Ρεάλ - Μπαρτσελόνα 82-93: «Σκούπισε» την πρωταθλήτρια Ευρώπης μέσα στη Μαδρίτη - Δείτε βίντεο

Μετά τις δύο νίκες στο Παλαου Μπλαουγκράνα, οι «μπλαουγκράνα» πήραν και το ματς στη Μαδρίτη, κάνοντας το 3-0 στη σειρά των τελικών της Liga Endesa και κατακτώντας το 20ό τους πρωτάθλημα

Collage_Maker-21-Jun-2023-12-17-AM-2800
Στον... θρόνο της η Μπαρτσελόνα. Η ομάδα του Σάρας Γιασικεβίτσιους επικράτησε με 93-82 της Ρεάλ (μέσα στη Μαδρίτη) και στο Game 3, τη σκούπισε και κατάκτησε το ισπανικό πρωτάθλημα.

Ο Σάρας έβγαλε αρκετές φορές το ίδιο play στο τέταρτο δεκάλεπτο που οδηγούσε σε σουτάκι μέσης απόστασης του Βέσελι, με τον Τσέχο να τα βάζει όλα.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cthsesw5jv3d)

Πλέον η Μπάρτσα έφτασε στα 20 πρωταθλήματα Ισπανίας.

Για τους νικητές ο Βέσελι είχε 19 πόντους (15 στο δεύτερο ημίχρονο) και ήταν ο κορυφαίος, ενώ ο Μιροτιτς που μέτρησε 14 πόντους αναδείχθηκε MVP των τελικών.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cthsa8ykblnd)

Από την άλλη πλευρά ο Ταβάρες είχε 17 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ στους 11 πόντους σταμάτησε ο Κοζέρ.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cths2omky3g9)

Οι Καταλανοί τελείωσαν την αναμέτρηση με 11/22 τρίποντα, άλλο ένα στοιχείο που τους οδήγησε στη μεγάλη νίκη και τους χάρισε τον τίτλο. Επίσης είχε και 22 ασίστ.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cthrvmvsjk69)

To ματς

Ο Χάνγκα έβαλε και τους τέσσερις πρώτους πόντους της Ρεάλ στο ματς, γράφοντας το 4-4 στο 3'. Ο Γιαμπουσέλε κάρφωσε εντυπωσιακά για το 9-6, ενώ ο Ντα Σιλβα ισοφάρισε σε 11-11, 3 λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Ο Χεζόνια μπήκε ζεστός από τον πάγκο κι έκανε το 17-19 στο 9.

Η Ρεάλ πάτησε... γκάζι προς το τέλος της δεύτερης περιόδου και έφερε το ματς στον πόντο για το 33-34 χάρη στον Γιουλ. Η ομάδα του Ματέο πατούσε καλύτερα στο παρκέ και πήγε στο ημίχρονο με το σκορ στο 41-38.

Ο Βέσελι μπήκε εξαιρετικά στο τρίτο δεκάλεπτο και η Μπάρτσα προηγήθηκε με 41-44, με ένα σερί 6-0. Η Ρεάλ κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Ταβάρες για το 57-57. Ο Πουαριέ έβαλε μπροστά τη Ρεάλ 28', αναγκάζοντας τον Σάρας να καλέσει timeout. Ο Κούριτς ισοφάρισε σε 64-64 στο 29'.

O Γιοκουμπάιτις έκανε το 66-72 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Ο Βέσελι ξεκίνησε τα σουτάκια μέσης απόστασης και έκανε το 72-79, έξι λεπτά για το τέλος. Ο Μούσα μείωσε σε 77-83. Ο Σέρχιο σκόραρε για το 80-85 στο 38'. Ο Μίροτιτς πέτυχε γκολ-φάουλ για το 80-90 και κλείδωσε το πρωτάθλημα των Καταλανών.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cths44bh4ug9)

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 41-38, 66-67, 82-93

Εν ψυχρώ δολοφονία 40χρονου στην Ηλεία - Τον σκότωσε 80χρονος για κτηματικές διαφορές

Εξαφάνιση υποβρυχίου στον Τιτανικό: Τα πέντε σενάρια για την τύχη του - Υπήρξε βραχυκύκλωμα ή παγιδεύτηκε;

Κως: Η στιγμή που η Αναστάζια βγαίνει με τον Μπαγκλαντεσιανό από σούπερ μάρκετ - Δείτε φωτογραφίες

----------------

Εκλογές 2023

Οδηγός εκλογών 2023: Πώς ψηφίζω - Όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε για την ΝΕΑ εκλογική αναμέτρηση

Εκλογές 2023:
Όλες οι ειδήσεις για την ΝΕΑ εκλογική αναμέτρηση, τον προεκλογικό αγώνα των κομμάτων, τις δημοσκοπήσεις, τα αποτελέσματα των εκλογών, τα exit polls.