Premier League, Σαουθάμπτον - Μάντσεστερ Σίτι 1-4: «Διπλό» με απίθανο Χάαλαντ

Ο Νορβηγός πέτυχε 2 γκολ έφτασε τα 44 στη σεζόν και οδήγησε στη νίκη την Σίτι - Φοβερό ψαλιδάκι το δευτερό του - Στο -5 οι Πολίτες που περιμένουν το Λίβερπουλ - Άρσεναλ (10/4)

xalant
Ήσυχο απόγευμα για τη Μάντσεστερ Σίτι στο «St. Mary's Stadium».

Οι Πολίτες χωρίς να μοχθήσουν ιδιαίτερα επικράτησαν με ευκολία της ουραγού Σαουθάμπτον με 4-1 και επανέφεραν τη διαφορά από την πρωτοπόρο Άρσεναλ στους πέντε βαθμούς (72-76).

Δείτε ΕΔΩ τα γκολ

Η μηχανή-γκολ» της Σίτι, o Χάαλαντ, ξεπέρασε τον τραυματισμό στη βουβωνική χώρα που τον είχε αφήσει εκτός στη νίκη με το ίδιο σκορ (4-1) επί της Λίβερπουλ το περασμένο Σάββατο.

Αφού πρώτα άνοιξε το σκορ στο 45ο λεπτό με κεφαλιά, ο Έρλινγκ Χάαλαντ πέτυχε και το τρίτο γκολ των φιλοξενούμενων στο 68ο λεπτό με ανάποδο ψαλίδι μετά από σέντρα του Γκρίλις, σε ένα... μαγικό γκολ!

Νωρίτερα, στο 58ο λεπτό ο Άγγλος πλάγιος Τζακ Γκρίλις είχε κάνει το 2-0. Η Σαουθάμπτον μείωσε σε 3-1 στο 72ο λεπτό με τον Μάρα, για να διαμορφώσει με πέναλτι το τελικό σκορ στο 75ο λεπτό ο Αργεντινός Χουλιάν Άλβαρες.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 30ης αγωνιστικής στην Premier League:
Μάντσεστερ Γ.-Έβερτον 2-0 (36΄ ΜακΤόμινεϊ, 71΄ Μαρσιάλ)

Άστον Βίλα-Νότιγχαμ Φόρεστ 2-0 (48΄ Τραορέ, 90+5΄ Γουότκινς) - Δείτε ΕΔΩ τα γκολ

Μπρέντφορντ-Νιούκαστλ 1-2 (45΄+ Τόνεϊ - 53΄ Ζοέλιντον, 61΄ Ισακ) - Δείτε ΕΔΩ τα γκολ

Φούλαμ-Γουέστ Χαμ 0-1 (23΄αυτ. Ριντ) - Δείτε ΕΔΩ τα γκολ

Λέστερ-Μπόρνμουθ 0-1 (40΄ Μπίλινγκ) - Δείτε ΕΔΩ τα γκολ

Τότεναμ-Μπράιτον 2-1 (10΄ Σον, 79΄ Κέιν - 34΄ Ντανκ) - Δείτε ΕΔΩ τα γκολ

Γουλβς-Τσέλσι 1-0 (31΄ Νούνιες) - Δείτε ΕΔΩ τα γκολ

Σαουθάμπτον-Μάντσεστερ Σίτι 1-4 (72' Μάρα - 45', 68' Χάαλαντ, 58' Γκρίλις, 75' Άλβαρεζ)  - Δείτε ΕΔΩ τα γκολ