Πανιώνιος - Λαύριο 72-71: Οξυγόνο για τους κυανέρυθρους

Ο Πανιώνιος (6-15) επικράτησε του Λαυρίου (13-8) με 72-71 κι έκανε τεράστιο βήμα για την παραμονή του στην Basket League αφού «έπιασε» τον Κόροιβο στη βαθμολογία όμως υπερτερεί στη μεταξύ τους ισοβαθμία!

4421057
Η αναμέτρηση με το Λαύριο ήταν do-or-die για τον Πανιώνιο στη μάχη που δίνει για την παραμονή στην Basket League. Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου πανηγύρισε την 6η εφετινή νίκη και έχει το ίδιο ρεκόρ με τον Κόροιβο (σ.σ. έχασε από τον ΠΑΟΚ) όμως έχει τη διαφορά κι ανέβηκε για πρώτη φορά φέτος πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Ο αγώνας
Ο Πανιώνιος βρήκε ρυθμό στην επίθεση στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με το Λαύριο και προηγήθηκε 17-8 με τον Σακελλαρίου ενώ ο Κράβιτς ανέβασε τη διαφορά στο +11 (21-10, 6'55") με 2/2 βολές. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τους Μουρ, Λαμπ ωστόσο οι «κυανέρυθροι» έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο 24-17. Οι πρωτοβουλίες των Νίξον, Μουρ κράτησαν... όρθιο το Λαύριο στη Νέα Σμύρνη (39-36, 19'55") κι εν συνεχεία το γκολ-φάουλ του Λαμπ ανέβασε τη διαφορά στο +7 (41-48, 23'29") για την ομάδα του Χρήστου Σερέλη!

Ο Πανιώνιος αντέδρασε στη συνέχεια, ο Κράβιτς σκόραρε για το 67-61 και στη συνέχεια έκανε το 71-66. Το Λαύριο έφερε το ματς στα ίσα με το τρίποντο του Περράκη (71-71, 37'39"), ο Κράβιτς έκανε το 72-71 στα 40" για το φινάλε με 1/2 βολές, ο Νίξον πήρε πάνω του την τελευταία επίθεση των φιλοξενούμενων όμως αστόχησε σε δύσκολη προσπάθεια και ο «Ιστορικός» πανηγύρισε τη σπουδαία νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Πανιώνιος κατέβασε 37 ριμπάουντ αντί 32 του Λαυρίου, μοίρασε 15 ασίστ, υποχρέωσε τους φιλοξενούμενους σε 13 λάθη και είχε σε εξαιρετική μέρα το δίδυμο των Κράβιτς, Σαρικόπουλου.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντέγιαν Κράβιτς ηγήθηκε επιθετικά του Πανιωνίου έχοντας 25 πόντους και 4 ριμπάουντ σε 24:29.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Νταλό είχε 5 πόντους και 11 ριμπάουντ ενώ ο Μπράζελτον μοίρασε 10 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Σε κακή μέρα ο Ουίγκινς του Λαυρίου με 2 πόντους και 1/4 σουτ εντός πεδιάς.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η πίεση του Πανιωνίου στα τελευταία λεπτά και τα 3 επιθετικά ριμπάουντ πριν ο Κράβιτς γράψει το τελικό σκορ από τη γραμμή των βολών.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 39-37, 56-54, 72-71.