Ελλάδα-Σλοβενία 72-78: Η βελτίωση δεν ήταν αρκετή για να αποφύγει τη νέα ήττα

Η Εθνική έδειξε καλύτερο πρόσωπο, έδειξε ότι έχει το παιχνίδι στα χέρια της καθώς προηγήθηκε και με 8 πόντους, αλλά στο τέλος δεν απέφυγε τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα της

Η Σλοβενία διατήρησε το αήττητο στον όμιλο μετά από τρεις αγωνιστικές αφού επικράτησε και της Ελλάδας με 78-72. Η εθνική ομάδα έδειξε πολύ καλύτερο πρόσωπο σε σχέση με την ήττα από τους Γάλλους, προηγήθηκε με 8 πόντους (50-58, 30'), αλλά στο τέλος λύγισε από κούραση και αστοχία.

Πλέον το ομοσπονδιακό μας συγκρότημα αντιμετωπίζει ακόμη και το φάσμα του πρόωρου αποκλεισμού ενώ βάσει λογικής μπορεί να τερματίσει το πολύ στην τρίτη θέση.

Το μουδιασμένο ξεκίνημα της Ελλάδας ειδικά στην άμυνα δεν πέρασε ανεκμετάλλευτο από τους Σλοβένους. Ο Γκόραν Ντράγκιτς φόρτωσε νωρίς τον Νικ Καλάθη με 2 φάουλ και μαζί με τον Γκάσπερ Βίντμαρ, έβαλαν την ομάδα τους μπροστά στο σκορ με 8-2. Η εθνική ομάδα αντέδρασε ακουμπώντας τη μπάλα στους ψηλούς της και με αιχμή του δόρατος τον Γιώργο Πρίντεζη μείωσε σε 10-8 (6').

Στη συνέχεια τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ των Σλοβένων τούς πρόσφεραν δεύτερες ευκαιρίες για σκορ και με πέντε συνεχόμενους πόντους από τον Κλέμεν Πρέπελιτς η διαφορά πήγε στο +8 (20-12, 15'). Η άμυνα βελτιώθηκε, το κυνήγι στον Ντράγκιτς τον εξουδετέρωσε μέχρι το ημίχρονο, αλλά όχι και τον Λούκα Ντόνσιτς (14π. ημιχ.). Στην άλλη πλευρά τα εύκολα καλάθια είτε σε αιφνιδιασμό (Νίκος Παππάς) είτε μετά από υπομονή στην επιλογή (Γιώργος Παπαγιάννης) η Ελλάδα μείωσε και στο καλάθι (32-30, 20').

Οι παίκτες του Κώστα Μίσσα μπήκαν στο τρίτο δεκάλεπτο με εντελώς διαφορετικό πρόσωπο. Η εκπληκτική άμυνα (χωρίς πόντο οι αντίπαλοι στα πρώτα 3:58) και ο οίστρος του Κώστα Σλούκας (12π., 3ασ. στην τρίτη περίοδο) βοήθησαν την εθνική ομάδα να προηγηθεί με 35-39 (24') ενώ λίγο αργότερα έφτασε και στο +7 (38-45, 26'). Σε εκείνο το σημείο οι Σλοβένοι αντέδρασαν, έτρεξαν, βρήκαν πάλι εύστοχα μακρινά σουτ (Πρέπελιτς) και μείωσαν σε 43-45 (27'). Ο Γιάννης Μπουρούσης μπήκε για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο και μέσα σε ένα δίλεπτο ήταν ο άνθρωπος που έδωσε και πάλι προβάδισμα 8 πόντων στην Ελλάδα (50-58, 30').

Στην τελευταία περίοδο η πίεση, το άγχος και φυσικά η κούραση επηρέασαν τις δύο ομάδες. Ο Ντράγκιτς βρήκε επαφή με το καλάθι όπως συνέχισε να έχει και ο Πρέπελιτς με αποτέλεσμα στο τελευταίο πεντάλεπτο το σκορ να είναι 60-62. Στα τελευταία λεπτά ο Ντόνσιτς με τον Ντράγκιτς έδειξαν το επιθετικό ένστικτο το οποίο διαθέτουν, την ίδια ώρα που οι διεθνείς μας αστόχησαν σε κρίσιμες επιθέσεις κι έτσι το σκορ έγινε 75-70 (39'). Στο γαϊτανάκι των βολών οι αντίπαλοι μας ήταν όσο ψύχραιμου χρειάστηκε και έφτασαν στη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Σλοβενία ήταν πολύ καλύτεροι μόνο στα τρίποντα (35%-15%). Σε άλλο στατιστικό δεν εξηγείται η νίκη τους, ωστόσο η ψυχραιμία έπαιξε σημαντικό ρόλο στο τέλος. Καλή άμυνα και προσωπικά καλάθια των Σλοβένων τους χάρισαν τη νίκη.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Λούκα Ντόνσιτς σε 32:35 είχε 22 πόντους (4/5δ., 3/7τρ., 5/6β.), 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 λάθη.

