Ανατροπή παραμονής για τη Φόρεστ, 3-1 την Σέφιλντ - Τεσσάρα η Νιούκαστλ - Δείτε τα γκολ

Η ομάδα του Νούνο Εσπίριτο Σάντο αύξησε τη διαφορά της στο +3 από τη Λούτον και στο +5 από την Μπέρνλι

forest_1
Με ανατροπή απέναντι στην υποβιβασμένη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, η Νότιγχαμ Φόρεστ πέρασε νικηφόρα 3-1 από την έδρα των «λεπίδων», κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την παραμονή της στην Premier League.

Η ομάδα του Νούνο Εσπίριτο Σάντο αύξησε τη διαφορά της στο +3 από τη Λούτον και στο +5 από την Μπέρνλι, η οποία ηττήθηκε με 4-1 από τη φιλοξενούμενη Νιούκαστλ, που συνεχίζει να «κυνηγά» τα ευρωπαϊκά «εισιτήρια».

Ο Ντίαθ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 17΄ από την... άσπρη βούλα, αλλά η Νότιγχαμ είχε έτοιμη την απάντηση... Μετά από δέκα λεπτά ο Χάντσον-Οντόι έφερε το ματς στα ίσια, ενώ στα πρώτα λεπτά της επανάληψης ο Γέιτς χάρισε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Στο 69΄ ο Χάντσον-Οντόι ξαναχτύπησε και η Νότιγχαμ πήρε βαθιά ανάσα στην προσπάθεια της να αποφύγει τον υποβιβασμό.

Νωρίτερα, η πρωτοπόρος Άρσεναλ ξεπέρασε ακόμη ένα εμπόδιο στην... κούρσα της για την κατάκτηση του εφετινού τίτλου στην Premier League, μετά τη νίκη της με 3-0 επί της Μπόρνμουθ, στον προτελευταίο εντός έδρας αγώνα της, αυξάνοντας την πίεση στη Μάντσεστερ Σίτι.

Ένα πέναλτι λίγο πριν το ημίχρονο που εκτέλεσε ο Σάκα έδωσε το προβάδισμα στην Άρσεναλ, ενώ ο Τροσάρ έφερε την ηρεμία στο Emirates Stadium με ένα δεύτερο γκολ στο 70΄, για να βάλει το... κερασάκι στην τούρτα ο Ράις στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Με το σημερινό «τρίποντο», το οποίο ήταν το τέταρτο διαδοχικό, η Άρσεναλ έφτασε τους 83 βαθμούς σε 36 ματς, με την πρωταθλήτρια Σίτι να ακολουθεί στους 79, έχοντας δύο αγώνες λιγότερους.

Τα αποτελέσματα της 36ης αγωνιστικής στην Premier League και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Λούτον-Έβερτον 1-1 (31΄ Αντεμπάγιο - 23΄ πέν. Κάλβερτ-Λιούιν)

Λούτον-Έβερτον: 1-1 (MD 36, 03/05/2024)

Άρσεναλ-Μπόρνμουθ 3-0 (45΄ πεν. Σάκα, 70΄ Τροσάρ, 90+7΄ Ράις) - Δείτε ΕΔΩ τα γκολ

Μπρέντφορντ-Φούλαμ 0-0 - Δείτε ΕΔΩ τις καλύτερες στιγμές

Μπέρνλι-Νιούκαστλ 1-4 (86΄ Οσέι - 19΄ Γουίλσον, 35΄ Λόνγκσταφ, 40΄ Γκιμαράες, 55΄ Ίσακ) - Δείτε ΕΔΩ τα γκολ

Σέφιλντ Γιουν.-Νότιγχαμ Φόρεστ 1-3 (17΄ πεν. Ντίαθ - 27΄, 65΄ Χάντσον-Οντόι, 51΄ Γέιτς) - Δείτε ΕΔΩ τα γκολ

Μάντσεστερ Σίτι-Γουλβς 19:30