Ελλάδα -Αργεντινή 21-2: Εύκολο δύο στα δύο για τα κορίτσια της εθινικής και τώρα... Ιταλία - Δείτε βίντεο

Η Εθνική πόλο των γυναικών είχε άλλον έναν περίπατο στην Φουκουόκα, κερδίζοντας την Αργεντινή με 21-2 και πάει για το ματς της πρωτιάς την Πέμπτη με την Ιταλία

polo_gynaikes
Το δύο στα δύο έγινε εύκολα για την εθνική γυναικών στο πόλο, καθώς κέρδισε την Αργεντινή με σκορ 21-2.

Ωστόσο, για την πρωτιά στον όμιλο του παγκοσμίου πρωταθλήματος, θα πρέπει να κερδίσει την Ιταλία, αφού δεν ξεπέρασε την διαφορά τερμάτων που έχει δημιουργήσει μετά τα πρώτα δύο ματς το ιταλικό συγκρότημα.

Η Ελληνική ομάδα ξεκίνησε με καταιγιστικό ρυθμό και στα πρώτα 90 δευτερόλεπτα είχε σκοράρει τρεις φορές ήδη με την Ξενάκη (2) και την Σιούτη.

Με εξαίρεση τα τελευταία δύο λεπτά του πρώτου οκταλέπτου που οι διαιτητές άρχισαν να χρεώνουν με επιθετικά φάουλ την ομάδα.

Η Αργεντινή δεν είχε σουτ στην εστία και το βρήκε στο φινάλε με την Μπατσιγκαλούπο σε κόντρα επίθεση.

Τα κορίτσια της Αλεξίας Καμμένου άργησαν να βρουν γκολ στην δεύτερη περίοδο όπου λύσεις έδωσε η Βασιλική Πλευρίτου, σκοράρωντας τρεις φορές, για να πάει η ομάδα στο ημίχρονο προηγούμενη 11-1.

Τον ρόλο της Πλευρίτου ανέλαβε η Μυριοκεφαλιτάκη αρχικά και στη συνέχεια η Τριχά στο τρίτο οκτάλεπτο, όμως η εθνική σε αυτό το διάστημα δέχτηκε γκολ, που ουσιαστικά έκανε απαγορευτικές τις σκέψεις για ένα +27 που ήθελε στο ματς.

Στην 4η περίοδο έγιναν ορισμένες κακές επιθέσεις, εικόνα που δεν άρεσε ιδιαίτερα στην Καμμένου που πήρε τάιμ άουτ.

Με τα πρώτα τέσσερα λεπτά στο 4ο οκτάλεπτο, να κυλούν χωρίς γκολ, η ελληνική ομάδα είχε ήδη στο μυαλό της το παιχνίδι με την Ιταλία…Η Πλευρίτου στην παραπάνω έκανε το 18-2.

Οι Μυριοκεφαλιτάκη και Νίνου έγραψαν το τελικό 21-2.

Τα οκτάλεπτα: 1-6, 0-5, 1-6, 0-4

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cu527xi2cn75)

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ: Στεγκμάγερ, Καστελάνι, Λέοναρντ, Χάτσερ 1, Ιάνι, Μ. Μπατσιγκαλούπο, Ολιέλ, Κόμπα, Ρίλεϊ, Ανιεσίνα, Α. Μπατσιγκαλούπο 1, Κάντα, Βιντεμπεριγκαϊν.

ΕΛΛΑΔΑ: Διαμαντοπούλου, Φουντωτού 2, Χυδηριώτη 2, Ελληνιάδη, Μ. Πλευρίτου, Ξενάκη 2, Νίνου 1, Τριχά 3, Σιούτη 1, Β. Πλευρίτου 4, Γιαννοπούλου 2, Μυριοκεφαλιτάκη 3, Σταματοπούλου.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Ιταλία κέρδισε με ακριβώς το ίδιο σκορ που κέρδισε στην πρεμιέρα και η Ελλάδα, τη Νότια Αφρική (24-2). Τα οκτάλεπτα: 1-2, 0-7, 1-7, 0-8.
Ετσι, την Πέμπτη θα κριθεί η πρωτιά και η απευθείας πρόκριση στα προημιτελικά του Παγκοσμίου (04.30 Ελλάδος).