Πολύ καλός αν και άστοχος ήταν ο Γκόραν Ντράγκιτς. Ο γκαρντ των Χιτ σε 27:35 είχε 20 πόντους (7/14δ., 0/2τρ., 6/9β.), 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη κι ένα κλέψιμο.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Νικ Καλάθης φορτώθηκε γρήγορα με 4 φάουλ και δε βρήκε ρυθμό έχοντας 6 πόντους (3/4δ., 0/3τρ., 0/1φ.), ένα λάθος και καμία ασίστ.

Δε βοήθησε ο Κώστας Παπανικολάου (26:29) τελειώνοντας με 4 πόντους (2/5δ., 0/1τρ.), 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη και 5 φάουλ.

Στα ρηχά και ο Βαγγέλης Μάντζαρης που δεν σκόραρε (0/2τρ) και ακόμη συμπλήρωσε ένα ριμπάουντ, μία ασίστ και 2 λάθη.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 71-70 ακολούθησαν 2/2 βολές του Ντράγκιτς, άστοχο σουτ του Πρίντεζη και καλάθι του πάλι του Ντράγκιτς μετά από επιθετικό ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Κλέμεν Πρέπελιτς σκόραρε 16 πόντους (2/3δ., 3/6τρ., 3/4β.) και έκανε μεγάλη ζημιά.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Σλοβενία τις 9 χαμένες βολές. Η Ελλάδα τα 3/20 τρίποντα (15%).

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η άλεϊ ουπ συνεργασία του Κώστα Σλούκα με τον Γιώργο Παπαγιάννη η οποία ολοκληρώθηκε με κάρφωμα του ψηλού.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 35-30, 52-58, 78-72
ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Κοκόσκοφ): Ράντολφ 8, Ντράγκιτς 20 (7/16 σουτ), Νίκολιτς, Πρέπελιτς 16 (3), Μούριτς 6 (1), Μπλάζιτς, Βίντμαρ 6, Ζάγκορατς, Ντίμετς, Τσάντσαρ, Ντόντσιτς 22 (7/12 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ)
ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Καλάθης 6, Μπουρούσης 9, Σλούκας 18 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Παππάς 10, Παπαγιάννης 10, Πρίντεζης 10 (10 ριμπάουντ), Παπανικολάου 4, Μάντζαρης, Αγραβάνης, Παπαπέτρου 5 (1), Μπόγρης, Αντετοκούνμπο

Ισλανδία 3

39'55': Δύο άστοχα τρίποντα από τον Καλάθη (γιατί αυτός;) και το ματς τελειώνει με τους Σλοβένους να εκτελούν βολές και τον Ράντολφ να διαμορφώνει το τελικό 72-78

39'47'': Φάουλ στον Πρέπελιτς που πάει στις βολές. Ευστοχεί στη μία

39'43'': Καλάθι από τον Σλούκα που μειώνει σε 72-75

39'35'': Χάσαμε το ριμπάουντ κι ο Ντράγκιτς σκοράρει μπροστά από τον Μπουρούση για το 70-75': Αυτό το χαμένο ριμπάουντ ήταν σα μαχαιριά

39': Αστοχεί ο Πρίντεζης και πλέον τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα

38'40'': Φάουλ του Μπουρούση στον Ντράγκιτς και βολές.

38'15'': 2/2 βολές από τον Σλούκα και η διαφορά στον πόντο

37'55': Κλέβει ο Καλάθης, κάνει την πάσα στον Μπουρούση που αστοχεί από κοντά κι ο Πρίντεζης κάνει το φάουλ με τους Σλοβένους να έχουν βολές με τον Μούριτς που έχει 1/2 για το 68-71.

37'45': Ο Καλάθης μειώνει σε 68-70

37'40'': Φάουλ κερδίζει ο Μπουρούσης από τον Ντόντσιτς

37'20'': Βολές για τον Βίντμαρ που έχει 1/2 και 66-70

37': Λάθος από την Ελλάδα και νέα κατοχή των Σλοβένων

36'50'': Τρίποντο από τον Μούριτς και οι Σλοβένοι μπροστά με 66-69!

