Η βαθμολογία της EuroLeague: Συνεχίζει αήττητη και στην κορυφή η Μπαρτσελόνα, στα χαμηλά ο Παναθηναϊκός - Δείτε βίντεο

Με ρεσιτάλ Τζέιμς, η Μονακό ανέβηκε στο 2-2 μετά τη νίκη της επί της Άλμπα - Πρώτη ήττα για τη Βαλένθια, πήρε το ματς στο φινάλε η Εφές - «Καθάρισε» τον Ερυθρό Αστέρα η Βίρτους

sloukas
Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 86-81 στην παράταση από τη Μακάμπι και με αυτόν τον τρόπο έπεσε στο 1-3 στη βαθμολογία της Euroleague. Στοίχισε το κακό δεύτερο δεκάλεπτο. Οι Ισραηλινοί πήγαν στο 2-1. Με ρεσιτάλ Τζέιμς, η Μονακό ανέβηκε στο 2-2 μετά τη νίκη της επί της Άλμπα. Σημαντικό ρόζ φύλλο αγώνα και για την Εφές που εκμεταλλεύτηκε την έδρα της και νίκησε τη Βαλένθια. Εντυπωσιακή ξανά η Μπαρτσελόνα.

Μονακό - Άλμπα 86-75

Ο επιθετικός πλουραλισμός της Μονακό (σκόραραν και οι 12 παίκτες) την οδήγησε σε ένα ήσυχο βράδυ απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου, με τους Μονεγάσκους να κλείνουν χωρίς ήττα τη «διαβολοβδομάδα» της Euroleague. Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς επικράτησε στο... ρελαντί με 86-75 της Άλμπα Βερολίνου στο Πριγκιπάτο, για την 4η αγωνιστική της διοργάνωσης, πανηγυρίζοντας τη δεύτερη διαδοχική νίκη της και δεύτερη στο σύνολο. Στον αντίποδα, οι Γερμανοί μετρούν πλέον τέσσερις ήττες σε ισάριθμες αναμετρήσεις. Η Μονακό είχε διάρκεια στο κομμάτι της παραγωγικότητας και ενεργοποιώντας και την άμυνα της στο δεύτερο ημίχρονο, δεν αγχώθηκε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης.Κορυφαίος των νικητών και μοναδικός... διψήφιος ο Μάικ Τζέιμς με 17 πόντους και 7 ασίστ, ενώ από την Άλμπα προσπάθησε ο Ματ Τόμας με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 47-40, 67-56, 86-75

AS Monaco-ALBA Berlin | Round 4 Highlights | 2023-24 Turkish Airlines EuroLeague

Εφές - Βαλένθια 77-73

Η Αναντολού Εφές αποδείχτηκε σκληρό καρύδι, μπήκε στην αναμέτρηση απέναντι στην αήττητη Βαλένθια ως το αουτσάντερ και στο φινάλε του αγώνα οι δύο φορές πρωταθλήτρια Ευρώπης μπορεί να καυχιέται ότι αφαίρεσε μία ομάδα από τη λίστα όσων δεν είχαν υποστεί ήττα (77-73).Το ματς κρίθηκε στο φινάλε, με την Εφές να βρίσκει λύσεις από τους Σέιν Λάρκιν (15π.), Ροντρίγκ Μπομπουά (14π.) και Γουίλ Κλάιμπερν (13π.), διατήρησε την ψυχραιμία της όταν η Βαλένθια έκανε την απέλπιδα προσπάθεια και πήρε μία σημαντική νίκη.Ο Λάρκιν με δύο βολές έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (75-71, 15 δεύτερα πριν από τέλος), ο Ίνγκλις (13π.) μείωσε άμεσα (75-73), ωστόσο ο Ντέρεκ Γουίλις ήταν ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής: Δίποντο στο 1 δεύτερο και τέλος στο ματς! Όπως παραδέχτηκε και ο Ερντέμ Τσαν, μετά το τέλος, η Εφές βελτίωσε την άμυνά της, αφού στο πρώτο ημίχρονο επέτρεψε στη Βαλένθια να βρίσκει εύκολα και ελεύθερα σουτ από την περιφέρεια.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 38-40, 57-53, 77-73

Anadolu Efes Istanbul-Valencia Basket | Round 4 Highlights | 2023-24 Turkish Airlines EuroLeague

Παναθηναϊκός - Μακάμπι 81-86

Η τραγική εικόνα του Παναθηναϊκού στο πρώτο ημίχρονο και οι τάσεις αυτοχειρίας του στα κρίσιμα τελευταία δευτερόλεπτα της κανονικής διάρκειας, όταν πλέον είχε ολοκληρώσει την ανατροπή από το -15, επέτρεψαν στη Μακάμπι Τελ Αβίβ να γίνει η δεύτερη ομάδα που περνάει νικηφόρα εφέτος από το ΟΑΚΑ, μετά τον Ολυμπιακό στην πρεμιέρα. Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν 81-86 στην παράταση (72-72 κ.α.) από τους Ισραηλινούς, για την 4η αγωνιστική της Euroleague, κλείνοντας τη «διαβολοβδομάδα» με δύο ήττες σε ισάριθμες αναμετρήσεις και βλέποντας το ρεκόρ του να υποχωρεί σε 1-3.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 24-39, 49-57, 72-72κ.α., 81-86 παρ.

Panathinaikos-Maccabi | Round 4 Highlights | 2023-24 Turkish Airlines EuroLeague

Μπαρτσελόνα - Μπάγερν 98-59

Η Μπαρτσελόνα του Ρότζερ Γκριμάου δεν άφησε περιθώριο αμφισβήτησης στην Μπάγερν Μονάχου, χτίζοντας από νωρίς διαφορά ασφαλείας και φτάνοντας στη νίκη με 98-59 για την τέταρτη αγωνιστική της EuroLeague.Οι Καταλανοί προηγήθηκαν με 27-11 στο 10' και δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα από τους Βαυαρούς, κάνοντας το 4/4 στη regular season. Είναι χαρακτηριστικό ότι η διαφορά έφτασε στο +40 (84-44) στα μέσα της τέταρτης περιόδου για την Μπαρτσελόνα που παρέσυρε στον ρυθμό της τους φιλοξενούμενους του Πάμπλο Λάσο!

Τα δεκάλεπτα: 27-11, 43-27, 70-40, 98-59.

FC Barcelona-FC Bayern Munich | Round 4 Highlights | 2023-24 Turkish Airlines EuroLeague

Βίρτους Μπολόνια - Ερυθρός Αστέρας 85-79

Η Βίρτους συνέχισε με νίκη στη Euroleague, «καθαρίζοντας» και τον Ερυθρό Αστέρα με 85-79 σε ένα ματς που τα... χρειάστηκε. Εξαιρετικό είναι το ξεκίνημα της Βίρτους με τον Μπάνκι στον πάγκο στη Euroleague. Η ομάδα της Μπολόνια επικράτησε με 85-79 του Ερυθρού Αστέρα και έτσι ανέβηκε στο 3-1 στην κατάταξη, ρίχνοντας τους Σέρβους στο 1-3.Για τους νικητές ο Σενγκέλια είχε 19 πόντους, ενώ στον αντίποδα ο Νέιπιερ σταμάτησε στους 23 πόντους. Κατά τη διάρκεια του ματς βραβεύτηκε ο Μίλος Τεόντοσιτς για την προσφορά του στη Βίρτους.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 42-33, 62-55, 85-79