Γουέστ Μπρομ-Τότεναμ 1-0: Νίκη ελπίδας

Mε γκολ του Λίβερμορ στις καθυστερήσεις, η Μπρομ επικράτησε 1-0 της Τότεναμ κι... ελπίζει σε παραμονή- Σε μπελάδες οι Σπερς, αφού η Τσέλσι... απειλεί! - Ηττα και... κρύος ιδρώτας για Σουόνσι

West
Γκολ ελπίδας για τη Γουέστ Μπρομ από τον Λίβερμορ! Το τέρμα του στις καθυστερήσεις (90+2) έδωσε τη νίκη 1-0 κόντρα στην Τότεναμ κι έφερε τους «baggies» στο -2 από την ζώνη σωτηρίας (με ματς περισσότερο από τη Σουόνσι). Οι Σπερς σε ακόμα ένα ματς ήταν εκτός ρυθμού, δεν έπεισαν επιθετικά και αν η Τσέλσι νικήσει αύριο τη Λίβερπουλ τότε θα δoυν τη διαφορά από την 5η θέση να μειώνεται στους δυο βαθμούς. Ο Ντάρεν Μουρ ως «υπηρεσιακός» τεχνικός της Γουέστ Μπρομ παρέμεινε για πέμπτο παιχνίδι αήττητος, έχοντας τρεις νίκες και δυο ισοπαλίες. Στο τελευταίο ματς οι «Baggies» φιλοξενούνται από την Πάλας, ενώ η Τότεναμ θα παίξει εντός με Νιούκαστλ και Λέστερ.

Вест Бромвич – Тоттенхэм. Обзор матча от ФУТБОЛЬНЫЕ ОБЗОРЫ на Rutube.

Σε... μπελάδες η Σουόνσι!
Σε ένα από τα κρισιμότερα ραντεβού της σεζόν, η Σουόνσι παρουσιάστηκε ασυνεπής και ηττήθηκε 1-0 από τη Μπόρνμουθ εκτός έδρας. Η ομάδα του Κάρλος Καρβαλιάλ παρέμεινε για έβδομη αγωνιστική χωρίς νίκη και είναι μόλις στο (+1 από τη Σαουθάμπτον που παίζει αργότερα με την Εβερτον). Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, βελτιωμένοι αμυντικά (δεν δέχτηκαν γκολ έπειτα από 11 ματς) και χάρη στο γκολ του Φρέιζερ στο 37' πήραν τη νίκη!

Τρίποντο σωτηρίας η Γουέστ Χαμ
Η Γουέστ Χαμ έδειξε χαρακτήρα στον... τελικό παραμονής κι επικράτησε 2-0 εκτός έδρας της Λέστερ. Τα «Σφυριά» έσπασαν το αρνητικό σερί των τεσσάρων τελευταίων αγώνων χωρίς νίκη βρήκαν δίχτυα σε ενδέκατο διαδοχικό εκτός έδρας παιχνίδι και μόνο με... αυτοκτονία θα υποβιβαστούν (βρίσκονται στο +6 από την Σαουθάμπτον). Ο Ζοάο Μάριο στο 34ο λεπτό και ο Νομπλ στο 64' διαμόρφωσαν το 2-0 για τη Γουέστ Χαμ.

Τέλος στο αρνητικό σερί η Γουότφορντ
Η Γουότφορντ επικράτησε 2-1 της Νιούκαστλ κι έβαλε τέλος σε σερί επτά αγώνων χωρίς τρίποντο. Η παράδοση συνεχίστηκε και για 8ο εντός έδρας ματς με τις Καρακάξες οι Χόρνετς έμειναν αήττητοι. Ο Ρομπέρτο Περέιρα στο 2’ άνοιξε το σκορ και στο 28' ο Γκρέι πέτυχε το 2-0. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και στο 38ο λεπτό βρέθηκαν μια ανάσα από το τρίτο γκολ, αλλά ο Ντίνι αστόχησε από την άσπρη βούλα. Για τις «καρακάξες» μείωσε ο Αγιόθε Πέρεθ στο 53ο λεπτό.

Τίτλοι τέλους για την Στόουκ
Η εικόνα της Στόουκ ήταν άθλια στο μεγάλο ραντεβού με την Πάλας εντός έδρας, ηττήθηκε 2-1 και υποβιβάστηκε έπειτα από μια δεκαετία στην Premier League. Οι Πότερς συνέχισαν να ακροβατούν σε τεντωμένο σχοινί, έμειναν 13ο παιχνίδι μακριά από τη νίκη κι επέστρεψαν στην Τσάμπιονσιπ. Οι γηπεδούχοι δεν ήταν κακοί στο α' μέρος, είχαν ουσία και στο 43' άνοιξαν το σκορ με ωραία εκτέλεση φάουλ του Σακίρι. Ωστόσο, το ξεκίνημα στην επανάληψη ήταν απογοητευτικό, τα λάθη πολλά και στο 58' ο ΜακΑρθουρ έφερε το ματς στα ίσα. Σε αυτό το σημείο ήρθε η κατάρρευση, η Κρίσταλ Πάλας πήρε τον έλεγχο και στο 86' ο Φαν Αανχολτ με πλασέ πέτυχε το 2-1 και σφράγισε τον υποβιβασμό των Πότερς.

Сток Сити - Кристал Пэлас. Обзор матча. Англия. Премьер-лига 2017/18. 37 тур. от ФУТБОЛЬНЫЕ ОБЗОРЫ на Rutube.