Premier League: Επιτέλους γκολ, νίκη και το πρώτο φετινό «διπλό» για την Τσέλσι, 2-0 την Φούλαμ - Δείτε τα γκολ

Μέσα σε δυο λεπτά στο α΄μέρος η Τσέλσι έλυσε τα... ξόρκια του Σεπτέμβρη και με τα πρώτα της γκολ στο πρωτάθλημα από τον Αύγουστο λύγισε τη Φούλαμ με 2-0 - Άνοιξε λογαριασμό ο Μούντρικ

Collage_Maker-03-Oct-2023-01-52-AM-9456
Γκολ και νίκη στο πρωτάθλημα αγνοούνταν από τις... 25 Αυγούστου και το άνετο 3-0 επί της Λούτον. Έκτοτε η Τσέλσι βάδιζε από γκέλα σε γκέλα στην Premier League, όμως ο Οκτώβριος ξημέρωσε για εκείνη με χαμόγελα. Με τον Μούντρικ να ανοίγει λογαριασμό και παράλληλα τον... δρόμο της νίκης, οι Μπλε επικράτησαν 2-0 στην έδρα της Φούλαμ και επέστρεψαν μετά 38 ολόκληρες μέρες στις επιτυχίες στην Premier League.

Δείτε εδώ τα γκολ και τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα Φούλαμ – Τσέλσι 0-2

Παρά τις απουσίες οι Μπλε δεν άργησαν να δείξουν τις άγριες διαθέσεις τους, καθώς μόλις στο 2΄ο Μπρόγια άγγιξε το γκολ όταν ντρίμπλαρε τον Λένο αλλά αστόχησε με την εστία στο... πιάτο. Ό,τι δεν κατάφερε ωστόσο ο φορ της Τσέλσι, το πέτυχε ο Μούντρικ στο 18΄. Έπειτα από όμορφη μπαλιά του Κόλγουιλ στην περιοχή, ο Ουκρανός κατέβασε με το στήθος και εκτέλεσε άψογα για να ανοίξει λογαριασμό με τη μπλε φανέλα έπειτα από δέκα μήνες!

Προτού καλά - καλά μάλιστα προλάβει να κάτσει η σκόνη, οι φιλοξενούμενοι χτύπησαν ξανά. Έπειτα από διπλό λάθος του Ριμ, ο Μπρόγια εκμεταλλεύτηκε την κατάσταση και έβαλε την κόντρα σε... διώξιμο για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα (20΄). Μέσα σε δυο λεπτά η Τσέλσι είχε πετύχει αυτό που ήθελε και έριξε τις μηχανές, προκειμένου να διαχειριστεί το υπέρ της προβάδισμα.

Στο 63΄ μάλιστα βρέθηκε μια ανάσα μακριά από το 3-0 όταν αρχικά ο Μάατσεν σημάδεψε το δοκάρι, ενώ στην επαναφορά ο Λένο νίκησε τον Έντσο στο τετ-α-τετ. Έπρεπε βέβαια να χρειαστεί και η συνδρομή του Σάντσες για ένα ήσυχο βράδυ, με τον κίπερ της Τσέλσι να λέει όχι με τα πόδια στο εξ επαφής τελείωμα του Λούκιτς (77΄) και να αποτρέπει το... ροντέο στα τελευταία λεπτά. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε, με την Τσέλσι να πανηγυρίζει επιτέλους νίκη στο πρωτάθλημα σε μια δόση αυτοπεποίθησης ενόψει της συνέχειας.

Συνοπτικά τ΄ αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής στην Premier League, καθώς και η βαθμολογία:
Άστον Βίλα-Μπράιτον 6-1
Μπόρνμουθ-Άρσεναλ 0-4
Έβερτον-Λούτον 1-2
Μάντσεστερ Γ.-Κρίσταλ Πάλας 0-1
Νιούκαστλ-Μπέρνλι 2-0
Γουέστ Χαμ-Σέφιλντ Γιουν. 2-0
Γουλβς-Μάντσεστερ Σίτι 2-1
Τότεναμ-Λίβερπουλ 2-1