Σάσα Βεζένκοβ: Άποντος στην ήττα (107-89) των Κινγκς από τους Ρόκετς - Δείτε βίντεο

Οι Σακραμέντο Κινγκς (2-3) ηττήθηκαν από τους Χιούστον Ρόκετς (2-3) με 107-89 αφού ο Ντίλον Μπρουκς το πήρε πάνω του στην τελευταία περίοδο. Άποντος με 0/2 σουτ εντός πεδιάς σε 11' ο Σάσα Βεζένκοβ

vezenkov
Οι Χιούστον Ρόκετς πέτυχαν τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους έπειτα από το αρχικό 0-3 στη regular season, επικρατώντας των Σακραμέντο Κινγκς με 107-89 και έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Ντίλον Μπρουκς, ο οποίος σημείωσε τους 12 από τους 26 πόντους του στην τέταρτη περίοδο.

Ο Μπρουκς ευστόχησε σε τρίποντο για το 96-82 στα 4 λεπτά για το φινάλε, κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη για τις «Ρουκέτες» και ρίχνοντας το Σακραμέντο στο 2-3. Για τους φιλοξενούμενους, που παρατάχθηκαν ξανά δίχως τον ΝτιΆρον Φοξ για δεύτερο παιχνίδι, ο Ντομάντας Σαμπόνις είχε 11 πόντους, 15 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 μπλοκ, 1 κλέψιμο αλλά και 5 λάθη σε 31 λεπτά.

Από 'και και πέρα, ο Μαλίκ Μονκ είχε 18 πόντους, 7 ασίστ και 3 ριμπάουντ ενώ σε ό,τι αφορά τον Σάσα Βεζένκοβ, ο Βούλγαρος φόργουορντ τελείωσε τον αγώνα χωρίς να σκοράρει, έχοντας 0/1 δίποντο, 0/1 τρίποντο, 1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ στα 11 λεπτά που έμεινε στο παρκέ.

Sacramento Kings vs Houston Rockets Full Game Highlights | Nov 4 | 2024 NBA Season

Ο Βούλγαρος πρώην φόργουορντ του Ολυμπιακού περιορίστηκε σε συμπληρωματικό ρόλο στο ροτέισον του Μάικ Μπράουν που μείωσε τα λεπτά του στο δεύτερο ημίχρονο για τους Κινγκς που έπεσαν στο 2-3.

Για τους νικητές, ο Φρεντ ΒανΒλιτ έκανε double-double με 21 πόντους, 12 ασίστ και 6 ρμπάουντ, ο Αλπερέν Σενγκούν είχε 21 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ ενώ ο Τζαμπάρι Σμιθ είχε 21 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 33-19, 59-51, 71-68, 107-89.

Πηγή: gazzetta.gr