EuroBasket 2022, Σερβία - Ολλανδία 100-76: Κατοστάρα με το καλημέρα

Η Σερβία με μπροστάρηδες τον Νίκολα Γιόκιτς και τον Βάνια Μαρίνκοβιτς επιβεβαίωσε τον ρόλο του φαβορί απέναντι στην Ολλανδία

26135081
Η Σερβία παρατάχθηκε κόντρα στην Ολλανδία κουβαλώντας την ταμπέλα του φαβορί κι εν τέλει, επικράτησε με σκορ 100-76, αρχίζοντας νικηφόρα στον όμιλο της Πράγας.

Οι Σέρβοι δεν άφησαν περιθώριο αμφισβήτησης στους Ολλανδούς και έφτασαν στην εύκολη νίκη πριν από το αυριανό (3/9) ματς με τη συνδιοργανώτρια του EuroBasket 2022, Τσεχία.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cmm7d82f3r1t)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cmm5u29uybzt)

Ο αγώνας

Η Σερβία βρήκε ρυθμό στην επίθεση στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με την Ολλανδία, εκεί όπου η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς προηγήθηκε με 31-21 στο 10' σουτάροντας με 50% στο δίποντο (7/14) και το τρίποντο (5/10), κατεβάζοντας μάλιστα οκτώ επιθετικά ριμπάουντ!

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cmm65mcfxosp)

Οι Σέρβοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και ο Όγκνιεν Γιάραμαζ ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +17 (38-31, 11:47). Η Ολλανδία προσπάθησε να αντιδράσει όμως οι «Αετοί» πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 51-38, παρουσιάζοντας πολυφωνία στην επίθεση. Όσον αφορά τους «Οράνιε», ο Ντε Γιόνγκ ήταν σημείο αναφοράς στην επίθεση σε αυτό το διάστημα έχοντας 15 πόντους με 3/4 τρίποντα.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cmm5vmwuw995)

Ακολούθως η Ολλανδία έκανε σερί 7-0 για το 51-45 όμως η Σερβία έχτισε ξανά διψήφια διαφορά με το κάρφωμα του Νίκολα Γιόκιτς (61-51, 25'). Το layup του Νίκολα Κάλινιτς έκανε το 72-57 για τους Σέρβους που είχαν τον έλεγχο του ματς και δεν απειλήθηκαν ως το φινάλε, φτάνοντας στη νίκη με το υπέρ τους 100-76.

Τα δεκάλεπτα: 31-21, 51-38, 75-61, 100-76

Απίθανος Ντόρσεϊ, σκόραρε 20 πόντους στο ημίχρονο του Ελλάδα - Κροατία - Δείτε βίντεο

Ακτιβιστές μπήκαν στη Βουλή των Κοινοτήτων και «κόλλησαν» στο έδρανο του προέδρου

Φρίκη από τις αποκαλύψεις της 29χρονης στη Θεσσαλονίκη: Ο 6χρονος γιος με έσωζε από το ξύλο