Europa Conference, Ντνίπρο-ΑΕΚ Λάρνακας 0-0: Ιστορική πρόκριση για τους Κύπριους!

Στον επόμενο γύρο και η Λάτσιο μετά το 0-0 με την Κλουζ - Πρόκριση στα πέναλτι για την Άντερλεχτ - Μοιραίος ο Άβιλα

aek_lanrkakas
Η ΑΕΚ Λάρνακας άντεξε στο Κόζιτσε της Σλοβακίας απέναντι στην Ντνίπρο (έδρα των Ουκρανών λόγω του πολέμου), έφυγε με «λευκή» ισοπαλία (0-0) κι εξασφάλισε την παρουσία της στους «16» του Europa Conference League, την ώρα που η Σερίφ Τιρασπόλ έκανε μία απίθανη ανατροπή επί της Παρτίζαν στο Βελιγράδι παίρνοντας την πρόκριση με το εμφατικό 3-1, αν και βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ με 1-0.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cqq76mmzzrhl)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cqq7b8imd2b5)

Στα υπόλοιπα ματς του πρώτου «πιάτου» των ρεβάνς στα play off εισόδου στους «16», η Λάτσιο πήρε μία «επαγγελματική» ισοπαλία (0-0) στην έδρα της Κλουζ χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα απ' τους Ρουμάνους και τύπωσε το «εισιτήριο» για τον επόμενο γύρο.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cqq79mksezbl)

Στο Βελιγράδι η ρεβάνς ξεκίνησε ιδανικά για την Παρτίζαν που βρήκε γκολ απ' τον Μένιγκ στο 14' και σε συνδυασμό με τη νίκη της με 1-0 στον πρώτο αγώνα, έμοιαζε να έχει βάλει βάσεις πρόκρισης. Η Σερίφ, ωστόσο, δεν το έβαλε... κάτω, «γύρισε» το σκορ πριν το ημίχρονο με τα τέρματα των Μπαντόλο (21' πέναλτι) και Ντιόπ (45'+1') κι έφτασε στην ανατροπή με άλλο ένα γκολ του Ντιόπ στο 47'.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των δεύτερων αγώνων στη φάση των νοκ-άουτ play-off του Europa Conference League:

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cqq7itgjaad5)

Κλουζ (Ρουμανία)-Λάτσιο (Ιταλία) 0-0

Α' αγ. 0-1: Προκρίθηκε η Λάτσιο με συνολικό σκορ 1-0

Ντνίπρο (Ουκρανία)-ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος) 0-0

Α' αγ. 0-1: Προκρίθηκε η ΑΕΚ Λάρνακας με συνολικό σκορ 1-0

Παρτίζαν (Σερβία)-Σερίφ Τιράσπολ (Μολδαβία) 1-3

(14΄ Μένιγκ - 21 πέν. Μπαντόλο, 45΄+1΄, 47΄ Ντιόπ)

Α' αγ. 1-0: Προκρίθηκε η Σερίφ Τιρασπόλ με συνολικό σκορ 3-2

Στα πέναλτι η Άντερλεχτ

Το «άστρο» του 20χρονου γκολκίπερ Μπαρτ Βερμπρούγκεν έλαμψε στη ρεβάνς της Άντερλεχτ με τη Λουντογκόρετς στα play off εισόδου στους «16» του Europa Conference League, καθώς με τρεις αποκρούσεις σε ισάριθμες εκτελέσεις στη διαδικασία των πέναλτι (2-1 κανονικός αγώνας και παράταση), χάρισε στους Βέλγους τη νίκη με 3-0 στη «μάχη» απ' την άσπρη βούλα και την πρόκριση στον επόμενο γύρο.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cqq8l67duvb5)

Οι «μωβ» έφεραν τη ρεβάνς στα μέτρα τους με το αυτογκόλ του Ρούσο στο 13', που ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα στη Βουλγαρία. Ο Βερσχάερεν στο 68' έκανε το 2-0 για την Άντερλεχτ χαρίζοντάς της εκείνη την στιγμή σκορ πρόκρισης, όμως οι Βούλγαροι δεν το έβαλαν κάτω και μείωσαν αμέσως με τον Τιάγκο στο 71', οδηγώντας το παιχνίδι στην παράταση και στα πέναλτι.

Εκεί «μίλησε» η ικανότητα του νεαρού τερματοφύλακα των γηπεδούχων ο οποίος απέκρουσε τις εκτελέσεις των Άβιλα (μέχρι πριν λίγες εβδομάδες παίκτης του Ολυμπιακού), Γιάνκοφ, Ναρέσι, την ώρα που οι Ρεφαέλοφ, Φερτόνγκεν και Βερσχάερεν ήταν εύστοχοι, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0 στη διαδικασία των πέναλτι.