Madrid Open: Τιμ - Τσιτσιπάς 1-2: Ίδρωσε αλλά τον απέκλεισε με ανατροπή!

Μετά από 2.19' ο Στέφανος Τσιτσιπάς απέκλεισε με 3-6, 6-1, 7-6 (5) τον Ντομινίκ Τιμ και συνεχίζει στους "32" του Madrid Open

27117968
Ντέρμπι από τα παλιά στη Μαδρίτη με νικητή τον Στέφανο Τσιτσιπά.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας απέκλεισε μετά από 2.19' με 3-6, 6-1, 7-6 (5) τον Ντομινίκ Τιμ ο οποίος έδειξε ότι μετά από μεγάλο διάστημα ταλαιπωρίας λόγω τραυματισμών επιστρέφει για τα καλά στο tour.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cs9j24jbik6x)

Το παιχνίδι κρίθηκε στο τάι μπρέικ του 3ου σετ και ο Τσιτσιπάς χρειάστηκε το 2ο ματς πόιντ για να κερδίσει και να προκριθεί στους "32" όπου τον περιμένει ο Μπαέζ. Ο Τιμ που είναι στο Νο93 έχασε για 4η φορά σε 9 παιχνίδια από τον Έλληνα στο πρώτο τους ματς μετά από 3 χρόνια.

O αγώνας

Στο 1ο σετ ο Ντομινίκ Τιμ με μπρέικ έφτασε στο 3-1 και το κράτησε έως το φινάλε κλείνοντας το σετ με 6-3. Το 2ο σετ ανήκε στον Στέφανο Τσιτσιπά. Ο Έλληνας τενίστας με μπρέικ πήγε στο 2-0 και με νέο μπρέικ στο 5-1 για να κλείσει το σετ στο σερβίς του (6-1).

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cs9gxn69dj9t)

Στο 3ο και τελευταίο σετ η μάχη ήταν τρομερή. Κανείς από τους δύο δεν έφτασε σε μπρέικ έως το 8ο γκέιμ (4-4).

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cs9hnl5ie7td)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cs9i2yl67ugx)

Ο Αυστριακός έφτασε στο 5-4 και ο Έλληνας αν και δυσκολεύτηκε ισοφάρισε σε 5-5. O Τσιτσιπάς είχε διπλό μπρέικ πόιντ στο 11ο γκέιμ αλλά ο Τιμ το έσβησε με καλά σερβίς. Ο Έλληνας είχε και άλλη ευκαιρία αλλά δεν τα κατάφερε και έτσι έφτασε τα 2/12!

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cs9hwrgw4v21)

Ο Τιμ είχε ευκαιρία να κλείσει το γκέιμ αλλά με σπουδαίο ντροπ σοτ ο αντίπαλός του το πήγε ξανά στην ισοπαλία και εν συνεχεία είχε και νέο μπρέικ πόιντ! Ούτε με την 4η ευκαιρία στο γκέιμ δεν έφτασε σε μπρέικ ο Τσιτσιπάς.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cs9ijq5lt3m9)

Ακολούθησε και 5ο μπρέικ πόιντ αλλά σβήστηκε και αυτό με 2ο σερβίς. Με άσο ο Αυστριακός πήρε πλεονέκτημα και έκλεισε το γκέιμ (6-5). O Έλληνας πήρε το 12ο γκέιμ και έστειλε το σετ στο τάι μπρέικ.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cs9imsweygzd)

Προβάδισμα 2-0 με μίνι μπρέικ για τον Τιμ και με το σερβίς του έφτασε στο 3-1. Ο Τσιτσιπάς πήρε πίσω το μίνι μπρέικ (3-2)  και με 2 πόντους στο σερβίς του προηγήθηκε με 3-4. Νέο μίνι μπρέικ για τον Τσιτσιπά και 3-5 με τον Τιμ να μειώνει σε 4-5.

Ο Έλληνας είχε διπλό ματς πόιντ (4-6). Ο Αυστριακός έσβησε το 1ο αλλά ο Τσιτσιπάς με το 2ο τελείωσε το παιχνίδι στο σερβίς του αντιπάλου του.

O Κυριάκος Μητσοτάκης μιλάει στο «Πρώτο Θέμα»: Ολα κρίνονται στις 21 Μαΐου

Άρειος Πάγος: Yλικό τεκμηρίωσης 300 σελίδων για το κόμμα Κασιδιάρη κατέθεσε η ΝΔ στο Α1 τμήμα - Δείτε το υπόμνημα

Κιμ Καρντάσιαν: Έτοιμη να τα παρατήσει όλα και να γίνει δικηγόρος πλήρους απασχόλησης