Μουντομπάκετ: Η Γαλλία 72-66 την Ισπανία!

Την… πάτησε στην πρεμιέρα της στο Μουντομπάσκετ, η Παγκόσμια Πρωταθλήτρια Ισπανία, αφού ηττήθηκε από την Γαλλία με 72-66, μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι.

Οι Ισπανοί μπορεί να προηγήθηκαν με «νταμπλ σκορ» και 18-9 στην πρώτη περίοδο, αλλά οι Γάλλοι, έχοντας ως κορυφαίο παίκτη τον Ζελαμπάλ, κατάφεραν να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Μείωσαν αρχικά στον πόντο (27-28) με τη λήξη του ημιχρόνου κι αφού οι δύο ομάδες έμειναν στην ίδια διαφορά στη λήξη της τρίτης περιόδου (43-44), οι πάτησαν γκάζι.

Οι ελπίδες της Εθνικής για πρόκριση στο φάιναλ φορ του UEFA Nations League εξανεμίστηκαν μετά την ήττα στην Φινλανδία, στον αγώνα που παρακολουθήσατε  σε περιγραφή του Γιώργου Χελάκη από τον ΘΕΜΑ FM 104,6 - Η Εθνική στα πρώτα δευτερόλεπτα του δευτέρου ημίχρονου δέχθηκε το γκολ από τον Σοΐρι και στο 89' ο Καμαρά πέτυχε το τελικό 2-0!