Volleyleague, Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 3-2: Αγκάλιασε την πρώτη θέση

Με τον Ιντάλγκο να βγάζει 7 άσους ο Ολυμπιακός νίκησε πάλι τον Παναθηναϊκό και είναι κοντά στην πρωτιά στην κανονική περίοδο

osfp_pao
Δύο ημέρες μετά την πρόκριση στους διπλούς τελικούς του Τσάλεντζ Καπ στο Μαρούσι, ο Ολυμπιακός νίκησε τον Παναθηναϊκό με 3-2 σετ στο ντέρμπι «αιωνίων» της 15ης αγωνιστικής που έγινε στο Μελίνα του Ρέντη και έσπασε το σερί 6-0 του τριφυλλιού στους αγώνες πρωταθλήματος.

Ηταν μία ακόμα ματσάρα μεταξύ των δύο αιωνίων που δεν είχε ποιότητα, αλλά χαρακτηρίστηκε από εναλλαγές στο σκορ, σκληρές μονομαχίες και ένα φινάλε που δίνει στον Ολυμπιακό το απόλυτο πλεονέκτημα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cqm16vjoxc1t)

Οι πράσινοι δεν κατάφεραν να επαναλάβουν την ανατροπή του Α γύρου όταν και πάλι βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 σετ. Αυτή τη φορά ισοφάρισαν 2-2 σετ και όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ όπου έδωσαν ρεσιτάλ στο σερβίς ο Ιταλός Τράβιτσα αλλά και ο Γερμανός Ιντάλγκο.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cqm10herhwqh)

Ο πρώτος με το δικό του σερί έκανε σερί 4-0 για το 10-6 στο 5ο σετ ενώ ο Ιντάλγκο έβαλε την υπογραφή του στη νίκη με τον 7ο άσσο που πήρε στο φινάλε του αγώνα και οδήγησε την ομάδα του στην σπουδαία νίκη με 3-2 σετ. Με τους 2 βαθμούς που πήραν οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν ένα ακόμα βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο καθώς 3 στροφές πριν το τέλος, βρίσκονται στο +4 από τον δεύτερο ΠΑΟΚ και στο +9 από τον τρίτο Παναθηναϊκό.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cqm0xgj4htkx)

Ο Ολυμπιακός μπορεί να παρουσίασε χαμηλότερα ποσοστά στην επίθεση από τον αντίπαλο του, αλλά είχε φαρμακερό σερβίς και πιο σταθερή υποδοχή στα κρίσιμα σημεία που κρίθηκε ο αγώνας. Ο Παναθηναϊκός είχε καλύτερα ποσοστά αποτελεσματικότητας στην επίθεση (49% έναντι 41 του Ολυμπιακού) αλλά η υποδοχη του όταν πιέστηκε έκανε ρωγμές με αποκορύφωμα το 6-6 του 5ου σετ αλλά και σημεία των δύο πρώτων σετ.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cqlywysmodwx)

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Γεροθόδωρος, Παρατηρητής αγώνα: Γεωργουλέας, Παρατηρητής διαιτησίας: Ράπτης, Επόπτες: Κατερλή, Τόλιος, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.
Διακύμανση:

1ο σετ: 8-5, 15-16, 20-21, 25-23

2ο σετ: 6-8, 15-16, 21-20, 26-24

3ο σετ: 2-8, 9-16, 11-21, 16-25

4ο σετ: 5-8, 11-16, 18-21, 19-25

5ο σετ: 5-3, 10-6, 12-8, 15-10

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 13 άσσους, 48 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 9 άσσους, 55 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-23, 26-24, 16-25, 19-25, 15-10) σε 136'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 11 (8/15 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Στερν 18 (15/37 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 11 (8/25 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 61% υπ. - 52% άριστες), Τράβιτσα 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Λινάρδος 5 (1/4 επ., 4 μπλοκ), Ιντάλγκο 19 (12/28 επ., 7 άσσοι, 36% υπ. - 33% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 56% υπ. - 56% άριστες), Κομητούδης, Παπαγγελόπουλος 2 (2 μπλοκ), Χανδρινός 1 (1/1 επ., 50% υπ. - 50% άριστες), Ζουπάνι 3 (2/5 επ., 1 άσσος), Κολτσιάκης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 18 (16/30 επ., 2 άσσοι, 75% υπ. - 57% άριστες), Πετρέας 6 (4/8 επ., 2 μπλοκ), Γιάκομπσεν 4 (1/1 επ., 3 μπλοκ), Ρανγκέλ 11 (6/11 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Φράγκος 8 (7/20 επ., 1 μπλοκ, 30% υπ. - 20% άριστες), Ερνάντεζ 25 (21/42 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 29% υπ. - 18% άριστες), Μπάσης 2 (2 άσσοι), Κωστόπουλος 1 (1 μπλοκ, 17% υπ. - 17% άριστες).

Φρίκη για 21χρονη στον Κεραμεικό: Το θύμα της επίθεσης περιγράφει τον εφιάλτη που έζησε στο protothema.gr

Διπλωματικές πηγές: Ευπρόσδεκτη κάθε κίνηση ομαλοποίησης σχέσεων με την Τουρκία, έτοιμη να ανταποκριθεί η Ελλάδα