Λυών - Παρί Σεν Ζερμέν 2-1: Κι όμως, η Παρί χάνει!

Η Λυών κέρδισε με 2-1 την Παρί χάρη σε γκολ του Ντεπάι στην τελευταία φάση. Με δέκα παίκτες από το 57’ οι Παριζιάνοι

Η αγωνιστική στην Γαλλία έκλεισε με μεγάλο ματς ανάμεσα στην Λυών και στην Παρί. Και τα είχε όλα. Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να προηγηθούν μόλις στο 2’ με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Φεκίρ, έπαιξαν στα ίσα τους Παριζιάνους χωρίς τον Νεϊμάρ, αλλά ισοφαρίστηκαν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Ο Μπαπέ αποχώρησε τραυματίας στο 36’ και τη λύση έδωσε το Κουρζάβα που με γκολάρα έκανε το 1-1 στο 3’ των καθυστερήσεων. Οι λιονέ είχαν τις πιο καθαρές ευκαιρίες και στην επανάληψη, με τον Ντάνι Άλβες να αποβάλλεται στο 57’. Αρχικά ο διαιτητής Τουρπέν θα του έδειχνε κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Ντομπελέ, αλλά ο Βραζιλιάνος αντέδρασε άσχημα και αντίκρισε απευθείας κόκκινη! Παρόλα αυτά, οι παίκτες του Έμερι κρατούσαν την ισοπαλία μέχρι το 4’ των καθυστερήσεων, όταν ο Ντεπάι με εξαιρετική κίνηση και εκπληκτικό σουτ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Αρεολά για το τελικό 2-1!

Πηγή: gazzetta.gr

Λίγες ώρες πριν τη σέντρα του μεγάλου τελικού, η Ρεάλ ανέβασε ένα όμορφο βίντεο, για όσα κατάφερε μέχρι τώρα και για την σελίδα που απομένει να γραφτεί σήμερα το βράδυ στο Κίεβο.

Στο βίντεο υπάρχουν σε αργή κίνηση φάσεις και γκολ της Ρεάλ  από τους τελικούς της κορυφαίας διασυλλογικής διοοργάνωσης.

«Ελα μαζί μου και θα βρεθείς σε έναν κόσμο γεμάτο φαντασία. Ξεκινήσαμε κάνοντας μία... βόλτα και ξαναθυμηθήκαμε τον κόσμο που έχουμε δημιουργήσει» αναφέρει μεταξύ άλλων και ζητά την υποστήριξη των οπαδών της για την ύστατη μάχη

Δείτε το βίντεο

ximeneth_sport

Και επίσημα ο νέος τεχνικός της Λας Πάλμας είναι ο Μανόλο Χιμένεθ, ο οποίος ανακοινώθηκε από τον σύλλογο των Καναρίων Νήσων υπογράφοντας συμβόλαιο για ένα χρόνο με οψιόν για ακόμα ένα.

champions_league_arthro

Στις 21:45 ξεκινά το παιχνίδι που περιμένει όλος ο ποδοσφαιρικός πλανήτης - Στο Κίεβο της Ουκρανίας ο τελικός - Ζιντάν: Σίγουρα θα υποφέρουμε - Κλοπ: Η Ρεάλ ανήκει στην ελίτ, εμείς απλά είμαστε  πολύ καλοί