Premier League, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Γουότφορντ 0-0: Γκέλα και κίνδυνος για την 4αδα - Δείτε τα γκολ

Πισωγύρισμα για την Γιουνάιτεντ, αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 με τη Γουότφορντ εντός έδρας και η θέση στην τετράδα μπαίνει σε... σοβαρές περιπέτειες - Συνέχεια στις νίκες για Νιούκαστλ στη μεγάλη επιστροφή του Έρικσεν

m_us
Αυτή ήταν... σοβαρή γκέλα για τη Γιουνάιτεντ και πισωγύρισμα στη μάχη για την έξοδο στο Champions League.

H Μάντσεστερ αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 με τη Γουότφορντ και βρέθηκε στο +2 από την 5η Άρσεναλ, αλλά με τρία (!) ματς περισσότερα. Η Γιουνάιτεντ δημιούργησε πολλές τελικές, αλλά δεν είχε τον τρόπο να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Ανάσα για τους φιλοξενούμενους, ενώ ο Χόντγκσον έγινε μόλις ο 4ος κόουτς που δεν έχει χάσει σε τέσσερα σερί εκτός έδρας ματς για την PL κόντρα στη Γιουνάιτεντ.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ci65go79ryo9)

Παράσταση για ένα ρόλο στο α' μέρος, με τη Μάντσεστερ να πιέζει και να δημιουργεί φάσεις. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο είχε δοκάρι στο 5ο λεπτό, ο Μπρούνο Φερνάντες έχασε τεράστιες ευκαιρίες στο 13’ και το 20’, ενώ ο Πορτογάλος σούπερ σταρ είδε και γκολ του να ακυρώνεται στο 15ο λεπτό (οφσάιντ). Η Μάντσεστερ είχε δέκα τελικές στο α' μέρος, αλλά δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Φόστερ.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ci649qmhrvi1)

Ιδιο σκηνικό και στην επανάληψη, η Γιουνάιτεντ στην επίθεση, η Γουότφορντ κλεισμένη στην άμυνα, αλλά η πίεση δεν είχε καμία ουσία. Στο 56' ο ορεξάτος Πογκμπά με σούπερ τακούνι βρήκε τον Ελάνγκα, αλλά ο νεαρός έχασε μοναδική ευκαιρία.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ci62sl3ubtnd)

Πέντε λεπτά αργότερα ο Μπρούνο έβγαλε τον Κριστιάνο σε θέση βολής, αλλά ο Πορτογάλος είχε ακόμα μια κάκιστη επιλογή. Σάντσο και Ράσφορντ πήραν θέση στο βασικό σχήμα, η Γιουνάιτεντ τα έπαιξε όλα για όλα, αλλά το αποτέλεσμα ήταν... μηδενικό! Λίγο έλειψε στις καθυστερήσεις η Γουότφορντ να κάνει ακόμα μεγαλύτερη ζημιά, αλλά η σουτάρα του Σαρ πέρασε μόλις άουτ.

Συνέχεια στις νίκες για Νιούκαστλ στη μεγάλη επιστροφή του Έρικσεν!

Μετά την «στάση» στο Λονδίνο απέναντι στη Γουέστ Χαμ, η Νιούκαστλ επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα και απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ci634e0p69nl)

Θύμα της αυτή τη φορά η Μπρέντφορντ που ηττήθηκε 2-0 και υποχώρησε στην 14η θέση της βαθμολογίας, σε μια αναμέτρηση που υπογράφηκε από την μεγάλη επιστροφή του Κρίστιαν Έρικσεν στην αγωνιστική δράση έπειτα από το καρδιακό επεισόδιο το προηγούμενο καλοκαίρι που συντάραξε τον κόσμο του ποδοσφαίρου.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ci6455aw55u9)

Ο διακόπτης πάντως γύρισε υπέρ της Νιούκαστλ από νωρίς. Μόλις στο 11,΄ο Ντασίλβα αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα και άφησε την Μπρέντφορντ να παλεύει με δέκα παίκτες, σε μια αριθμητική ανισορροπία που οι Καρακάξες έμελλαν να εκμεταλλευτούν.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ci63b840zbzd)

Στο 33΄αρχικά ο Ζοέλιντον έριξε την πρώτη βολή και άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι σφράγισαν τη νίκη τους στο 44΄με τον Γουίλοκ. Στο 52΄ο Τόμας Φρανκ έριξε στη μάχη τον Κρίστιαν Έρικσεν για πρώτη φορά έπειτά από 259 μέρες, χαρίζοντας έτσι χαμόγελα στους οπαδούς της Μπρέντφορντ, αλλά και σε ολόκληρο τον ποδοσφαιρικό πλανήτη, με τον Δανό να αγωνίζεται δίχως κανένα απολύτως πρόβλημα μέχρι το σφύριγμα της λήξης και να αναδεικνύεται αναμφίβολα ως ο μεγάλος νικητής!

Πήρε βαθμό ελπίδας η Μπέρνλι

Κρίσταλ Πάλας και Μπέρνλι αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1, με τους φιλοξενούμενους να επιβεβαιώνουν την αγωνιστική τους βελτίωση. Ετσι, βρέθηκαν στο -1 από τη ζώνη παραμονής. Ο Σλουπ άνοιξε το σκορ στο 9ο λεπτό, η Πάλας πίεσε για ένα δεύτερο, το οποίο δεν ήρθε ποτέ.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ci64ddi04689)

Αντίθετα, η Μπέρνλι κατάφερε να ισοφαρίσει στο 46' με το αυτογκόλ του Μιλιβόγεβιτς. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο, όχι όμως και τον τρόπο να βρουν δίχτυα.

Ανάσα για την Άστον Βίλα
Βαθμολογική ανάσα για την Άστον Βίλα, η οποία επικράτησε εκτός έδρας 2-0 της Μπράιτον, σε ματς που άργησε να αρχίσει εξαιτίας της κίνησης που συνάντησαν οι ομάδες κοντά στο «Αμεξ».

Ο Κας άνοιξε το σκορ με υπέροχο διαγώνιο σουτ στο 15ο λεπτό, ενώ ο Γουότκινς «κλείδωσε» το «διπλό» για την ομάδα του Τζέραρντ με γκολ στο 86΄. Για πρώτη φορά στη σεζόν η Μπράιτον έμεινε τρίτο σερί ματς χωρίς γκολ.