Euroleague: Η Μπαρτσελόνα νίκησε με 91-69 τη Ζάλγκιρις και έκανε το 1-0 - Δείτε βίντεο

Η Μπαρτσελόνα πήρε τα ηνία του Game 1 με την Ζάλγκιρις από την αρχή και με συνεχόμενους πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο «κλείδωσε» τη νίκη  και το προβάδισμα πρόκρισης

Collage_Maker-27-Apr-2023-12-21-AM-2296
Η αναμέτρηση στο Palau Blaugrana είχε φαβορί και αουτσάιντερ και η λήξη του Game 1 ανάμεσα σε Μπαρτσελόνα και Ζάλγκιρις (91-69) επιβεβαίωσε τους "τίτλους" αυτούς!

Οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πήραν κεφάλι στο σκορ από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό, ενώ κράτησαν σε συντριπτικό κομμάτι του ματς τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Το... κερασάκι στην τούρτα ήρθε στο τέταρτο δεκάλεπτο που οι γηπεδούχοι κινούνταν γύρω από το +26 (83-57, 88-62, 91-65).

Η Μπαρτσελόνα κρατά το 1-0 της σειράς και κοιτάζει το επόμενο παιχνίδι, όσο οι Λιθουανοί αναζητούν ένα μεγάλο comeback!

Barca runs past Zalgiris to go 1-0! | Playoffs Game 1, Highlights | Turkish Airlines EuroLeague

Ο αγώνας
Σε λάθη ένθεν και ένθεν οδήγησαν τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά του αγώνα με τον Μίροτιτς να αναλαμβάνει να ανοίξει λογαριασμό και να δηλώσει παρών στη ρακέτα (4-0). Οι δύο ομάδες σπαταλούσαν τις προσπάθειές τους από το τρίποντο, το οποίο οι «μπλαουγκράνα» διόρθωναν μέσα από το τόξο μέχρι και πάλι ο Μαυροβούνιος με ισπανικό διαβατήριο να γράψει το όνομά του (9-2).

Η Ζάλγκιρις έμοιαζε εγκλωβισμένη έχοντας 1/6 εντός πεδιάς στο 5' την ώρα που οι γηπεδούχοι έβρισκαν περισσότερα πρόσωπα. Τα λάθη των Λιθουανών είχαν στοιχίσει στις αρχές με πιο χαρακτηριστικό το κλέψιμο του Μίροτιτς που έφερε για πρώτη φορά το +11 (17-6). Ντίμσα και Μπιρούτις πέτυχαν δύο σερί δίποντα μετά από 6 λεπτά αγώνα για το 20-10 για την περίοδο που έληξε στο +12 με τρίποντο buzzer του Λαπροβίτολα.

Η Ζάλγκιρις ανέβασε την παραγωγή της με τον Μπραζντέικις και τον Πολονάρα να έχουν τον πρώτο λόγο, την ώρα που ο Μίροτιτς βρισκόταν στον πάγκο και εξεταζόταν από τους γιατρούς. Μετά το 29-19 που έγραψε ο Ιταλός φόργουορντ της Ζάλγκιρις, οι «μπλαουγκράνα» με σερί 6-0 από τους Τόμπι και Κούριτς ξέφυγαν ακόμη περισσότερο. Οι δυό τους μοιράστηκαν από ένα σημείο στο επόμενο διάστημα με τον Χέις να φέρνει το σύνολο του Μακσβίτις σε απόσταση 11 πόντων (42-31) με τρεις προσωπικούς πόντους και έχοντας περάσει από το -9 (37-28). Τα μεγάλα κορμιά της Μπαρτσελόνα παρόλα αυτά σκόραραν δις από την περιφέρεια για το +17 του ημιχρόνου.

Στο πρώτο μέρος, η Μπαρτσελόνα κατέγραψε 10/19 δίποντα, 5/13 τρίποντα, 13/13 βολές και 23 ριμπάουντ. Από την άλλη, η Ζάλγκιρις είχε 11/24 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 6/7 βολές και 15 ριμπάουντ. Οι ασίστ ήταν στο 8-1 και τα λάθη 4-6.

Μπραζντέικις και Ουλανόβας μετά την ανάπαυλα μετέτρεψαν τη διαφορά αυτή στο 48-35 προτού ο Μίροτιτς... αδειάσει τον αντίπαλό του και σημειώσει το 6ο τρίποντο της βραδιάς για την Μπαρτσελόνα κρατώντας το ποσοστό στο 40%. Ο Λαπροβίτολα από μακριά συνέχιζε να προσθέτει πονοκεφάλους στους Λιθουανούς (54-35) με την εικόνα του ματς να είναι δύσκολο να διαφοροποιηθεί όσο και η ευστοχία από την περιφέρεια αγνοούταν για την Ζάλγκιρις (1/9). Το επόμενο λεπτό ανήκε στους φιλοξενούμενους που πλησιάζοντας το καλάθι μείωσαν σε 59-47 στο 37' βάζοντας μεγαλύτερη πίεση στην άμυνα.

Το τρίποντο του Κούριτς έγραψε στον πίνακα τους 66 πόντους με τους οποίους ξεκινούσε το τέταρτο δεκάλεπτο για την Μπαρτσελόνα, με τους 53 να είναι στην πλευρά της Ζάλγκιρις. Ο Σανλί ανέλαβε και πάλι δράση από τα 6.75μ. για το +16 (69-53) με τον Κούριτς να προσθέτει ακόμη 6 και να στέλνει τη διαφορά για πρώτη φορά σε επίπεδα 20+ (76-55) δίνοντας και οριστικά το βήμα του 1-0 στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 48-31, 66-53, 91-69

Μπαρτσελόνα - Ζάλγκιρις 1-0
Game 1: Μπαρτσελόνα - Ζαλγκίρις 91-69
Game 2: Μπαρτσελόνα - Ζαλγκίρις (28/4, 21:00)
Game 3: Ζαλγκίρις - Μπαρτσελόνα (3/5, 20:00)
Game 4*: Ζαλγκίρις - Μπαρτσελόνα (5/5, 20:00)
Game 5*: Μπαρτσελόνα - Ζαλγκίρις (9 ή 10/5)
*Αν χρειαστεί

Δημοσκόπηση Marc: Ανέβηκε στις 6 μονάδες η διαφορά ΝΔ - ΣΥΡΙΖΑ στην πρόθεση ψήφου

Αλβανία: Εξιχνιάστηκε η εν ψυχρώ δολοφονία - Πορτογάλος ο «ντελιβεράς» που σκότωσε τον επιχειρηματία

Κυριακή Φιλτισάκου: Πώς έγινε το τροχαίο με την πρωταθλήτρια βάδην - «Εκείνη έπεσε πάνω μου» λέει ο 99χρονος που την παρέσυρε