Κινγκς - Κλίπερς 117-131: Ρεκόρ για τον Βεζένκοφ, αλλά ήττα για τους Κινγκς - Δείτε βίντεο

Ο Σάσα Βεζένκοβ έκανε ρεκόρ καριέρας στο ΝΒΑ, όμως δεν γλίτωσε την ήττα των Κινγκς από τους Κλίπερς με 131-117

vezenkov_1
Την κορυφαία του εμφάνιση στο ΝΒΑ έκανε ο Σάσα Βεζένκοβ κόντρα στους Κλίπερς. Ο παίκτης των Κινγκς είχε 13 πόντους, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για το Σακραμέντο που γνώρισε την ήττα με 131-117. Έτσι οι βασιλιάδες έπεσαν στο 10-7 και η ομάδα του Λος Άντζελες πήγε στο 8-9.

Ο Βούλγαρος φόργουορντ και πρώην MVP της Euroleague, έμεινε στο παρκέ για 24 λεπτά και εκτός από τους 13 πόντους, είχε 5 ριμπάουντ με 5/7 σουτ και 3/5 τρίποντα. Ήταν δεύτερος σκόρερ της ομάδας του πίσω από τον Φοξ που έμεινε στους 40 πόντους. Ο Σαμπόνις ήταν άστοχος με 3/12 σουτ και έμεινε χαμηλά στους 11 πόντους, ενώ ο Μπαρνς είχε 9. Μάλιστα για πρώτη φορά ο Μάικ Μπράουν χρησιμοποίησε τόσα πολλά λεπτά τον Βεζένκοβ από το ξεκίνημα της σεζόν, με τον Σάσα να αρπάζει την ευκαιρία σε μια δύσκολη βραδιά για την ομάδα του.

Από την πλευρά των νικητών ο Λέοναρντ είχε 34 πόντους με 9 ριμπάουντ, ο Χάρντεν μέτρησε 26 με 7 ασίστ και 5 κλεψίματα, ενώ 19 πόντους με 6 ασίστ πρόσθεσε ο Τζορτζ. Ο Γουέστμπρουκ που πλέον έρχεται από τον πάγκο, έμεινε χαμηλά στους 9 πόντους, ενώ είχε 5 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

O Mπράουν το έδωσε χρόνο και ο Βεζένκοβ τον δικαίωσε, φωνάζοντας πως είναι... εδώ και για τα επόμενα ματς, θέλοντας να αρπάξει την κάθε ευκαιρία που θα του παρουσιαστεί. Άλλωστε έδειξε ξανά την ικανότητα του στο σουτ, έχοντας 3/5 τρίποντα.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-35, 50-72, 81-102, 117-131