Premier League: Προελαύνει η απίθανη Νιουκάστλ, διπλό στο 90' η Γουλβς

Η Νιουκάστλ έφτασε τις έξι διαδοχικές νίκες και βρέθηκε στη 2η θέση της Premier League - Ντεμπούτο με νίκη για Λοπετέγκι στον πάγκο της Γουλβς - Καμία νίκη οι γηπεδούχοι

Newcastle
Νέα τρομερή παράσταση από την Νιουκάστλ, η οποία έκανε χριστουγεννιάτικο πάρτι στην έδρα της Λέστερ συνεχίζοντας την εντυπωσιακή της πορεία.

Η ομάδα του Εντ Χάουι μόλις στο 7ο λεπτό είχε προηγηθεί με 2-0 χάρις στα γκολ των Γουντ και Αλμιρόν, στο 32' έκαναν το 0-3 καθαρίζοντας το ματς με συνοπτικές διαδικασίες και σκαρφαλώνοντας προσωρινά στη 2η θέση της βαθμολογίας.

Εξαιρετική επιστροφή και για την Μπράιτον που πέρασε σαν σίφουνας από την εδρα της Σαουθάμπτον. Η ομάδα του Ντε Τζέρμπι μπήκε δυνατά στο ματς απείλησε νωρίς με τον Μιτόμα και στο 14' άνοιξε το σκορ χάρη στην κεφαλιά του Λαλάνα. Τα πράγματα απλοποιήθηκαν για τους φιλοξενούμενους, όταν στο 35' ο Περό με αυτογκόλ έκανε το 2-0.

Στο 56' ο Μαρτς με φοβερό σουτ εκτός περιοχής έδωσε προβάδισμα τριών τερμάτων στους Γλάρους και έβαλε γερά θεμέλια για τη νίκη. Αυτό που κατάφερε η Σαουθάμπτον πάντως, ήταν να μειώσει στο 73ο λεπτό με τον Γουόρντ-Πράουζ.

Η Φούλαμ του Μάρκο Σίλβα πέρασε με το επιβλητικό 3-0 από το «Σέλχαρστ Παρκ». Ο Μπόμπι Ριντ άνοιξε το σκορ με ωραία κεφαλιά στο 31', ενώ λίγα λεπτά αργότερα οι Αετοί έμειναν με δέκα παίκτες εξαιτίας της αποβολής του Μίτσελ για μαρκάρισμα στον Τετέ.

Στις αρχές του δεύτερου μέρους την κόκκινη κάρτα είδε και ο Τόμκινς αναγκάζοντας τους γηπεδούχους να συνεχίσουν με εννιά παίκτες!.

Στη συνέχεια, Ριμ και Μίτροβιτς σκόραραν υπογράφοντας τη νίκη που ανέβασε τη Φούλαμ στην 8η θέση.

Ο Χουλιέν Λοπετέγκι ξεκίνησε με το δεξί στον πάγκο της Γουλβς καθώς πήρε τη νίκη στην έδρα της Έβερτον χάρις στο γκολ γκολ του Αιτ-Νούρι στις καθυστερήσεις.

Το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους ο Μίνα στο 7ο λεπτό με κεφαλιά από κόρνερ του ΜακΝιλ, αλλά ο Ντάνιελ Ποντένσε εκμεταλλευόμενος τη φοβερή ασίστ του Μουτίνιο έφερε το ματς στα ίσα.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι πίεσαν, αλλά δεν κατάφεραν να βρουν το γκoλ και τιμωρήθηκαν στην τελευταία φάση με τον Άιτ-Νούρι να δίνει το τρίποντο στην ομάδα του, ανεβάζοντάς τη στη 18η θέση.

Τα αποτελέσματα, το υπόλοιπο πρόγραμμα  της 17ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της Premier League έχουν ως εξής:

Μπρέντφορντ-Τότεναμ 2-2 (Γιάνελτ 15΄, 54΄ Τόνεϊ - 65΄ Κέιν, Χόιμπιεργκ 72΄)

Κρίσταλ Πάλας-Φούλαμ 0-3 (31΄ Ριντ, 71΄ Ριμ, 80΄ Μίτροβιτς)

Έβερτον-Γουλβς 1-2 (7΄ Μίνα - 22΄ Ποντένσε, 90΄+5 Νούρι)

Λέστερ-Νιούκαστλ 0-3 (3΄ πεν. Γουντ, 7΄ Αλμιρόν, 32΄ Ζοέλιντον)

Σαουθάμπτον-Μπράιτον 1-3 (74΄ Γουόρντ-Πράους - 14΄ Λαλάνα, 35΄ αυτ. Περό, 56΄Μαρτς)

Άστον Βίλα-Λίβερπουλ (19:30, Novasports Premier League)

Άρσεναλ-Γουέστ Χαμ (22:00, Novasports Premier League)