36'45'': Κάρφωμα από επιθετικό ριμπάουντ του Ντόντσιτς και ισοπαλία 66-66

36'35'': Χάνει τη μπάλα ο Παπαγιάννης

36'20'': Ο Μούριτς με επιθετικό ριμπάουντ σκοράρει και 66-64

36'05'': Νέο καλάθι από τον Παππά για το 66-62

35'50'': Απαντά ο Ντόντιστς

35'30'': Παππάς στην ατομική προσπάθεια και 64-60

35'15'': Σουτ 2 πόντων από τον Πρέπελιτς για το 62-60

35': Άστοχο τρίποντο από τον Σλούκα

34'45'': Φάουλ στον Σλούκα

34'40'': Επιθετικό ριμπάουντ από τον Αγραβάνη και νέα ελληνική κατοχή

34'10'': Φάουλ του Αγραβάνη στον Βίντμαρ. Ευστοχεί σε μία για το 62-58

33': Επιθετικό ριμπάουντ από Παπαπέτρου και παίρνει το 4ο φάουλ του Ντράγκιτς! Ευστοχεί και 62-57

32'30'': Καλάθι και φάουλ με φοβερή πιρουέτα από τον Ντράγκιτς που μειώνει σε 60-57

32'15': Άστοχος ο Μπουρούσης αλλά έρχεται ο Πρίντεζης με φάουλ και 60-54

32': Αστοχεί και ο Ντράγκιτς

31'45'': Αστοχεί ο Πρίντεζης

31'30'': Φοβερή άμυνα Μπουρούση στον Βίντμαρ

31'25'': Κακή επιλογή από τον Παπανικολάου ο οποίος στη συνέχεια κάνει και το φάουλ

31'10'': Φάουλ στον Πρίντεζη

30'50'': Αστοχεί στο τρίποντο ο Πρέπελιτς

30'30'': Κόψιμο στον Μπουρούση

30'15' Ο Ντράγκιτς σκοράρει για το 58-54

29'58': Αίρμπολ από τον Πρίντεζη, ριμπάουντ του Παπανικολάου που αστοχεί από κοντά. 58-52 μπροστά η Εθνική που έχει ένα επιμέρους σερί 28-17 στην 3η περίοδο!

29'40'': Απαντά ο Ντράγκιτς

29'30'': Απίθανη προσποίηση και καλάθι από τον Μπουρούση

29'10'': Φάουλ του Μπουρούση στον Ντόντσιτς και βολές με τον νεαρό να έχει 2/2 για το 56-50

28'40': Ο Μπουρούσης κλέβει και με εκπληκτική βουτιά δίνει τον Σλούκα που ευστοχεί και είμαστε στο +8 (56-48)

28'15'': Ο Μπουρούσης νικά κατά κράτος τον Ράντολφ για το 54-48

28': Ο Ράντολφ αστοχεί κάτω από το καλάθι

27'50'': Επιθετικό φάουλ του Μπόγρη που φεύγει για να μπει ο Μπουρούσης

27'40'': Άστοχο τρίποντο του Ντόντιστς αλλά ο Ράντολφ κερδίζει βολές. 1/2 από τον Αμερικάνο με το σκορ στο 52-48

27'25'': Φάουλ στον Πρίντεζη και βολές. Ευστοχεί και 52-47

27'15'': 1/2 βολές από τον Ντράγκις που μειώνει σε 50-47

27': Καλάθι από τον Παπανικολάου για το 50-46

26'45'': Απαντά με τον ίδιο τρόπο ο Πρέπελιτς

26'30'': Τρίποντο από τα 8 μέτρα από τον Σλούκα

26': Κλέψιμο του Ράντολφ, τρίποντο στον αιφνιδιασμό από τον Πρέπελιτς και η διαφορά στους 2 (45-43)

25'30'': Φάουλ του Αγραβάνη στον Ντόντσιτς και "τσαμπουκάς" του τελευταίου με τον Παπαγιάννη, με τον Έλληνα σέντερ να είναι έτοιμος να τον... δαγκώσει. Ευστοχεί ο Ντόντσιτς στις βολές και 45-40

25'20'': Αστοχεί ο Παπαγιάννης, αλλά υποδεικνύεται φάουλ του Ντράγκιτς στη μάχη για το ριμπάουντ (3ο και γι' αυτόν). Στις βολές ο Σλούκας και 45-38!

