Premier League, Μπρέντφορντ-Τότεναμ 2-2: Η ανατροπή έμεινε στη μέση

Επιστροφή στην Premier League μετά από 43 ημέρες με γκέλα για την Τότεναμ - Οι Σπερς έχαναν ως  το 65' με 2-0, ισοφάρισαν, είχαν δοκάρι, αλλά δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν την ανατροπή

000_3364939
Η εξαφανισμένη για 65' λεπτά Τότεναμ είδε τη δική της παράδοση στη boxing day, αλλά και του Χάρι Κέιν να διατηρούνται και έφυγε με το βαθμό της ισοπαλίας από την έδρα της Μπρέντφορντ .

Ετσι όπως κύλησε το ματς οι Σπερς πρέπει να αισθάνονται και τυχεροί, ωστόσο δικαιολογημένα έχουν παράπονα από τη διαιτησία για τον μη καταλογισμό πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο (καθαρό τράβηγμα στον Κέιν), ενώ είδαν την τύχη να τους γυρίζει την πλάτη καθώς μετά το 2-2 είχαν και δοκάρι με τον Χάρι Κέιν...

Δείτε ΕΔΩ τα highlights του αγώνα.

Ο αρχηγός της Τότεναμ με το γκολ που πέτυχε σήμερα (μείωσε σε 2-1) έγινε ο πρώτος σκόρερ στην Ιστορία της Premier League σε αγώνες της δεύτερης ημέρας των Χριστουγέννων (σ.σ. Boxing Day) με 10 γκολ, αφήνοντας στη δεύτερη θέση της συγκεκριμένης λίστας τον σπουδαίο Ρόμπι Φάουλερ με 9!

Όμως ο Χάρι Κέιν αποδοκιμάστηκε από τους φιλάθλους της Μπρέντφορντ για το χαμένο πέναλτι στον ημιτελικό με τη Γαλλία, στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ. «Απογοήτευσες τη χώρα σου» ακούστηκε αρχικά από τις κερκίδες του γηπέδου της Μπρέντφορντ, ενώ στη συνέχεια οι φίλαθλοι των γηπεδούχων τραγούδησαν «ο Τόνεϊ θα είχε σκοράρει».

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 15ο λεπτό, όταν ο Φόρστερ δεν απομάκρυνε σωστά το σουτ του Γιένσεν και ο Γιάνελτ πήρε το σουτ για να σκοράρει σε κενή εστία για το 1-0. Στο 54’ η Μπρέντφορντ διπλασίασε τα τέρματα με τον Τόνεϊ ο οποίος έκανε το 2-0 με κοντινή προβολή μετά από κόρνερ που έδωσε από σοβαρό λάθος ο Ντάιερ.

Στο 65’ η Τότεναμ μείωσε σε 2-1, με τον Χάριν Κέιν να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά από εξαιρετική σέντρα του Λανγκλέ. Εκεί οι φιλοξενούμενοι ανέβσαν την πίεη τους κατακόρυφα και στο 72', ο Χόιμπιεργκ σημείωσε το γκολ της ισοφάρισης με σουτ από το ύψος του πέναλτι. Οι Σπερς συνέχισαν να πιέζουν για το γκολ της νίκης και  είχαν και δοκάρι στο 84’ με κεφαλιά του Κέιν μετά από κακή έξοδο του Ραγια.

Τα αποτελέσματα, το υπόλοιπο πρόγραμμα  της 17ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της Premier League έχουν ως εξής:

Μπρέντφορντ-Τότεναμ 2-2 (Γιάνελτ 15΄, 54΄ Τόνεϊ - 65΄ Κέιν, Χόιμπιεργκ 72')

17:00 Premier League - Κρίσταλ Πάλας - Φούλαμ NovaSports2

17:00 Premier League - Λέστερ - Νιούκαστλ NovaSports4

17:00 Premier League - Σαουθάμπτον - Μπράιτον NovaSports Start

17:00 Premier League - Έβερτον - Γουλβς NovaSports Prime

19:30 Premier League - Άστον Βίλα - Λίβερπουλ NovaSports

22:00 Premier League - Άρσεναλ-Γουέστ Χαμ NovaSports