NBA: Το απίστευτο τρίποντο του Γιόκιτς από το κέντρο που έδωσε τη νίκη στους Νάγκετς - Δείτε βίντεο

Ήταν μία νίκη καρδιάς για τους πρωταθλητές απέναντι στου Γουόριορς, που επέστρεψαν από το -18 στην 4η περίοδο

nikola-jokic
Ο Νίκολα Γιόκιτς και οι Ντένβερ Νάγκετς τρέλαναν τον κόσμο του NBA στο Γκόλντεν Στέιτ, αφού λύγισαν με 130-127 τους Γουόριορς.

O Σέρβος μάλιστα έδωσε την νίκη στην ομάδα του με buzzer-beater τρίποντο με ταμπλό σχεδόν από το κέντρο του γηπέδου, σε ένα αδιανόητο φινάλε στον αγώνα.

Ήταν μία νίκη καρδιάς για τους πρωταθλητές, που επέστρεψαν από το -18 (123-105) στην 4η περίοδο και πανηγύρισαν μία πανάξια νίκη.

Δείτε το βίντεο με το αδιανόητο buzzer-beater του Γιόκιτς:

Ήταν το τέλειο φινάλε, σε ένα απίθανο ματς. Ένα ματς που ήταν ντέρμπι στο πρώτο μέρος, μέχρι το Γκόλντεν Στέιτ να κάνει ένα επιμέρους σκορ 44-24 στην τρίτη περίοδο και τελικά ξεφύγει με 123-105 με 7 λεπτά να μένουν για το φινάλε του αγώνα. Οι Νάγκετς όμως δεν τα παράτησαν. Τουναντίον, απάντησαν με ένα επιμέρους σκορ 25-4 (!), με τον Γιόκιτς να τους δίνει στο τέλος την νίκη και αφού νωρίτερα ο Τζαμάλ Μάρεϊ είχε κλέψει την μπάλα από λάθος πάσα του Στεφ Κάρι, στην τελευταία επίθεση του Γκόλντεν Στέιτ.

Ο Γιόκιτς με 34 πόντους (με 11/14 δίποντα, 2/2 τρίποντα), 9 ριμπάουντ και 10 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Άαρον Γκόρντον να προσθέτει 30 πόντους, τον Τζαμάλ Μάρεϊ 25 πόντους και τον Πέιτον Γουάτσον 19 πόντους.

Για τους Γουόριορς, ο Στεφ Κάρι είχε 30 πόντους, ο Κλέι Τόμπσον 24 πόντους και ο Τζόναθαν Κουμίνγκα 16 πόντους.

Συμβόλαιο θανάτου στην Ημαθία: Πώς ένα Γεωργιανό ανδρόγυνο πλήρωσε 2.500 ευρώ για τον φόνο του γαμπρού τους

Το εγχειρίδιο του ΕΟΔΥ για την επιστροφή των μαθητών στα θρανία - Τι θα γίνεται με τις απουσίες

Βαρύ κλίμα στον ΣΥΡΙΖΑ για την τριήμερη ΚΟ στις Σπέτσες - «Έμειναν άφωνοι οι βουλευτές»