Νάγκετς - Χιτ 108-111: «Break» του Μαϊάμι στο Ντένβερ - Δείτε βίντεο

Οι Μαϊάμι Χιτ παρουσίασαν ένα άκρως διαφορετικό πρόσωπο στον 2ο τελικό και έκαναν το 1-1 στη σειρά - Σούπερ ο Βίνσεντ - Δεν έφτασαν οι 41 πόντοι του Γιόκιτς

Collage_Maker-05-Jun-2023-06-01-AM-8491
Τι είχε συμβεί σε ένα ματς, δεν έχει καμία σημασία για τη συνέχεια. Και φάνηκε στο Game 2 των τελικών του ΝΒΑ. Μπορεί στον πρώτο τελικό οι Νάγκετς να έκαναν... πάρτι, αλλά στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς, το Μαϊάμι παρουσίασε ένα άκρως διαφορετικό πρόσωπο, «διάβασε» καλύτερα το παιχνίδι του Ντένβερ και χάρη στην εξαιρετική άμυνα του δευτέρου ημιχρόνου έκανε το «break» (108-111) και πήρε το αβαντάζ της έδρας με φόντο την κατάκτηση του τίτλου.

Ο Γκέιμπ Βίνσεντ κρατούσε την μπαγκέτα των Χιτ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα με αποτέλεσμα να τελειώσει το ματς έχοντας 23 πόντους με 4/6 τρίποντα, ενώ υπεύθυνος για το comeback ήταν ο Ντάνκαν Ρόμπινσον (10π., 2/3τρ) στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου. Ο Τζίμι Μπάτλερ κράτησε το προβάδισμα στην 4η περίοδο με 21 πόντους και 9 ασίστ.

Στον αντίποδα, δεν έφτασαν οι 41 πόντοι του φοβερού Γιόκιτς (16/28 σουτ) ο οποίος είχε επίσης 11 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-ct4dte0ion9l)

Νάγκετς – Χιτ: Το ματς

Με εντελώς διαφορετικό τρόπο ξεκίνησε ο δεύτερος τελικός στην «Ball Arena». Οι Μαϊάμι Χιτ δεν είδαν τη διαφορά να ξεφεύγει, αλλά αντίθετα προσπάθησαν να πάρουν εκείνοι την κατάσταση στα χέρια τους έχοντας προηγηθεί δύο φορές με +9 πόντους (19-10 και 26-17) κατά τη διάρκεια της α' περιόδου.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-ct4akuwkxv1t)

Ο Μαξ Στρους δεν θύμισε ούτε στο ελάχιστο τον Στρους του πρώτου τελικού όπου είχε 0/10 σουτ καθώς στην α' περίοδο (23-26 το Μαϊάμι) είχε μετρήσει 12 πόντους με 4/7 τρίποντα. Αυτός ήταν και ο παίκτης-κλειδί του Σποέλστρα.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-ct4b5jiyppgx)

Βέβαια στη συνέχεια τα πράγματα άρχισαν να αλλάζουν. Οι Νάγκετς χρησιμοποίησαν σύνθετη άμυνα «ζώνης» και ευστοχώντας πέντε σερί φορές σε προσπάθεια για τρίποντο όχι μόνο επέστρεψαν στο ματς αλλά έφτασαν να προηγούνται και με +15 πόντους (50-35) πέντε λεπτά πριν από το ημίχρονο.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-ct4bpmw6gbe9)

Το επιμέρους είχε φτάσει στο 33-9 (!) για να κλείσει το πρώτο μισό του αγώνα με το σκορ στο 57-51. Το σκοράρισμα είχε μοιραστεί (Γιόκιτς 13π., 4ριμπ., 3ασ., Μάρεϊ 8π., Γκριν 7π., Μπράουν 7π., Γκόρντον 7π.) ενώ από τους Χιτ είχαν ξεχωρίσει οι Στρους (14π.), Βίνσεντ (12π.) και Μπάτλερ (11π.)

Με τον Γκέιμπ Βίνσεντ να παίρνει πρωταγωνιστικό ρόλο το Μαϊάμι κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια (64-64) λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-ct4bhspn36sp)

Όμως δεν υπήρξε και ανάλογη συνέχεια. Ναι μεν προσπαθούσε το Μαϊάμι να μείνει κοντά στο σκορ (77-75) αλλά ο Νίκολα Γιόκιτς (31π., 7ριμπ., έως το 30') έμοιαζε ασταμάτητος σημειώνοντας 18 πόντους κατά τη διάρκεια της 3ης περιόδου. Και μάλιστα τη στιγμή που η ομάδα του είχε πετύχει συνολικά 26 πόντους!

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-ct4ch4jlxbld)

Το Μαϊάμι όχι μόνο δεν παράτησε το ματς αλλά φρόντισε να αιφνιδιάσει τους Χιτ με την έναρξη της τελευταίας περιόδου ! Είναι χαρακτηριστικό ότι πραγματοποίησαν επιμέρους 15-2 (!!) με τον Ντάνκαν Ρόμπινσον να είχε πάρει τη σκυτάλη και τον ρόλο του πρωταγωνιστή για προσπέρασμα της ομάδας του και το +5 με 90-85.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-ct4cux0z948p)

Και δεν έμειναν εκεί οι φιλοξενούμενοι. Το επιμέρους σκορ έγινε 29-10 (!!) και η ομάδα της Φλόριντα εκτόξευσε τον δείκτη του σκορ στο +11 για λογαριασμό των Χιτ (93-104). Στο τέλος οι γηπεδούχοι προσπάθησαν για την τελική ανατροπή, έφεραν το ματς στο τρίποντο αλλά ο Μάρεϊ δεν μπόρεσε να στείλει το ματς στην παράταση καθώς το σουτ που επιχείρησε στην εκπνοή δεν βρήκε στόχο!

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-ct4dg8ofbmtd)

Ειδήσεις σήμερα

Εκλογές 2023 - Δημοσκόπηση Marc για το ΘΕΜΑ: Παραμένει η διαφορά 20 μονάδων υπέρ Ν.Δ. - Επτακομματική Βουλή

Αρχή για το ξέπλυμα μαύρου χρήματος: «Καρουζέλ» φοροδιαφυγής €99 εκατ. από 80 εταιρείες

Ζέτα Μακρυπούλια: Η απάντηση της Sky Express στην ηθοποιό που έχασε την πτήση της

----------------

Εκλογές 2023

Οδηγός εκλογών 2023: Πώς ψηφίζω - Όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε για την ΝΕΑ εκλογική αναμέτρηση

Εκλογές 2023: Όλες οι ειδήσεις για την ΝΕΑ εκλογική αναμέτρηση, τον προεκλογικό αγώνα των κομμάτων, τις δημοσκοπήσεις, τα αποτελέσματα των εκλογών, τα exit polls.

Αποτελέσματα εκλογών 2023: Δείτε LIVE μέσω διαδραστικού χάρτη όλα τα αποτελέσματα της επικράτειας