Κολοσσος-Κύμη 97-90: Πήρε το «θρίλερ» και έσπασε το… ρόδι ο Κολοσσός!

Ύστερα από ένα ματς-θρίλερ που κρίθηκε σε δύο παρατάσεις, ο Κολοσσός Ρόδου πήρε τη νίκη κόντρα στην Κύμη, πανηγυρίζοντας παράλληλα το πρώτο ροζ φύλλο του στη φετινή Α1!

4590110
Έπειτα από δύο παρατάσεις, η ομάδα της Ρόδου κατάφερε να νικήσει 97-90 την Κύμη και έτσι να πανηγυρίσει το πρώτο ροζ φύλλο της στη φετινή Α1. Μοιραίος ο Μπολντς για τους φιλοξενούμενους, καθώς τόσο στη λήξη της κανονικής διάρκειας, όσο και σ’ αυτή της πρώτης παράτασης αστόχησε στην τελευταία επίθεση.

Κορυφαίος για τους «θαλασσί» ήταν ο Ντουρέν με 26 πόντους, ενώ εξίσου καλός και ο Μαυροειδής με 22, αλλά και 13 ριμπάουντ. Από το σύνολο του Καστρίτη, έκανε ό,τι μπορούσε ο Μπολντς με 31 πόντους και 10 ριμπάουντ, με τους Σαγκς και Χόρτον να είχαν 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Με ένα 4-0 μπήκε στο ματς η Κύμη, αλλά ο Κολοσσός συνήλθε γρήγορα και με πρωταγωνιστή τον Ντουρέν απάντησε με ένα 12-0 μέχρι τα μισά (12-4). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν (12-12), αλλά στα τελευταία τρία λεπτά οι «θαλασσί» ακούμπησαν την μπάλα στη ρακέτα για το +9 (25-16), με τον Στυλιανού να διαμορφώνει το 25-19.

Ο Κολοσσός είχε τον έλεγχο της κατάστασης μέχρι και το 25’ (35-29). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Κύμη έκανε την αντεπίθεσή της μειώνοντας στον πόντο (35-34). Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά η ομάδα του Βετούλα κρατούσε το προβάδισμά της, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το +4 (42-38).

Πολύ καλός ήταν ο ρυθμός του παιχνιδιού και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια (47-48). Ωστόσο, από τα μισά και μετά, οι δύο ομάδες έγιναν πολύ νευρικές, με αρκετές άστοχες επιθέσεις, με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να τις βρίσκει ισόπαλες (56-56).

Με πρωταγωνιστή τον Μπολντς, η Κύμη ξέφυγε στο +6 (56-62), στην αρχή της τέταρτης περιόδου. Αλλά, ο Ντουρέν είχε ξανά τις λύσεις, καθώς με ένα δικό του 7-0 έδωσε το προβάδισμα στον Κολοσσό (63-62), ο οποίος το διατηρούσε μέχρι το 36’ (68-65). Η ομάδα του Καστρίτη είδε τον Ουάσινγκτον να την πηγαίνει στο +3 (68-71), στο 1:30’’ πριν τη λήξη, με τον Ντουρέν να ισοφαρίζει (71-71), στα 48’’. Ύστερα από δικό του κλέψιμο, ο Μπολντς έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους, αλλά ο Μαυροειδής στα 5’’ έκανε το 73-73 που ήταν το σκορ της κανονικής διάρκειας, αφού ο γκαρντ της Κύμης αστόχησε σε τρίποντο στο τέλος.

Με τους Άσκα και Μαυροειδή, ο Κολοσσός είχε το προβάδισμα στο έξτρα πεντάλεπτο (79-76), με τον Σαγκς να παίρνει την Κύμη από το… χέρι και τη βάζει μπροστά (79-81), στο 44’. Ωστόσο, η ομάδα της Ρόδου κατάφερε να απαντήσει με τον Άσκα (82-81), με τον Χόρτον να είχε 2/2 βολές και να κάνει το 82-83, στα 17’’. Στην επόμενη επίθεση, ο Ντουρέν είχε 1/2 βολές και αφού ο Άσκα έκανε την τάπα στον Μπολντς στο τέλος, το ματς οδηγήθηκε σε δεύτερη παράταση (83-83).

Με ένα 4-0 από τον Μπράουνινγκ μπήκε ο Κολοσσός (89-85) και διατηρούσε το +4 μέχρι το 89-85. Η Κύμη έβαλε… φωτιά στο ματς μέσα από τα επιθετικά ριμπάουντ και τον Μπολντς, καθώς ισοφάρισε (89-89), αλλά στο τελευταίο λεπτό το μεγάλο σουτ του Γκιμπς αρχικά (92-89), με την ψυχραιμία των παικτών του Βετούλα, έδωσαν τη νίκη στον Κολοσσό με το τελικό 97-90.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 42-38, 56-56, 73-73 κ.α., 83-83 α’ παρ., 97-90 β’ παρ.
Κολοσσός Ρόδου (Βετούλας): Μαυροειδής 22 (13ριμπ.), Ντιγκς 6, Κέμπτον, Ντουρέν 26 (2), Μπράουνινγκ 17 (1), Γεωργάκης, Μπιλλής, Γεωργαλλής, Αγγελάκος 1, Παπαδάκης, Άσκα 13 (1τρ., 10ριμπ.), Γκιμπς 12 (2).
Κύμη (Καστρίτης): Μπολντς 31 (2τρ., 10ριμπ.), Χόρτον 14, Σαγκς 15 (1), Κάμφορ 2, Ουάσινγκτον 10 (2), Πουλιανίτης, Τσιάρας, Στυλιανού 3 (1), Μαραγκός 3 (1), Τουτζιαράκης 5, Ουμπίλα 7.