορά στη ρακέτα, σκοράροντας για το 63-69 στο 30’ και φτάνοντας τους 23 πόντους (14 στο τρίτο δεκάλεπτο με 7/7 δίποντα). Οι Μαδριλένοι άρχισαν το τέταρτο δεκάλεπτο με σερί 15-0, προηγήθηκαν με 63-84 στο 36:12 με τις βολές του Τόμπκινς και επικράτησαν με 75-94, κατακτώντας την τρίτη θέση στο Final 4 της Βιτόρια.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 40-38, 63-69, 75-94.