Basket League, Περιστέρι-ΠΑΟ 80-72: Απίστευτο Περιστέρι «έσπασε» το αήττητο του Παναθηναϊκού!

Την έκπληξη της χρονιάς έκανε το Περιστέρι, καθώς με τρομερούς τους Γκρέι και Μπέντιλ εκμεταλλεύτηκε την απουσία του Καλάθη και νίκησε 80-72 τον Παναθηναϊκό, υποχρεώνοντάς τον στη πρώτη του ήττα!

4762472
Αν και έπαιζε δίχως την στήριξη του κόσμου της λόγω τιμωρίας, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη κοίταξε στα μάτια τον Παναθηναϊκό, εκμεταλλεύτηκε την απουσία του Καλάθη και επικράτησε 80-72, υποχρεώνοντας τους «πράσινους» στην πρώτη τους φετινή ήττα στην Α1 και πρώτη ύστερα από 70 σερί νίκες στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος!

Τρομερή εμφάνιση από τον Γκρέι με 27 πόντους, βάζοντας μεγάλα σουτ, ενώ εξίσου σημαντική συμβολή για το ροζ φύλλο είχε και ο Μπέντιλ, ο οποίος πρόσθεσε 21 πόντους, κάνοντας παράλληλα σημαντική δουλειά στα ριμπάουντ, αφού μάζεψε συνολικά 13! Με τη νίκη αυτή, το Περιστέρι μπήκε στην τριάδα με 14-7 μαζί με ΠΑΟΚ και Προμηθέα Πάτρας, με το «τριφύλλι» από την άλλη να πηγαίνει στο 20-1.

Από την ομάδα του Ρικ Πιτίνο, που είχε 2/15 τρίποντα και πλέον στρέφει το ενδιαφέρον της στον «τελικό» με την Μπουντούτσνοστ, πρώτος σκόρερ ήταν ο Τόμας με 15 πόντους, με τον Λάνγκφορντ να είχε 12.

Ανοικτό και με καλό ρυθμό ήταν το παιχνίδι από το ξεκίνημά του, με το Περιστέρι να είχε τον Γκρέι ορεξάτο και να είχε το προβάδισμα από νωρίς (10-6). Ο Αμερικανός της ομάδας του Πεδουλάκη συνέχισε το ίδιο «ζεστός», με τον Παναθηναϊκό να χτυπάει μέσα στη ρακέτα με Παπαγιάννη αρχικά και Βουγιούκα στη συνέχεια, για να περάσει μπροστά (17-18), στο 8’. Η αντίδραση των γηπεδούχων ήρθε ξανά με τον Γκρέι (20-18), με τον Λάνγκφορντ να απαντά στο τέλος της πρώτης περιόδου για το προβάδισμα (20-22), των «πράσινων».

Η ομάδα του Πιτίνο συνέχισε την κυριαρχία της στο «ζωγραφιστό» και στο δεύτερο δεκάλεπτο, ξεφεύγοντας στο +6 (24-30). Από την άλλη, ο Μπέντιλ προσπάθησε να κρατήσει το Περιστέρι στο παιχνίδι και τα κατάφερε (29-32), μέχρι το 16’. Εκεί, ο Παναθηναϊκός έσφιξε την άμυνά του, βρήκε καλάθια στο ανοικτό γήπεδο και ξέφυγε στο +10 (29-39), το οποίο και κράτησε μέχρι το 33-43. Στον εναπομείναντα χρόνο, οι δύο ομάδες ήταν άστοχες και σκόραραν μόνο από τη γραμμή των βολών, με το «τριφύλλι» να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το +9 (36-45).

Με πολύ καλές άμυνες και τον Μπέντιλ «ζεστό» μπήκε η ομάδα των δυτικών προαστίων στο δεύτερο ημίχρονο, μαζεύοντας τη διαφορά (46-49), στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Στη συνέχεια, ο ρυθμός του ματς ανέβηκε, καθώς οι Λάνγκφορντ και Λεκαβίτσιους κρατούσαν επιθετικά τον Παναθηναϊκό, αλλά από την άλλη τα επιθετικά ριμπάουντ έδιναν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να μένουν κοντά (55-58), με το buzzer beater του Γκιστ να διαμορφώνει το 55-60.

Ο Παναθηναϊκός εξακολουθούσε να ήταν χαλαρός και στην τέταρτη περίοδο, με τον Βασιλόπουλο να παίρνει… φωτιά στην αρχή και με απανωτά τρίποντα να σπρώχνει το Περιστέρι σε ένα 11-2 για το προβάδισμα και το +4 (66-62), στο 33’. Ο Κιλπάτρικ αντέδρασε για λογαριασμό των «πράσινων» (66-66), αλλά ο Μπέντιλ εξακολουθούσε να κρατά μπροστά (71-69) τους γηπεδούχους, με τον Γκρέι στη συνέχεια να παίρνει την σκυτάλη και με μεγάλα σουτ να τους στέλνει στο +8 (78-70), στα 50’’ πριν τη λήξη. Εκεί, ουσιαστικά η ομάδα του Πεδουλάκη κλείδωσε τη νίκη που ήρθε με το τελικό 80-72.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 36-45, 55-60, 80-72
Περιστέρι (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 10 (2), Γκρέι 27 (4), Αγραβάνης 5 (1), Ντάνιελ 3, Κάλαχαν 3, Μουράτος, Φιλιππάκος 2, Χάροου 4, Μπέντιλ 21 (2τρ., 13ριμπ.), Καράμπελας, Μουρ 4.
Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Παπαγιάννης 6, Παπαπέτρου 6, Λεκαβίτσιους 10, Τόμας 15, Κιλπάτρικ 7, Γκιστ 4 (10ριμπ.), Βουγιούκας 6, Μήτογλου 3, Αντετοκούνμπο 3, Λάνγκφορντ 12 (2).