25': Βήματα από τον Ντόντσιτς

24'58'': Φάουλ του Μάντζαρη στον Ντράγκιτς

24'55'': Τέταρτο φάουλ από τον Καλάθη κι αυτό είναι άσχημο νέο με τον Μάντζαρη να παίρνει τη θέση του

24'45'': Φοβερό ριμπάουντ και φάουλ (το 3ο) του Ράντολφ στον Σλούκα! Εύστοχος στις βολές και είμαστε πλέον στο +5

24'20'': Παπαγιάννης ξανά και 41-38

24': Καλάθι και φάουλ από τον Ράντολφ αμέσως μετά το τάιμ άουτ! Το πρώτο καλάθι των Σλοβένων στην 3η περίοδο που μειώνουν στον πόντο (38-39)

23'50'': Εξαιρετική επίθεση και τρίποντο από τον Σλούκα για το 35-39!: Η Εθνική είναι εδώ!

Το μομέντουμ είναι με την Εθνική που πρέπει να πάρει τώρα μια διαφορά

23'30'': Αστοχεί ο νεαρός σέντερ από κοντά, αλλά ο Ράντολφ παίρνει το ριμπάουντ και κάνει επιθετικό φάουλ στον Παπανικολάου!

23'15': Τέταρτη τάπα από τον εκπληκτικό Παπαγιάννη!

23': Τρίτο φάουλ από τον Καλάθη

22'35'':Χαμένος αιφνιδιασμός από τον Πρίντεζη και χαμένο τρίποντο από Σλούκα! Χαμένη ευκαιρία να χτίσουμε μια μικρή διαφορλα

22'15': Ασίστ Σλούκα, καλάθι Παπαγιάννη και πρώτο ελληνικό προβάδισμα!!!

22'': Ο Σλούκας παίρνει το αμυντικό ριμπάουντ, κερδίζει το φάουλ και τεχνική ποινή στον πάγκο των Σλοβένων. Αστοχεί στη βολή ο Σλούκας. Παραμένει το 34-35

21'50'': Κακή επίθεση από τον Πρίντεζη

21'35'': Άστοχος ο Καλάθης, αλλά παίρνουμε το ριμπάουντ

21'25'': Αστοχεί ο Ντράγκιτς

21'05': Μαγική ασίστ Σλούκα, καλάθι και φάουλ από τον Καλάθη που αστοχεί στη βολή

20'55'': Φάουλ στον Πρίντεζη.

20'45'': Λάθος των Σλοβένων και νέα κατοχή για την Ελλάδα

20'20'': Πρώτο καλάθι στο β' ημίχρονο από τον Πρίντεζη και 32-35.

19'57'': Τρίποντο από τον Ντόντσιτς που έχει 3/3 και το σκορ ημιχρόνου είναι 30-35.

19'40'': Ασίστ Σλούκα και καλάθι από τον Παπαγιάννη για το 30-32

19'10'': Τάπα από τον Παππά, ο οποίος στον αιφνιδιασμό αστοχεί σε τρίποντο

19': Άστοχο τρίποντο του Μάντζαρη

18'50'': Τάπα του Παπαγιάννη

18'30'': Άστοχα τρίποντα από Παπαπέτρου, Σλούκα

18': Λάθος των Σλοβένων μετά από ένα ακόμη επιθετικό ριμπάουντ

17'40'': Νέα τάπα από τον Παπαγιάννη στον Βίνταρ! Ο μικρός τα πάει μια χαρά

17'30'': Ασίστ Σλούκα και κάρφωμα του Παπαγιάννη

17'20'': Ο Βίντμαρ κάνει θραύση στα επιθετικά κι ο Ντόντσιτς ευστοχεί

17': Επιθετικό φάουλ στον Παπαγιάννη το οποίο και πάλι σηκώνει πολύ συζήτηση

16'20'': Κλέψιμο από τον Παππά ο οποίος στον αιφνιδιασμό ρίχνει τη διαφορά στους 4

16': Λάθος του Παππά, διορθώνει ο Παπαπέτρου και τρίποντο για το 24-30

Μόλις η Εθνική πλησιάζει κάπως στο σκορ, κάνει μαζεμένα λάθη σε άμυνα και επίθεση με τη διαφορά να φτάνει ξανά στους δέκα πόντους.

15'40'': Αιφνιδιασμός και καλάθι από τον Πρέπελιτς για το 21-30 και τάιμ άουτ από τον Μίσσα.

