Basketball Champions League, ΑΕΚ - Χολόν 108-112: Ήττα μετά από 3 παρατάσεις και αποκλεισμός! - Βίντεο

Μετά από 3 ώρες αγώνα η ΑΕΚ έχασε ξανά και με 0/4 βλέπει τις ελπίδες πρόκρισης να σβήνουν - Απίθανη εμφάνιση από τον Μιντάουγκας Κουζμίνσκας που σταμάτησε στους 40 πόντους

6139898
«Αντίο» για φέτος στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις είπε η ΑΕΚ Betsson καθώς ηττήθηκε στην τρίτη παράταση, εντός έδρας, με 112-108 από τη Χάποελ Χολόν και αποκλείστηκε και μαθηματικά από τη συνέχεια του BCL. Πλέον τα δύο εναπομείναντα παιχνίδια με τη Μούρθια και τον Προμηθέα θα έχουν διαδικαστικό χαρακτήρα.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-czm59u73aet5)

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-czm4v1pbx9c1)

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-czm4isg8ip41)

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-czm3vtzrr4zl)

Παρά το τελικό σκορ, η ΑΕΚ Betsson βρέθηκε «αγκαλιά» με τη νίκη αρκετές φορές ενώ στα μέσα της δεύτερης παράτασης έδειχνε ικανή να καλύψει και τη διαφορά από την ήττατης στο παιχνίδι του πρώτου γύρου. Αντ' αυτού είδε τους Ισραηλινούς να επιστρέφουν στο παιχνίδι, και στο τρίτο, πλέον, έξτρα πεντάλεπτο να παίρνουν τη νίκη που τους δίνει ελπίδες για πρόκριση στα νοκ άουτ.

Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 77-73 ένα λεπτό πριν από το τέλος της κανονικής διάρκειας, όμως είδε τους Κρόφορντ και ΜακΚόλ να ισοφαρίζουν, ενώ ο δεύτερος βρέθηκε στη γραμμή των βολών στα 4'' πριν από το τέλος.

Είχε όμως 0/2και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί, ο ΜακΡέι έδωσε γρήγορα προβάδισμα στην ΑΕΚ Betsson με 83-79, όμως ένα σερί 7-0 της Χάποελ την έφερε μπροστά στο σκορ με 88-85. Ο εξαιρετικός Κουζμίνσκας (τελείωσε με 40π.) κράτησε την ομάδα του στο παιχνίδι σκοράροντας από τις βολές, ενώ στα τελευταία 2'' ο Ραντλ είχε 1/2 βολές με το σκορ να είναι 90-90 και το ματς να πηγαίνει στη δεύτερη παράταση.

Εννέα πόντοι από τον Κουζμίνσκας έδωσαν το δικαίωμα στην ΑΕΚ Betsson να τρέξει σερί 10-0 και να προηγηθεί με 100-90 στο 48'. Η απάντηση της Χάποελ όμως ήταν ένα δικό της 10-0 για το 100-100 με τους «κιτρινόμαυρους» να κάνουν λάθος στην επαναφορά για την τελευταία τους επίθεση. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην τρίτη παράταση με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν από την αρχή κεφάλι στο σκορ με διαφορά ενός καλαθιού.

Ο Καράμπελας μείωσε σε 108-110 στα 70'' για το τέλος, όμως παρά τις χαμένες βολές των Ισραηλινών, η ΑΕΚ Betsson έκανε λάθη με αποκορύφωμα αυτό του Καράμπελα στα 4'' που οδήγησε σε φάουλ και βολές για την Χάποελ με τις οποίες και διαμόρφωσε το τελικό 108-112.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 38-36, 57-61, 77-77, 90-90 (α' παρ.), 100-100 (β' παρ.), 108-112 (γ' παρ.)

«Στείλτε όσους εισαγγελείς θέλετε»: Επίθεση Κασσελάκη στη Δικαιοσύνη μετά την έρευνα για την εταιρεία του - ΝΔ: Νόμος ΣΥΡΙΖΑ από το '16

Κέιτ Μίντλετον: Νέα σενάρια για την υγεία της - Γιατί ήταν τόσο διαφορετική στην πρώτη δημόσια εμφάνισή της

Σάλος στη Γαλλία: Εξαφάνισαν τη σημαία από τις επίσημες αφίσες των Ολυμπιακών Αγώνων, αντί για σταυρό έβαλαν… βέλος