ΓΣΛ Φάρος-ΑΕΚ 75-86: Σοβαρεύτηκε και «καθάρισε» η ΑΕΚ

Αν και ο ΓΛ Φάρος τη ζόρισε αρκετά, η ΑΕΚ με ώριμες επιλογές στα κρίσιμα σημεία πήρε τη νίκη στη Λάρισα με 86-75 και επέστρεψε στις επιτυχίες - Κορυφαίοι οι Λαρεντζάκης και Χάντερ

4431214
Η ΑΕΚ έκλεισε γρήγορα την παρένθεση που άνοιξε η κακή ήττα από τον ΠΑΟΚ και πέρασε με 86-75 από τη Θεσσαλία απέναντι στον Γυμναστικό Λάρισας Φάρο για την 23η αγωνιστική.

Μετά το πεντάλεπτο πήρε τα ηνία του αγώνα η «Ένωση», που απειλήθηκε από τα αμυντικά τρικ του Σκουρτόπουλου στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά είχε τις ώριμες επιλογές στο τέλος για να επιστρέψει στις νίκες.

Κορυφαίος ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ και πολλές καλές άμυνες, ακολούθησαν ο Βινς Χάντερ με 18 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Μάικ Γκριν με 15 πόντους και 6 ασίστ, ενώ δεν έπαιξαν οι τραυματίες Χάρις και Βασιλόπουλος. Ο Στιβ Μπαρτ είχε 28 πόντους για τον Γυμναστικό, αλλά έμεινε στους 8 στο δεύτερο ημίχρονο.

Η κακή εικόνα της ΑΕΚ στο ξεκίνημα, θαρρείς ως συνέχεια της εμφάνισης της Τετάρτης απέναντι στον ΠΑΟΚ, επέτρεψε στους γηπεδούχους να ξεφύγουν στο τετράλεπτο με 15-5 έχοντας 4/4 τρίποντα και πρωταγωνιστή τον Παπαντωνίου. Οι φωνές του Ντράγκαν Σάκοτα στο τάιμ άουτ απέδωσαν και οι «κιτρινόμαυροι» βελτιώνοντας την άμυνά τους έκαναν ένα επί μέρους 17-1 σε πεντέμισι λεπτά (16-22). Η είσοδος των Σάκοτα και Πάντερ πρόσφερε εύκολους πόντους και η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα ως το τέλος του δεκαλέπτου (25-31). Η είσοδος του Φένερ που ξεκίνησε με 5/5 σουτ (31-35) καθώς και οι ατομικές πρωτοβουλίες του ασταμάτητου Μπαρτ (20π. στο ημίχρονο), βοήθησαν τον Γυμναστικό να πλησιάσει ακόμη και στον πόντο (43-44), ωστόσο η εμπειρία του Γκριν αρκούσε για να οδηγήσει την «Ένωση» να κλείσει το ημίχρονο στο +7, 47-54.

Οδηγώντας τους γηπεδούχους σε πολλά λάθη με την πιεστική της άμυνα και βρίσκοντας μακρινά σουτ από Άτιτς και Λαρεντζάκη η ΑΕΚ ξέφυγε και με 51-67) στα μισά της τρίτης περιόδου. Ο Θανάσης Σκουρτόπουλος επιστράτευσε αμιγώς ελληνική πεντάδα εφαρμόζοντας άμυνα ζώνης, που δυσκόλεψε τους φιλοξενούμενους και έφερε τη μείωση του σκορ στους οκτώ (57-65). Η αντεπίθεση του Γυμναστικού συνεχίστηκε και πλησίασε στους έξι (62-68) με δύσκολο καλάθι του Σάφτενααρ στις αρχές της τέταρτης περιόδου. Ωστόσο η «Ένωση» διατήρησε την ψυχραιμία της και με τους Γκριν και Λαρεντζάκη να «ταΐζουν» έξυπνα τους συμπαίκτες τους κοντά στο καλάθι ξέφυγε με 14 (66-80) τέσσερα λεπτά πριν το τέλος και κρίθηκαν τα πάντα.

Δεκάλεπτα: 25-31, 47-54, 57-66, 75-86.
ΓΛ Φάρος (Σκουρτόπουλος): Μπάντερ 2, Σάφτενααρ 7(4 ριμπ.), Μπαρτ 28 (3 ασίστ), Παπαντωνίου 8 (4 ασίστ), Κίλι, Παπαμακάριος 3, Μαραγκός, Μουράτος 5, Διαμαντάκος 3 (6 ριμπ.), Βαβάτσικος 7 (6 ριμπ., 4 κλεψ.), Φένερ 12.
ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 4 (4 ασίστ), Γκριν 15 (6 ασίστ), Άτιτς 7 (6 ριμπ.), Λαρεντζάκης 11 (8 ριμπ., 6 ασίστ), Χάντερ 18 (5 ριμπ.), Πάντερ 7, Ξανθόπουλος 3, Σάκοτα 9 (3 ριμπ.), Μαυροειδής 9 (6 ριμπ.), Καββαδάς 3.