Basket League, Ρέθυμνο-Λαύριο 72-77: «Ξύπνησε» και άνοιξε λογαριασμό

Η ομάδα του Σερέλη μπήκε... κοιμισμένη στο Ρέθυμνο, αλλά επέστρεψε και με ελληνική δύναμη (Κακλαμανάκης, Λούντζης και Κουζέλογλου) πήρε την πρώτη νίκη στη σεζόν

4583988
O απόντος στις τρεις πρώτες περιόδους, Μιχάλης Λούντζης, έβγαλε 11 από τους 17 πόντους του Λαυρίου στην τελευταία περίοδο και η ομάδα του Χρήστου Σερέλη πήρε το ροζ φύλλο μέσα στο Ρέθυμνο με 77-72. To Λαύριο πήρε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, ρεφάροντας την ήττα στην πρεμιέρα με μεγάλα όπλα τους Κακλαμανάκη που είχε νταμπλ-νταμπλ με 13 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ ο Γκουζέλογλου με 11 πόντους και 13 ριμπάουντ. Ο Μπαρτ πάλεψε μόνος του για τους Κρητικούς με 25 πόντους.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν και αιφνιδίασαν στην εκκίνηση το Λαύριο, αφού στο 8' η διαφορά ήταν στο +13 για την γηπεδούχο, με 17-4, αλλά το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, βρήκε τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στο 17-10 για να κλείσει έτσι η πρώτη περίοδος. Από το 20-10 στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, θα ακολουθήσει ένα 21-10 επιμέρους για το 30-31 με τον Γκουζέλογου, όμως και εκεί οι γηπεδούχοι είχαν πάλι απάντηση σε σερί 8-0 για το 38-31. Το αποφασισμένο ωστόσο Λαύριο κατάφερε να μαζέψει πάλι τη διαφορά σε 38-36 με τρίποντο του Περράκη και δύο βολές του Μιλόσεβιτς.

Το Ρέθυμνο κρατούσε μια σταθερή διαφορά που είχε ως μέγιστη τιμή τους επτά πόντους και ο Μπαρτ στο 27' έκανε το 58-51. Όμως εκεί ακολούθησε ένα 9-3 για τους φιλοξενούμενους και με τρίποντο του Λαμπ το Λαύριο μείωσε στην ελάχιστη τιμή τη διαφορά με 61-60. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ο Λούντζης που πήρε την σκυτάλη στο σκοράρισμα και με τρίποντο έκανε το 63-63, δύο βολές του Κακλαμανάκη διαμόρφωσαν το 65-65, αλλά ο πρωταγωνιστής των φιλοξενούμενων έδινε προβάδισμα συνεχώς στους Λαυριώτες. Ο Γκάιτον έκανε το 72-73 σε μια τελευταία προσπάθεια του Ρεθύμνου να πάρει τη νίκη, αλλά με καλάθια των Λαμπ και Λούντζη το Λαύριο διαμόρφωσε το τελικό 72-77.

Τα δεκάλεπτα: 17-10, 38-36, 61-60, 72-77