Champions League, Λίβερπουλ-Ερυθρός Αστέρας: Ξέσπασαν οι «κόκκινοι»

Η Λίβερπουλ ήταν καταιγιστική, διέλυσε με 4-0 τον Ερυθρό Αστέρα και θύμισε την περσινή ομαδάρα του Champions League - Ο Σαλάχ τα έχει... 50, έχασε πέναλτι ο Μανέ

Liver
Σαλάχ, Φιρμίνο και Μανέ βρήκαν δίχτυα και η τριπλέτα που μάγεψε πέρσι στο Champions League πήρε μπροστά... Οι Κόκκινοι ήταν εντυπωσιακοί, διέλυσαν τον Ερυθρό Αστέρα με 4-0 και βρέθηκαν στην κορυφή του ομίλου. Εξαιρετικός ο Σακίρι, έφτασε τα 50 γκολ ο Αιγύπτιος.

Με τον Μανέ και τον Φιρμίνο να παίρνουν θέση στο βασικό σχήμα η Λίβερπουλ μπήκε δυνατά στο ματς, πίεσε, πήρε τον έλεγχο και προσπάθησε να φανεί απειλητική. Στο 11ο λεπτό ο Σαλάχ βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά ο Μπόριαν εξαιρετικά βγήκε στα πόδια του μπλόκαρε. Το γκολ ήρθε στο 20ο λεπτό και όλα άρχισαν από τα πόδια του Σακίρι, ο οποίος άνοιξε το παιχνίδι, έδωσε στον Ρόμπερτσον και από την ασίστ του τελευταίου ο Φιρμίνο πέτυχε το 2-0. Από την έναρξη της περσινής σεζόν ο Βραζιλιάνος έχει συμμετοχή σε 19 γκολ (12 τέρματα, 7 ασίστ) στο Champions League, περισσότερα από κάθε άλλον παίκτη. Οι Κόκκινοι συνέχισαν την πίεση και πέντε λεπτά αργότερα έχασαν μεγάλη ευκαιρία.

Ο Μανέ μοίρασε στον Σαλάχ, αλλά ο Αιγύπτιος δεν μπόρεσε να τη στείλει στα δίχτυα. Ο Αιγύπτιος έψαχνε το γκολ και τα κατάφερε στο 45'. Εντυπωσιακή συνεργασία του Σακίρι με τον Σαλάχ και ο τελευταίος με άψογο στοπάρισμα και τελείωμα πέτυχε το 2-0. Ιδανικό το ξεκίνημα στην επανάληψη, ο Μανέ κέρδισε το πέναλτι από τον Στοΐκοβιτς και τα βλέμματα έπεσαν στον Σαλάχ. Ο Αιγύπτιος δεν αστόχησε κι έφτασε τα 50 γκολ σε 65 ματς με τους Κόκκινους.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την πίεση και στο 78ο λεπτό κέρδισαν πέναλτι όταν η μπάλα βρήκε στο χέρι του Μπεν. Ο Μανέ ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά ο Μπόριαν νίκησε τον Σενεγαλέζο με τη βοήθεια του δοκαριού. Ωστόσο, ο επιθετικός της Λίβερπουλ χαμογέλασε δυο λεπτά αργότερα, όταν από την εξαιρετική ασίστ του Στάριτζ διαμόρφωσε το 4-0!

Λίβερπουλ (Κλοπ): Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Γκόμεζ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον (82’ Μορένο), Φαμπίνιο, Βαϊνάλντουμ, Σακίρι (68’ Λαλάνα), Σαλάχ (73’ Στάριτζ), Μανέ, Φιρμίνο
Ερυθρός Αστέρας (Μιλόγιεβιτς): Μπόργιαν, Στόικοβιτς, Ντεζενέκ, Μπάμπιτς, Γκόμπελιτς, Γιόβιτσιτς (75’ Κάουσιτς) , Κρστίτσιτς, Σρνίνιτς, Εμπεσίλιο (65’ Γιόβανσιτς), Μπεν (81’ Σίμιτς), Μποάκε