Eurobasket U18: Η Γαλλία «λύγισε» την Εθνική Εφήβων με 86-81

Το όνειρο ενός μεταλλίου στο Eurobasket U18 χάθηκε για την Εθνική Εφήβων

Eurobasket
Η Εθνική Εφήβων έκανε τρομερή προσπάθεια κόντρα στη Γαλλία, αλλά ηττήθηκε με 86-81 και αποκλείστηκε από τα προημιτελικά του Eurobasket U18, που διοργανώνεται στη Λετονία.

Το όνειρο ενός μεταλλίου στο Eurobasket U18 χάθηκε για την Εθνική Εφήβων.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έκανε την ανατροπή κόντρα στους Γάλλους, αλλά δεν μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα μέχρι τέλους.

Οι παίκτες του Γιώργου Βλασσόπουλου βρέθηκαν στο -18 (6-24, 7') στην πρώτη περίοδο (16-27, 10'), αλλά με επιμέρους 18-4 πήραν τα «ηνία» (από 21-34, 39-38, 18') και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 44-40 (20').

Στην τρίτη περίοδο οι διεθνείς μας έφτασαν στο +9 (55-46, 25'), αλλά οι αντίπαλοι «ροκάνισαν» την διαφορά και ισοφάρισαν (59-59, 29'), με τον Ρογκαβόπουλο να γράφει το 65-61 στο 30'.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο κρίθηκαν όλα και οι «τρικολόρ» πήραν ξανά... κεφάλι στο σκορ (70-72, 34'), κι έκτοτε δεν κινδύνεψαν ξανά, φτάνοντας στη νίκη (81-86).

Από την «γαλανόλευκη», ο Ρογκαβόπουλος είχε 21 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Ο Αρσενόπουλος πρόσθεσε 15 πόντους, ο Σανδραμάνης έβαλε άλλους 12 και ο Γάργαλης μέτρησε 10 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Για τους νικητές, μεγάλη εμφάνιση έκανε ο Αγιάγι με 31 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα. Ο Γιοβό μέτρησε 19 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Ο Τσουπά είχε 16 πόντους και ο Ντιμαντσέ πρόσθεσε 11 πόντους και πήρε 9 ριμπάουντ.

Η Εθνική Εφήβων θα παίξει με την Ισπανία ή το Μαυροβούνιο για τους αγώνες κατάταξης 9-16.

Τα Δεκάλεπτα: 16-27, 44-40, 65-61, 81-86.