Premier League: Ανάσα με... αυτογκόλ για τη Λίβερπουλ, 2-1 τη Λέστερ - Δείτε τα γκολ

Η Λίβερπουλ επικράτησε δύσκολα της Λέστερ με 2-1 χάρη σε δύο αυτογκόλ του Φαές και ανέβηκε  στην 6η θέση - Καταρρέει η Γουέστ Χαμ, 2-0 από την Μπρέντφορντ

liverpool
Με νίκη έκλεισε το 2022 η Λίβερπουλ, η οποία όμως παρουσίασε πρόσωπο που θύμισε περισσότερο το κακό δεύτερο μισό του έτους. Οι Ρεντς, δια πυρός και σιδήρου αλλά και... των δύο αυτογκόλ του Φαές «λύγισαν» τη Λέστερ εντός έδρας και ανέβηκαν στην 6η θέση της βαθμολογίας της Premier League.

Γκολ με το «καλησπέρα» βρήκαν οι Αλεπούδες, όταν στο 4ο λεπτό ο Ντιούσμπερι - Χολ εκμεταλλεύτηκε τον... αεροδιάδρομο που του άφησαν οι γηπεδούχοι και πλάσαρε σωστά τον Άλισον. Από εκεί και στο εξής οι Ρεντς είχαν την μπάλα στα πόδια τους αλλά δεν μπορούσαν να απειλήσουν, πέρα από μια φάση με τον Σαλάχ στο 23ο λεπτό. Το ίδιο ισχύει και για τη Λέστερ που πάντως φαινόταν να στέκεται καλύτερα.

Η απάντηση της ομάδας του Κλοπ έμελλε να έρθει μέσα σε επτά λεπτά από τα... πόδια του Βάουτ Φαές. Ο νεαρός στόπερ είχε κακές αντιδράσεις σε δύο φάσεις στο 38ο και το 45ο λεπτό, πετυχαίνοντας δύο αυτογκόλ! Με αυτόν τον απροσδόκητο τρόπο, οι Ρεντς που είχαν ένα σουτ στον στόχο στο πρώτο μέρος, βρήκαν δύο γκολ και πήγαν στα αποδυτήρια με το προβάδισμα.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυναμικά στην επανάληψη. Στο 53' η Λίβερπουλ έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 3-1 αλλά το πλασέ του Σαλάχ από καλή θέση πέρασε μόλις άουτ και στα... καπάκια αυτής της φάσης ο Μπαρνς δεν μπόρεσε να νικήσει τον Άλισον. Το σύνολο του Κλοπ ήταν ομολογουμένως βελτιωμένο στο δεύτερο μέρος.

Ο «Φαραώ» των Ρεντς, έφτασε ξανά κοντά στο γκολ αλλά ο Γουόρντ στο 72' και στο 83' σταμάτησε τα τελειώματά του από καλές θέσεις. Ενδιάμεσα, στο 78', ο Νούνιες είχε αστοχήσει σε τετ α τετ. Η Λέστερ αν και βρήκε κάποιους χώρους δεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση και γνώρισε την ήττα, η οποία την άφησε στη 13η θέση της βαθμολογίας.

Δείτε εδώ τα γκολ

Καταρρέει η Γουέστ Χαμ, 2-0 από την Μπρέντφορντ
Με το χειρότερο τρόπο έκλεισε τη χρονιά η Γουέστ Χαμ, η οποία ηττήθηκε 2-0 από την Μπρέντφορντ και παρέμεινε στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη, αλλά και με ματς περισσότερο. Μελανό σημείο για τους νικητές ο σοβαρός τραυματισμός του Τόνεϊ. Ηταν η πέμπτη διαδοχική ήττα στην Premier League για τα Σφυριά, για πρώτη φορά από το 2017. Ο Τόνεϊ στο 18' άνοιξε το σκορ και ο Ντα Σίλβα στο 43' διαμόρφωσε το 2-0.

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 18ης αγωνιστικής της Premier League:

Γουέστ Χαμ-Μπρέντφορντ 0-2

Λίβερπουλ-Λέστερ 2-1