Ίδρωσε αλλά κέρδισε τον αγώνα θρίλερ ο Παναθηναϊκός, 93-88 το Περιστέρι - Βίντεο

Με τον Σερέλη στον πάγκο τους οι «πράσινοι», αφού ο Αταμάν ήταν στην Τουρκία, συνέχισαν με νίκη στη Basket League και στρέφουν το ενδιαφέρον τους στα παιχνίδια με την Μακάμπι

pao_basket_peristeri
Την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο, μία αγωνιστική πριν από την ολοκλήρωση του Top-6 εξασφάλισε ο Παναθηναϊκός AKTOR που επιβλήθηκε στο ντέρμπι του ΟΑΚΑ, με 93-88 του Περιστερίου bwin.

Οι «πράσινοι», δίχως τον Εργκίν Αταμάν στον πάγκο τους καθώς βρέθηκε στην πατρίδα του, επέστρεψαν από το -12 στο πρώτο ημίχρονο και χρειάστηκε να σημειώσουν 32 πόντους στην τέταρτη περίοδο ώστε να κάμψουν την αντίσταση του Περιστερίου bwin που παραμένει φαβορί για την τρίτη θέση, ενώ έχει μπροστά του το Final-4 του BCL.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d0ochk1hoa21)

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d0od9f4rqeoh)

Ο αγώνας

Με τη... φόρα της πρόκρισης στο Final Four του BCL ξεκίνησε το ματς το Περιστέρι  bwin. Μετά το αρχικό 6-2 του Παναθηναϊκού «έτρεξε» δύο σερί! Συγκεκριμένα βρέθηκε να προηγείται με 6-11 στο τρίλεπτο του ματς, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 11-11 αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι με νέο 14-2 (!) έκλεισε το δεκάλεπτο στο +12 (13-25) έχοντας επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό τους.

Και αυτό λόγω του ότι οι «πράσινοι» είχαν 7 λάθη στην 1η περίοδο (για μόλις μία ασίστ) ενώ είχαν συνολικά 6 λάθη στο ντέρμπι που είχε προηγηθεί με τον Ολυμπιακό. «Πληγή» ήταν οι 6/12 βολές (0/4 ο Αντετοκούνμπο) ενώ το Περιστέρι είχε στο δεκάλεπτο 8/10 δίποντα και 6 κλεψίματα!

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d0oc7a6qdrw1)

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d0obxtx9cn81)

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d0ob7bun01v5)

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, οι «πράσινοι» πάτησαν το πόδι στο γκάζι και με επιμέρους 13-2 μείωσαν τη διαφορά στον πόντο (26-27) έχοντας δυναμώσει στην άμυνα και έχοντας πάρει πράγματα από Χουάντσο και Βιλντόζα. Μάλιστα είχαν την ευκαιρία και για το προσπέρασμα στο σκορ ωστόσο τα... λάθη έκαναν και πάλι την εμφάνισή τους και έδωσαν την ευκαιρία για ένα νέο 6-0 του Περιστερίου για το +7 (26-33) στα μέσα του β' δεκαλέπτου. Με συνεχόμενα τρίποντα οι «πράσινοι» πλησίασαν εκ νέου στον πόντο (36-37 και 39-40 στο 18') αλλά δεν... μπορούσαν να προσπεράσουν.

Το ημίχρονο έκλεισε με το Περιστέρι να έχει προβάδισμα δύο κατοχών (41-45) και να στέκεται εξαιρετικά στο ΟΑΚΑ έχοντας βάλει (πολύ) δύσκολα στους γηπεδούχους. Στο πρώτο μισό του αγώνα, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη είχε 14/22 δίποντα, 5/13 τρίποντα, 2/2 βολές, 9-5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 8 κλεψίματα και 5 λάθη, με τους Μήτρου-Λονγκ (10π.), Κασελάκη (8π.), Ρένφρο (8π.) και Λοβ (8π.) να είχαν ξεχωρίσει περισσότερο.

Μάλιστα ο Τζο Ράγκλαντ ήταν άποντος με 0/4 εντός παιδιάς, αλλά με 3 κλεψίματα και ισάριθμες ασίστ. Αντίστοιχα, ο Παναθηναϊκός είχε 5/11 δίποντα, 6/11 τρίποντα, 13/21 βολές, 11-6 ριμπάουντ αλλά μόλις 8 ασίστ για 12 λάθη. Ο Ναν (9π.) ήταν ο πρώτος σκόρερ του ημιχρόνου για τον Παναθηναϊκό ενώ είχαν ακολουθήσει οι Παπαπέτρου (7π.) και Χουάντσο (5π.).

Στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πετύχει αυτό που... έψαχνε για ένα ολόκληρο ημίχρονο. Δηλαδή να προσπεράσει στο σκορ. Και το έκανε με τρίποντο του Κώστα Σλούκα για το 49-48 στο 23'. Από εκείνο το σημείο και μετά άρχισε να αλλάζει και το μομέντουμ του αγώνα στο κλειστό του ΟΑΚΑ, με τους «πράσινους» να προσπαθούν να ανακτήσουν τα ηνία της αναμέτρησης.

Μάλιστα βρέθηκαν μπροστά στο σκορ και με ένα καλάθι διαφορά (54-52) ωστόσο το Περιστέρι βρήκε σκορ από τα 6.75 μέτρα δια χειρός Ντάνγκουμπιτς και Λοβ και κάπως έτσι πήρε εκ νέου προβάδισμα με 60-63 στο 28'. Και δεν έμειναν εκεί οι «κυανοκίτρινοι» καθώς το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη μπροστά στο σκορ με έξι πόντους διαφορά (61-67) έχοντας σταθερά τον έλεγχο του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και στο +8 με την έναρξη της τελευταίας περιόδου (61-69 στο 31') αλλά έκτοτε οι «πράσινοι» άρχισαν να... βάζουν μπρος τις μηχανές και να «ροκανίζουν» την εις βάρος τους διαφορά. Μάλιστα βρέθηκαν για πρώτη φορά και στο +8 (82-74) στα μέσα του 4ου δεκαλέπτου, με τον Μήτογλου να είχε ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοσή του. Και πάλι. Το Περιστέρι έφερε το ματς στα ίσια (86-86) ένα λεπτό πριν από το τέλος, με τον Παπαπέτρου να ευστοχεί σε τρίποντο στα 35'' για το 89-86. Στα 26'' ο Αντετοκούνμπο έκοψε στα ίσια τον Ντάνγκουμπιτς σε προσπάθεια για τρίποντο ισοφάρισης και ο Ναν με 2/2 βολές στα 20'' έγραψε το 91-86.

Τα δεκάλεπτα: 13-25, 41-45, 61-67, 93-88.