ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΩΡΑ
Madrid Open: Στα προημιτελικά σε 73 λεπτά ο Τσιτσιπάς, 2-0 τον Ζαπάτα Μιράγιες - Δείτε βίντεο

Ο Έλληνας τενίστας στην φάση των «8» θα αντιμετωπίσει την Πέμπτη (4/5) τον Γερμανό, Γιάν-Λέναρντ Στρουφ

Collage_Maker-03-May-2023-01-57-AM-4495
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πετυχαίνοντας επτά μπρέικ νίκησε τον Μπερναμπέ Ζαπάτα Μιράγιες με 6-3, 6-1 και πέρασε ξεκούραστα στα προημιτελικά στο Masters της Μαδρίτης.

Εκεί ο Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει την Πέμπτη (4/5) τον Γερμανό, Γιάν-Λέναρντ Στρουφ, που με τη σειρά του νίκησε τον Πέδρο Κατσίν με 7-6(7), 6-7(7), 6-3.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-csc5m82qh2nt)

Με τέσσερα break το 1-0

Στο εναρκτήριο γκέιμ ο Τσιτσιπάς είχε διπλή ευκαιρία για break στο 15-40, όμως ο Ζαπάτα Μιράγιες με τέσσερις σερί πόντους έκανε το 1-0.

Ο Τσιτσιπάς απάντησε με love game (1-1) και ακολούθησαν νέες μαζεμένες ευκαιρίες για break, έξι σε ένα γκέιμ για τον Τσιτσιπά, που τελικά το πέτυχε προσπέρασε με 2-1. Όμως ο Ισπανός στην πρώτη δική του ευκαιρία απάντησε με break (2-2). Στο 5ο game ο Τσιτσιπάς βρήκε break με love game, για να απαντήσει με love game και break o Ζαπάτα Μιράγιες.

Ο χορός των break συνεχίστηκε, με τον Τσιτσιπά να φθάνει στο 30-40 και να το εκμεταλλεύεται για το 4-3.

Με ευκολία ο Έλληνας παίκτης έκανε το 5-3 και σφάγισε την κυριαρχία του στο επόμενο γκέιμ, ο Ζαπάτα Μιράγιες προηγήθηκε 40-0, όμως ο Τσιτσιπάς έκλεισε το σετ με 6-3

Απόλυτα κυρίαρχος

Ιδανικά άρχισε το 2ο σετ για τον Τσιτσιπά, άνετο 1-0, νέο break (5ο στον αγώνα) και 2-0, όμως ο Ζαπάτα Μιράγιες απόλυτα ουσιαστικός, στην 3η ευκαιρία, 3ο break και 1-2.

Όμως, ο χορός των break συνεχίστηκε, με το 6ο για τον Τσιτσιπά στον αγώνα έκανε το 3-1 και με love game ξέφυγε στο 4-1, αποκτώντας τεράστιο προβάδισμα. Ο Τσιτσιπάς κυριαρχώντας στον αγώνα προηγήθηκε 15-40, με το 7ο συνολικά break έκανε το 5-1 και έκλεισε το σετ με 6-1 σε 31 λεπτά, εξασφαλίζοντας μια άνετη πρόκριση.