Basketball Champions League, AEK - Μούρθια 79-84: Το πάλεψε αλλά έμεινε χωρίς νίκη - Βίντεο

Τρεις ήττες σε τρία παιχνίδια για την ΑΕΚ που μόνο με θαύμα μπορεί να προκριθεί στην επόμενη φάση

aek_moyrhia
Οι... παθογένειες της ΑΕΚ δεν έλειψαν στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στη Μούρθια. Διαστήματα με την άμυνα να υπολειτουργεί και τα αμυντικά ριμπάουντ να χάνονται, κάνοντας τον Ηλία Ζούρο να αναφωνήσει «ριμπάουντ» σε αρκετές περιπτώσεις. Αλλά η Ένωση πάλεψε. Είναι ξεκάθαρο.

Πάλεψε και στην άμυνα, παρά τα λάθη, πάλεψε και στην επίθεση.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cyy9hx7pn48p)

Αυτή την κράτησε μέσα στο παιχνίδι, αφού δεν απέφυγε για ένα ακόμα ματς το παθητικό των 40 πόντων. Αλλά αυτοί ήρθαν με κόπο για τη Μούρθια, η οποία αναζήτησε περισσότερο απ' ότι θα έπρεπε τον Τοντόροβιτς κοντά στο καλάθι της ΑΕΚ (10π.). Έτσι και αλλιώς, η ομάδα του Σίτο Αλόνσο μέτρησε 6/17 τρίποντα στο πρωτό μέρος (ξεκίνησε με 6/13).

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cyy918lr46bt)

Το σερί της ΑΕΚ
Αλλά η ΑΕΚ και φάσεις έβγαλε, τόσο προσωπικές με τον Κουζέλογλου, όσο και συνεργασίες και έβρισκε σκορ. Στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου η άμυνα έδωσε... πόντους, περιόρισε τη Μούρθια σε ενεργητικό τριών πόντων σε πέντε λεπτά και με επί μέρους 7-2 προηγήθηκε με 4 (34-30). Το ματς μέχρι το φινάλε της 2ης πήγε πόντο-πόντο, αφήνοντας τα πάντα ανοικτά.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cyy8njg7ozft)

Η ΑΕΚ έδειξε ότι έχει... ζωή μέσα της. Και στα δύο άκρα του παρκέ. Έκανε σερί 3-0 και προηγήθηκε με 48-42, ενώ στην άμυνα περιόρισε αισθητά την ισπανική ομάδα.

Και εκεί που όλα έδειχναν... ΑΕΚ, η Μούρθια πάτησε «γκάζι» με τον Ένις να βρίσκει σκορ (9π. με τρία τρίποντα). Ένα σερί 9-0 έκανε το 50-47, 50-56 (4:09 πριν το τέλος της 3ης).

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cyy8btacarop)

Το δεκάλεπτο του ΜακΡέι

Η ΑΕΚ βρήκε τη θέληση να ισορροπήσει το ματς, με τον Τζόρνταν ΜακΡέι να σημειώνει 12 πόντους στην περίοδο. Και το 60-62 μετά από 30 λεπτά... φωνάζει πως το ματς θα είναι ντέρμπι.

Το 4ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με ένα τρίποντο που την έβαλε μπροστά στο σκορ από τον Ραντλ (63-62).

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cyy80da026wp)

H Μούρθια δεν σάστισε, έκανε σερί 6-0, εκμεταλλευόμενη και τα λάθη που έκανε η Ένωση και πέρασε μπροστά με 63-68, προτού ο Ραντλ με γκολ φάουλ μειώσει ξανά (66-68).

Ο Μπράντον Νάιτ μπήκε στην εξίσωση, με τις ατομικές του ενέργειες. Μία απ' αυτές έγραψε το 72-72 (4:13 πριν το τέλος).

Ο Νάιτ, ωστόσο, δεν φημίζεται και τόσο για την άμυνα του: Ο Σαντ Ρος πήγε απέναντί του και πήρε το γκολ - φάουλ (72-75). Ο ΜακΡέι συνέχισε το ρεσιτάλ του (74-75), αλλά ο Τοντόροβιτς που έπαιζε με τέσσερα φάουλ σημείωσε τρίποντο για το 74-78.

Και σαν μην έφτανε αυτό, ο σέντερ της Μούρθια έβαλε... καρμπόν το σουτ που έφερε την ισπανική ομάδα στο +7 (76-83).

Η ΑΕΚ πίεσε για μία επική ανατροπή, ο Ραντλ κέρδισε τρεις βολές, αλλά σημείωσε μόλις μία (79-84) με 13.7 δεύτερα για το φινάλε.

Αυτά τα δεύτερα κύλησαν σαν μία... αιωνιότητα, αφού οι διαιτητές έβλεπαν κάθε φάση στο ριπλέι.

«Ψάξτε το κινητό της κόρης μου για να μάθετε την αλήθεια» - Τι έγραφε στο σημείωμα ο αυτόχειρας πατέρας της 14χρονης

Θα μιλήσω στη Δικαιοσύνη και σε όσους έδωσαν έστω 1 ευρώ: Ο Πολυχρονόπουλος εμφανίστηκε με μπλούζα «ασταδιάλα»