15'30'': Άστοχος ο Πρίντεζης

15'10": Αστοχεί ο Ντράγκιτς στο τρίποντο

15': Φτηνό ελληνικό λάθος (το 6ο) και η μπάλα στην Σλοβενία

14'50'': Ο Ντράγκιτς επέστρεψε και σκόραρε

14'30'': Εξαιρετικό καλάθι από τον Παππά κι η διαφορά στους 5 (21-26)

14'15'': Λάθος του Μπουρούση, λάθος κι από τον Ράντολφ και νέα κατοχή

13'35'': Τάπα του Ράντολφ, ριμπάουντ από τον Μπουρούση και μειώνουμε σε 19-26

13': Ένα ακόμη χαμένο ριμπάουντ, αλλά ευτυχώς αστοχούν οι ΣΛοβένοι

12'45'': Αστοχεί στο τρίποντο ο Μάντζαρης

12'25'': Αστοχούν οι Σλοβένοι

12'05'': Κλέβει ο Μάντζαρης όμως στην προσπάθεια του να βγει στον αιφνιδιασμό χρεώνεται με ανύπαρκτο επιθετικό φάουλ

11'50': Ασίστ Μάντζαρη και μειώνει ο Πρίντεζης

11'15'': Βολές από τον Ντόντσιτς που έχει 1/2 (15-26)

10'40'': Επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του Παππά

10'10'': Εξαιρετικό καλάθι από τον Ράντολφ και 13-25

9'58'': Τάπα του Ράντολφ στον Αγραβάνη και η πρώτη περίοδος μας βρίσκει στο -10 (13-23)

9'40'': 2/2 τρίποντα από τον Ντόντσιτς στο +10 η διαφορά

9'25'': Βολές για τον Μπουρούση που ευστοχεί στη μία για το 13-20.

9'10'': 2/2 βολές από τον Πρέπελιτς για το 12-20

9': Βήματα από τον Πρίντεζη

8'40'': Τρίποντο του Πρέπελιτς για το 12-18!

8'10'': Άστοχο τρίποντο του Σλούκα

7'40'': Καταπληκτικό καλάθι από τον Πρίντεζη για το 12-15

7'20'': Αστοχεί ο Ράντολφ

7': Μειώνει ο Μπουρούση

6'35'': Από τα 8 μέτρα ο Ντόντσιτς ευστοχεί και η διαφορά στους 7 (8-15)

6'15': Κακή επίθεση και κατοχή στους Σλοβένους

6': Ευστοχεί ο Ντόντσιτς και 8-12

5'30'': Αστοχεί ο Παπαγιάννης χάνοντας την ευκαιρία να ισοφαρίσουμε το σκορ

5'10'': Κλέψιμο και καλάθι από τον Παπανικολάου για το 8-10

4'40'': Φοβερή τάπα του Παπαγιάννη στον Βίντμαρ και επιθετικό φάουλ στον Πρίντεζη!

4'30'': Βίντμαρ σε ένα ακόμη επιθετικό ριμπάουντ και παίρνει φάουλ από τον Παπανικολάου ο οποίος έχει χτυπήσει από τον αγκώνα του Σλοβένου

4'15'': Αστοχεί στο τρίποντο ο Καλάθης

4': Νέο φάουλ στον Ντράγκιτς που εκτελεί και πάλι βολές, αλλά αστοχεί και στις 2!

3'55': Ευστοχεί ο Παπαγιάννης για το 6-10

3'40'': Δεύτερο φάουλ του Καλάθη και βολές για τον Ντράγκιτς ο οποίος ευστοχεί και 4-10

3'35': Νέο χαμένο ριμπάουντ από την Εθνική.

3'05'': Ασίστ Σλούκα και ο Καλάθης μειώνει σε 4-8

2'50'': Ντράγκιτς μόνος του και 2-8

2'20'': Σλούκας στο μπάσιμο και πρώτο ελληνικό καλάθι

1'55': Ο Βίντμαρ παίρνει νέο επιθετικό ριμπάουντ και 0-6

1'40'': Αστοχεί από κοντά ο Παπαγιάννης

1'20'': Ο Ντράγκιτς κάνει το μπάσιμο κι ευστοχεί στο κοντινό σουτ για το 0-4

1': Βήματα από τον Παπανικολάου

00'40'': Επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι από την Σλοβενία

00'20'': Λάθος στην επίθεση από τον Παπαγιάννη